Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

Sądecczyzna: Oszuści nie próżnują. Próbowali wyłudzić pieniądze od seniorów "metodą na córkę"

Sądecczyzna: Oszuści nie próżnują. Próbowali wyłudzić pieniądze od seniorów "metodą na córkę"

Dziś sądecka Policja otrzymała już trzy zgłoszenia dotyczące prób wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą na córkę, która spowodowała wypadek. W związku z tym funkcjonariusze ponawiają apel do seniorów o ostrożność i rozwagę, a młodych ludzi proszą o informowanie swoich rodziców, dziadków i sąsiadów o sposobach działania oszustów.

Oszuści zadzwonili dzisiaj do trójki seniorów z Sądecczyzny na ich telefony stacjonarne z numerów zastrzeżonych i podszywali się pod ich córki. Kobieta prowadząca rozmowę, płaczącym głosem informowała, że spowodowała wypadek i potrzebuje dużej sumy pieniędzy, by uniknąć konsekwencji prawnych. Później przekazywała słuchawkę mężczyźnie, który przedstawił się jako policjant i miał uwiarygodnić całą historię. Na szczęście starsi państwo wykazali się dużą czujnością i dzięki temu, że szybko przerwali rozmowę, nie ulegając namowom przestępców, uratowali swoje oszczędności.


Sądeccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność:

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego czy policjanta będzie żądał od nas pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną!
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się czy faktycznie znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Wykonanie takiego połączenia pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia.
  • Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.
  • By wyeliminować niechciane anonimowe połączenia, i tym samym w dużej mierze ograniczyć oszustom możliwość dodzwonienia się na nasz telefon, można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.


Źródło: KMPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

11

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować