Sądecki popularyzator historii z Medalem „Pro Patria”

Jak sam mówi o sobie, pasjonuje się historią, która przenika wszystkie sfery życia. Działając w ramach Polskiego Towarzystwa Historycznego, stara się docierać z wiedzą historyczną wszędzie i na wszelkie sposoby. Niesie przy tym nie tylko pamięć o polskich bohaterach, ale także dzieli się ciekawostkami z dziejów regionu. Jarosław Jakubowski, bo o nim mowa, za swoją działalność został wyróżniony Medalem „Pro Patria”. Uroczystej dekoracji dokonał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Sądecki popularyzator historii z Medalem „Pro Patria”
Kiedy pasja przenika całe życie, staje się misją. Niewątpliwie przynosi także wyjątkowe poczucie spełnienia. Swoją codzienną pracą udowodnił Pan, że niesienie wiedzy o polskich dziejach jest powołaniem, a pamięć jest szczególnym zobowiązaniem. Pana postawa jest wzorem do naśladowania. Serdecznie gratuluję otrzymanego wyróżnienia i życzę, aby było ono inspiracją do dalszych działań – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Jarosław Jakubowski jest absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, działaczem Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział w Nowym Sączu i rodowitym sądeczaninem.


Wykładowca i prelegent licznych wystąpień o tematyce historycznej. Autor i współautor artykułów naukowych i popularnonaukowych. Historyk, polonista, redaktor. Od 2018 r. zaangażowany w tworzenie kalendarza historycznego „Dziedzictwo”, który ukazuje zasłużonych dla Sądecczyzny. Organizuje wiele inicjatyw o charakterze historyczno-patriotycznym o zasięgu lokalnym, w tym między innymi: obchody rocznic utworzenia Armii Krajowej, wspomnienie wybuchów powstań narodowych, rocznice odzyskania niepodległości, koncerty patriotyczne itp. Prowadzi również aktywność charytatywną.


Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na historii pierwszej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego oraz dziejów regionalnych.


Przekazany dzisiaj przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmity Medal „Pro Patria” ustanowiony został w 2011 r. Odznaczenie nadaje Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom fizycznym oraz prawnym, w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.


Medal na rewersie ozdobiony został m.in. dwiema symbolicznymi gałązkami. Znajdujące się po lewej stronie liście dębowe symbolizują: cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę. Po prawej stronie umieszczono natomiast wawrzyn, uosabiający zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt.


Na awersie natomiast w centralnym miejscu znajduje się wizerunek orła Rzeczypospolitej z przełomu XVII i XVIII wieku.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować