Szpital Powiatowy w Limanowej otrzymał nowy sprzęt medyczny

W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – Pakiet Medyczny 3, Szpital Powiatowy w Limanowej otrzymał nowy sprzęt medyczny, który pomoże w walce z pandemią COVID-19.

Szpital Powiatowy w Limanowej otrzymał nowy sprzęt medyczny

W styczniu, czerwcu i lipcu do szpitala dostarczono różne urządzenia i wyposażenie, takie jak materace przeciwodleżynowe, wózki transportowe, diatermie chirurgiczne i aparat USG. Sprzęt został rozdysponowany na odpowiednie oddziały i pracownie, gdzie będzie służył do zapewnienia lepszej opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem oraz innymi chorobami. Całkowita wartość projektu wyniosła 1 196 997,59 zł, z czego większość stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt jest realizowany przez Województwo Małopolskie w celu rozwoju usług zdrowotnych na terenie regionu.


Poniżej znajduje się krótki opis zakupionego w czerwcu i lipcu sprzętu:

  • Diatermia chirurgiczna to specjalne urządzenie do elektrokoagulacji w elektrochirurgii, czyli nowoczesnej metodzie zabiegowej wykorzystującej przepływ prądu elektrycznego do cięcia, niszczenia lub koagulacji tkanek. Dzięki zjawisku elektrokoagulacji w miejscu ingerencji w tkanki nie dochodzi do krwawienia. Diatermia elektrochirurgiczna jest sprzętem o bardzo szerokim zastosowaniu. Można ją wykorzystywać w niemal każdej dziedzinie medycyny. Zakupiono dwie diatermie:
  • Diatermia 1 – z interaktywnym ekranem dotykowym (odpornym na uderzenia i zarysowania, z bezodpryskowym szkłem bezpiecznym), automatycznym dopasowaniem mocy wyjściowej aparatu dla cięcia (kontrola łuku w zależności od parametrów osprzętu, struktury i właściwości tkanki), czytelnym i prostym systemem monitorującym poprawność aplikacji i stan połączenia elektrody biernej, wyświetlaniem informacji o elektrodzie dzielonej, niedzielonej, dzielonej pediatrycznej oraz wyświetlaniem informacji o braku elektrody i wskaźnikiem poprawności przylegania elektrody. Diatermia posiada automatyczne ustawianie parametrów i mocy cięcia monopolarnego wraz z wyborem trybów cięcia: cięcie standardowe, cięcie suche, cięcie mikro, cięcie pętlą i nożem – GastroCut, cięcie pętlą ginekologiczną, cięcie laparoskopowe, resekcja monopolarna. Urządzenie posiada pamięć z możliwością zapisania 300 programów z opisem w języku polskim.
  • Diatermia 2. Jest to diatermia chirurgiczna mono/bipolarna z pełnym zakresem programów, posiada dotykowy ekran ustawień, szybko dostępną pamięć procedur, gniazdo do podłączenia elektrod pacjenta (z możliwością podłączania elektrod wielorazowych i jednorazowych, niedzielonych i dwudzielnych). Urządzenie wyposażone jest w system monitorowania poprawnego przylegania dwudzielnej płytki pacjenta.


Zakupiono również:

  • aparat USG – przenośny, cyfrowy, aparat ultrasonograficzny z kolorowym Dopplerem. Urządzenie posiada pełne oprogramowanie m.in. do badań: kardiologicznych, naczyniowych, brzusznych, małych narządów, transkranialnych, anestezjologicznych, medycyny ratunkowej. Aparat posiada 2 głowice obrazowe. Liczba obrazów pamięci dynamicznej (tzw. Cineloop), to min. 40 000 obrazów. Obrazy zapisywane są w systemie aparatu z możliwością eksportu na zewnętrzne nośniki typu Pendrive.
  • Materac przeciwodleżynowy z pompą – 5 szt. Są to materace z wymiennymi komorami, do terapii odleżyn, ze sterowaniem manualnym, kontrolą poziomu ciśnienia, alarmem niewłaściwego ciśnienia, alarmem braku zasilania, automatyczną kontrolą bezpiecznego poziomu ciśnienia. Materace posiadają tryb siedzący, tryb kardiologiczny, tryb symulacyjny, tryb serwisowy.
  • Fotel transportowy (wózek transportowy leżący) 6 szt. – wózek przeznaczony do przewożenia pacjentów w pozycji leżącej z dwusegmentowym leżem z otworami do cyrkulacji powietrza. Wózki wyposażone są w materac, uchwyty do prowadzenia (z tyłu i przodu) oraz uchwyt butli z tlenem. Wózki posiadają dwupozycyjne barierki boczne z bezpiecznym mechanizmem zamknięcia, uniemożliwiającym ich przypadkowe opuszczenie przez pacjenta. Wózki posiadają blokadę centralną za pomocą pedałów nożnych umieszczonych od strony głowy pacjenta.


Źródło: Szpital Limanowa

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować