Pogoda - Sądeckie.pl1

Dzisiaj jest: 01. 03. 2021
Do końca roku: 305 dniStary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu

 Stary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu

Potomkowie polskich zesłańców już są w grodzie Kingi. Pięcioosobowa rodzina zamieszka w domu wynajętym od gminy, który samorząd kupił wraz z działką i wyremontował przy wsparciu budżetu państwa.

 

Tatiana i Józef Kubierscy wraz z Inessą (7 lat), Mileną (8 lat) i Maksimem (14 lat) przyjechali do Polski z miejscowości Zielony Gaj na północy Kazachstanu. Wieś została założona 2 października 1936 roku przez przez polskich zesłańców wysiedlanych przez NKWD z polskich enklaw narodowościowych na Wołyniu i w okolicy Mińska (Białoruś).

 

Rada Gminy Stary Sącz już w 2018 roku wyraziła chęć zaproszenia rodziny polskiego pochodzenia z terenów azjatyckiej części byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich  w ramach repatriacji na terenie gminy Stary Sącz.

 

Żyjemy w czasach prosperity, w wolnej Polsce, którą zawdzięczamy walce i patriotyzmowi milionów osób zesłanych na Wschód. Mamy moralny obowiązek dzisiaj pomóc, na miarę naszych możliwości, ich rodzinom. Niech to będzie wkład naszego samorządu w spójną i efektywną politykę wobec Polaków na Wschodzie oraz budowanie mostu narodowej tożsamości. Nowym mieszkańcom Starego Sącza życzę wszystkiego dobrego - mówi burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

 

Gmina Stary Sącz przez dwa lata będzie wspierać rodzinę między innymi finansowo w pokryciu bieżących kosztów utrzymania, pomoże w znalezieniu zatrudnienia, w procesie adaptacji i doskonalenia znajomości języka polskiego. Samorząd wyposażył też zgodnie z wolą rady miejskiej lokal w podstawowe sprzęty: pralkę, lodówkę, piekarnik, telewizor i meble.

 

Możemy też oczywiście udzielić innej pomocy, która będzie wynikała z potrzeb życiowych Państwa Kubierskich. Przyjechali w nocy z piątku na sobotę, przywitaliśmy naszych rodaków w poniedziałek. mam nadzieję, że Stary Sącz będzie od dzisiaj ich miejscem na ziemi - dodaje burmistrz.

 

Pani Tatiana ma wyższe wykształcenie pracowała jako księgowa. Pan Józef jest z wykształcenia elektromechanikiem, pracował jako kierowca. Polskie zwyczaje i tradycje zostały zachowane w domu rodzinnym, pani Tatiana Kubierska włada językiem polskim. Państwo Kubierscy po przekroczeniu granicy na podstawie wizy repatriacyjnej zostali polskimi obywatelami.

 

Bardzo dziękujemy za zaproszenie, jesteśmy naprawdę szczęśliwi. Jesteśmy, czujemy się Polakami, zdecydowaliśmy się przyjechać do Polski, do Starego Sącza myśląc o przyszłości swoich dzieci. Bardzo dziękujemy za pomoc - mówiła Tatiana Kubierska.

 Stary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu  Stary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu  Stary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu  Stary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu  Stary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu  Stary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu  Stary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu  Stary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu

Źródło i fot. UMSS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować