Samorządowcy z Chorwacji gościli w Starostwie Powiatowym w Gorlicach

3 października Starosta Gorlicki przyjęła delegację z Chorwacji, która przybyła do Polski na zaproszenie polskich samorządowców: Starosty Gorlickiego, Wójta Gminy Łużna, Burmistrza Gminy Ciężkowice, Wójta Gminy Łużna i Stowarzyszenia Biseri Juga.

Samorządowcy z Chorwacji gościli w Starostwie Powiatowym w Gorlicach

W skład delegacji wchodzili przedstawiciele samorządów lokalnych z wysp i półwyspu Pelješac: Naczelnik Miasta Korčula i naczelnicy gmin: Orebić, Ston, Trpanj, Vela Luka, Lastovo, Lumbarda, Mljet, Janjina, Blato i Smokovica. Z polskiej strony uczestniczył również Wójt Gminy Moszczenica Jerzy Wałęga.


Cieszę się, że mogę gościć tak znamienitych gości z Chorwacji. Mam nadzieję, że nasze spotkanie będzie okazją do nawiązania trwałych kontaktów i współpracy. Chciałbym pokazać Wam nasz region, nasze dziedzictwo kulturowe i nasze osiągnięcia w realizacji projektów unijnych – powiedział starosta Maria Gubała. - Uważam, że współpraca międzysamorządowa jest bardzo ważna dla rozwoju naszych społeczności i krajów. Dzięki niej możemy wymieniać się dobrymi praktykami, uczyć się od siebie i wzmacniać więzi międzykulturowe. Jestem przekonana, że nasza współpraca przyniesie wiele korzyści dla naszych mieszkańców – dodała.


Celem wizyty studyjnej było zapoznanie się z polskim systemem samorządowym, sposobami pozyskiwania i wykorzystywania funduszy unijnych oraz poznaniem atrakcji turystycznych i kulturalnych regionu.


Podczas spotkania przedstawiciele samorządów z Polski i Chorwacji dyskutowali na tematy związane z funkcjonowaniem samorządów terytorialnych w obu krajach. Poruszano kwestie dotyczące kompetencji i zadań samorządów na różnych szczeblach, organizacji jednostek podległych powiatowi takich jak szkoły, ośrodki pomocy społecznej czy szpital oraz realizacji projektów infrastrukturalnych i społecznych z wykorzystaniem środków unijnych.


Mówiono również o zakresie współpracy samorządu powiatowego z samorządami miejskimi i gminnymi ziemi gorlickiej oraz podejmowanych wspólnie działaniach tj. remonty dróg. Poruszony został również temat atrakcyjności powiatu gorlickiego pod względem turystycznym.


Spotkanie zakończyła wzajemna wymiana souvenirów.


Źródło: Starostwo Gorlice

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować