Seniorka chciała pomóc synowi. Straciła 20 tysięcy złotych

Oszuści telefoniczni nie ustają w próbach wyłudzenia pieniędzy od starszych osób. Mimo wielu działań prewencyjnych i edukacyjnych prowadzonych przez Policję, nadal dochodzi do przypadków, w których seniorzy padają ofiarą oszustw metodą „na policjanta” lub „na wnuczka”.

Seniorka chciała pomóc synowi. Straciła 20 tysięcy złotych

Tak było 13 lutego br., kiedy to 75-letnia mieszkanka Sądecczyzny przekazała 20 tys. zł osobie, która podała się za synową i poprosiła o pomoc finansową w związku z rzekomym wypadkiem spowodowanym przez jej syna. Wcześniej seniorka rozmawiała przez telefon z mężczyzną, który podawał się za policjanta i informował, że jej syn jest zatrzymany. Oszuści wykorzystali zaufanie i strach 75-latki, która nie zweryfikowała informacji o zdarzeniu.

Policja przestrzega przed tego typu oszustwami i apeluje o ostrożność podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi. Nie dajmy się nabrać na fałszywe historie i nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Jeśli ktoś dzwoni do nas i podaje się za krewnego, policjanta, prokuratora czy pracownika instytucji i żąda od nas pieniędzy, natychmiast przerwijmy taką rozmowę. Nie podejmujmy pochopnych decyzji – jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, skonsultujmy się z kimś z rodziny lub znajomymi. Pamiętajmy również, żeby niezwłocznie zgłosić podejrzany telefon do Policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (pamiętając o prawidłowym rozłączeniu się z oszustem lub korzystając z innego telefonu).

Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować