Pogoda - Sądeckie.pl

5

Dzisiaj jest: 05. 07. 2022 Do końca roku: 179 dni
Jakość Powietrza:

Spotkanie Górali z Lachami w Łącku

Spotkanie Górali z Lachami w Łącku

W dniu 23 marca 2019 r. odbyło się spotkanie Górali z Łącka i Kamienicy, a także Lachów reprezentowanych przez Niskową i Janczowioków. Areną dla rywalizacji Górali i Lachów stała się hala Widowiskowo – Sportowa w Łącku. 

 

Wśród szerokiego grona publiczności znalazła się m.in. wicepremier Beata Szydło. Kulturalne wydarzenie zostało rozpoczęte hejnałem łąckim zagranym przez trębaczy Orkiestry Dętej im. T. Moryto. Rywalizacja Lachów i Górali polegała m.in. na takich konkurencjach, jak przeciąganie liny, łamanie na rękę, skrobanie ziemniaka na czas i jedzenia na czas. 

 

Konkurencja „Moja nuta Twoja nuta” polegała na wykonaniu przyśpiewki ułożonej przez rywala, przy dźwięku kapeli. Oprócz powyższych konkurencji odbyły się także gwarowe i muzyczno – taneczne prezentacje, w tym pokaz tańca lachowskiego i tańca Górali Białych. Podczas wydarzenia odbyły się także występ kapeli Lachowskiej i kapeli Góralskiej. 

 

Spotkanie Lachów i Górali miało również wymiar kulinarny. Koła gospodyń wiejskich z Krasnego Potockiego i Moszczenicy Niżnej przygotowały potrawy charakterystyczne dla lachowskiej kuchni. Natomiast góralskie potrawy zostały przygotowane przez koło gospodyń wiejskich z Łącka oraz przez Stowarzyszenie Nasza Ziemia Zagorzyn. 

 

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa rękodzieła ludowego lachowskiego i góralskiego, podczas której zostały zaprezentowane rękodzieła takich artystów, jak m.in. Józefa Tokarza, Zofii Mirek oraz Kazimierza Twardowskiego (Wiejska Galeria z Naszacowic). 

 

W ramach kulturalnego wydarzenia odbyła się debata „O przyszłości Nowego Sącza i Sądecczyzny” z udziałem marszałka województwa małopolskiego, prezydenta miasta Nowego Sącza oraz wójta gminy Łącko. Debatę poprowadził Jakub Bulzak. 

 

Źródło i Fot. Gmina Łącko

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować