Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Rusza VIII Edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej

Rusza VIII Edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej

Tradycją stały się już kolejowe podróże po Małopolsce z wykorzystaniem historycznych parowozów i wagonów z początku XX wieku. W 2022 roku kolejny raz będzie można zobaczyć żywą historię kolei i prawdziwe perełki na szynach.

Organizatorem przejazdów jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy z PKP CARGO. Projekt wsparło finansowo Województwo Małopolskie w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.


Lokomotywy na parę oraz zabytkowe wagony z drewnianymi ławkami wyjadą na tory podczas przejazdów, które zaplanowano aż do listopada na trasach do Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy, Biecza, Gorlic, Tarnowa, Tuchowa i Żabna.


Uczestnicy podróży retro – pociągiem będą mogli zaopatrzyć się w materiały promocyjne powiatu limanowskiego podczas przejazdu.


Warto wiedzieć, że tegoroczny kolejowy sezon turystyczny w Małopolsce daje jeszcze jedną okazję do przejazdu zabytkową trasą Chabówka-Nowy Sącz, gdyż planowany początek przebudowy torów został przełożony na wrzesień br. Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy z lat 1932 – 1956 oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe z lat 1896 – 1960.


W projekcie można uczestniczyć na kilka sposobów – jadąc pociągiem, oglądając skład podczas postojów na stacjach a także śledząc publikacje w Internecie, w tym także na profilu Organizatora na portalu Facebook i kanale Youtube – Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej.


Rozkłady jazdy historycznych pociągów „retro” w Małopolsce w sezonie 2022:

3 lipca – inauguracja, pociąg retro na Galicyjski Piknik Kolejowy Nowy Sącz – Dobra oraz Dobra – Mszana Dolna

18, 31 lipca, 7, 14 sierpnia (niedziele) – pociąg Transwersalny, ostatnie kursy Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz

10 września (sobota) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno

11 września (niedziela) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno

1 października (sobota) – Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna – Żegiestów, Muszyna – Krynica

2 października (niedziela) – Nowy Sącz – Biecz, Biecz – Gorlice – Nowy Sącz

11 listopada (święto) – Nowy Sącz – Krynica Zdrój – Nowy Sącz


Dodatkowo w wakacyjne weekendy PKP Cargo uruchamia przejazdy na krótkiej trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej. Dzięki temu, na trasie kolejowej Nowy Sącz – Chabówka będzie można zobaczyć aż dwa różne składy retro.


Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej projektu: kolejegalicyjskie.pl oraz pod numerem telefonu: 516 600 333.


Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z dziedziny turystyki w 2022 roku – „Małopolska Gościnna”.


Źródło: Koleje Galicyjskie

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować