Robiąc zakupy w sieci uważaj na internetowych oszustów

Robiąc zakupy w sieci uważaj na internetowych oszustów

W ostatnim czasie sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenia od kilku osób oszukanych podczas internetowych zakupów. Chodziło głownie o prezenty świąteczne na Mikołaja i pod choinkę. Kwoty stracone przez poszkodowanych opiewały na sumę kilkuset złotych. W każdym przypadku scenariusz był ten sam. Zamawiający zapłacili, ale nie otrzymali ani zamówionego towaru, ani później zwrotu wpłaconych pieniędzy.

 

Takich sytuacji w sezonie świąteczno-noworocznym jest wiele. Dlatego kupując przez Internet należy zachować zdrowy rozsądek i środki ostrożności. Co przede wszystkim powinno zwrócić naszą uwagę? Z pewnością cena. Jeśli jest dużo niższa od tej, która widnieje na innych aukcjach czy w sklepach wówczas ryzyko oszustwa zdecydowanie rośnie. Nie powinniśmy również kupować poza aukcją, bo znacznie trudniej później dochodzić swoich praw i roszczeń.

 

Przed zakupem warto przeczytać komentarze innych osób o danym sprzedającym. Dobrze jest również sprawdzić dane kontaktowe osoby, od której planujemy coś kupić, skontaktować się z nią oraz sprawdzić podaną przez nią stronę internetową. Najbezpieczniejszą formą zapłaty w przypadku zakupów internetowych jest płatność przy odbiorze. Dostaję towar do ręki i dopiero wtedy płacę.

 

Środki ostrożności powinni zachować również sprzedający. Wysyłka towaru powinna mieć miejsce dopiero wtedy, gdy otrzymają pieniądze na konto. Dowód zapłaty przesłany przez kupującego może być sfałszowany.

 

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności, nie dostaniemy zamówionego towaru lub otrzymamy towar jest niezgodny z zamówieniem, należy jak najszybciej poinformować administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu, zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, jak również całą korespondencję ze sprzedawcą oraz zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki policji.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować