Pogoda - Sądeckie.pl9

Dzisiaj jest: 09. 05. 2021
Do końca roku: 236 dni
Jakość Powietrza

Ruszył szpital tymczasowy w EXPO Kraków

Ruszył szpital tymczasowy w EXPO Kraków

Szpital jest w pełni przygotowany i wyposażony, aby zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę. Od 19 marca pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19 będą tu udostępnione 2 moduły (66 łóżek, w tym 10 respiratorowych). Chorymi opiekować się będzie kadra szpitala patronackiego, którym jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Działanie szpitala wspierać będzie Wojsko: 5 ratowników medycznych, 17 ratowników posiadających uprawnienia KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc), 15 żołnierzy do zabezpieczenia logistycznego, 2 pojazdy transportowe wraz z kierowcami. Główne zaangażowane jednostki to 6 Brygada Powietrznodesantowa wspierana przez 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Żołnierze będą pomagać cywilnemu personelowi medycznemu w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19, zabezpieczać transport wewnętrzny w szpitalu oraz zaopatrywanie szpitala z zewnętrznych źródeł. Dowódcą Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Kraków III jest ppłk Grzegorz Pałasz – dowódca 6 batalionu logistycznego 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zgrupowaniem dowodzi dowódca Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego gen. bryg. Ryszard Pietras.


Koncentracja na wspólnym celu

Jesteśmy drugim w kraju województwem pod względem gęstości zaludnienia i czwartym pod względem liczby mieszkańców. Znajduje to odzwierciedlenie w ostatnich danych na temat nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Wczoraj było ich 2192, co w ogólnopolskim raporcie epidemicznym sytuowało Małopolskę na piątym miejscu, m.in. po Mazowszu i Śląsku. Tydzień wcześniej – 11 marca – badania laboratoryjne potwierdziły o ok. 600 mniej zakażeń (1607). Dla przypomnienia: 14 lutego raporty mówiły o 212 nowych zakażeniach. Dzisiejszy wynik to 1914.


Zwiększa się również liczba osób hospitalizowanych z COVID-19. Wczorajsze raporty szpitali mówiły o 1730 pacjentach, zaś te sprzed tygodnia – o 1362. Większa niż w ubiegłym tygodniu jest też liczba zajętych łóżek respiratorowych: 18 marca wyniosła ona 211, zaś 11 marca – 167. Dane z 14 lutego mówiły natomiast o 99 zajętych respiratorach i 806 hospitalizowanych z powodu COVID-19.


Dlatego też pod koniec ubiegłego tygodnia zapadły strategiczne decyzje dotyczące zwiększenia bazy łóżek covidowych w małopolskich szpitalach do poziomu, jaki został osiągnięty u szczytu drugiej fali epidemii. Wojewoda Łukasz Kmita podjął również decyzję o uruchomieniu pierwszej części szpitala tymczasowego w krakowskim EXPO. Do końca miesiąca liczba łóżek covidowych w krakowskich szpitalach bazowych zwiększy się o ok. 440, zaś w pozostałych powiatach – o około 1100.


Źródło: MUW

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować