Słowa, które mają skrzydła. Piąta edycja konkursu w Gminie Tymbark
W Podłopieniu odbyła się piąta edycja Gminnego Konkursu Literacko Plastycznego „Skrzydlate Słowa”. W wydarzeniu wzięło udział 44 uczestników, którzy pokazali, że słowo i obraz mogą być przestrzenią twórczej odwagi, wrażliwości i międzypokoleniowej współpracy.
„…znaleźć słowa skrzydła, które by pozwoliły bodaj na milimetr unieść się…” – te słowa Ryszarda Kapuścińskiego znów wybrzmiały w Podłopieniu. To właśnie one stały się mottem piątej edycji Gminnego Konkursu Literacko Plastycznego „Skrzydlate Słowa”, który od lat łączy młodych twórców i seniorów z terenu Gminy Tymbark.
W tym roku do konkursu zgłosiło się 44 uczestników. Uczniowie oraz jedna seniorka przygotowali łącznie 23 prace plastyczne w formie projektów znaczków pocztowych oraz 22 teksty literackie wyłonione wcześniej w szkolnych eliminacjach. Różnorodność tematów i form pokazała, jak wiele wrażliwości i wyobraźni drzemie w lokalnej społeczności.
Prace oceniało jury w składzie: Lucyna Woźniak, Małgorzata Walendzik, Anna Rosiek oraz Robert Kowalski. Organizatorzy podkreślali, że wybór laureatów nie był łatwy, bo poziom konkursu był wysoki, a każda z prac wnosiła coś osobistego i autentycznego.
W kategorii klas IV do VI w konkursie plastycznym zwyciężyła Natalia Trzópek ze Szkoły Podstawowej w Zawadce. Drugie miejsce zajęła Joanna Garbacz ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku, a trzecie Zuzanna Staniszewska z Zawadki. Wyróżnienie trafiło do Nadii Wierzby z Podłopienia. W części literackiej pierwsze miejsce zdobył Wojciech Smoleń z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Piekiełku, drugie Kinga Czech z Tymbarku, trzecie Emilia Duda z Podłopienia, a wyróżnienie Maciej Kordeczka z Zawadki.
Wśród uczniów klas VII do VIII w konkursie plastycznym triumfowała Magdalena Kuc ze Szkoły Podstawowej w Tymbarku. Drugie miejsce zajęła Yeva Balaisa, a trzecie Julia Ślusarczyk, obie z tej samej szkoły. Wyróżnienie otrzymała Kinga Suder z Podłopienia. W konkursie literackim pierwsze miejsce przyznano Wiktorii Drożdż z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Piekiełku, drugie Laurze Orzeł z Tymbarku, trzecie Natalii Matras z Piekiełka, a wyróżnienie Oliwii Kulpie z Podłopienia.
W kategorii seniorów pierwsze miejsce zdobyła Łucja Kulpa.
Podczas wydarzenia wręczono także tytuł „Skrzydlatego Dobrodzieja Szkoły”. Otrzymała go Anna Gawron, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tymbarku. Organizatorzy dziękowali jej za wsparcie i współpracę. Podziękowania skierowano również do wójta gminy Tymbark dr. Pawła Ptaszka, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Komisji do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Tymbarku oraz Grażyny Prusak Burdackiej, starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Krakowie, za obecność podczas wydarzenia.
Tradycyjnie wydano „Antologię twórczości pokonkursowej”, w której znalazły się nagrodzone prace literackie i plastyczne. Powstały także zakładki do książek z projektami znaczków pocztowych. To namacalna pamiątka tegorocznej edycji i dowód na to, że słowo i obraz mogą naprawdę unosić.
Organizatorzy podkreślili, że konkurs to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim budowanie wrażliwości i odwagi twórczej. Dziękowali dzieciom, młodzieży i seniorom za zaangażowanie, a nauczycielom szkół w Piekiełku, Tymbarku i Zawadce za inspirację i wsparcie. Na zakończenie życzono wszystkim kolejnych skrzydlatych pomysłów i sukcesów.
Komentarze