Uczniowie ZSZ w Grybowie odwiedzili liceum w Malatach na Litwie

W ramach projektu Erasmus+, Akcji 2: Partnerstwa współpracy szkół „My culture in your school” 19 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie wraz z dwoma nauczycielami odwiedziło liceum w Malatach na Litwie.

Uczniowie ZSZ w Grybowie odwiedzili liceum w Malatach na Litwie

Podczas pobytu, który trwał pięć dni, uczniowie z Grybowa mieli okazję poznać kulturę, tradycje i zwyczaje Litwy oraz nawiązać przyjaźnie z rówieśnikami z Niemiec i Litwy. Uczestniczyli w różnych warsztatach, zajęciach i wycieczkach, które przybliżyły im historię i zabytki tego kraju. Jednym z najciekawszych doświadczeń było filcowanie obrazków wełną, czyli technika malowania za pomocą barwnych włókien. Uczniowie zwiedzili także szkołę techniczną w Alancie, gdzie mogli zobaczyć, jak kształcą się przyszli specjaliści z różnych dziedzin. Niezapomnianym przeżyciem była również wizyta w Muzeum Etnokosmologii, gdzie uczniowie mogli podziwiać niezwykłe wystawy poświęcone niebu, gwiazdom i kosmosowi. Projekt Erasmus+ był dla uczniów ZSZ w Grybowie nie tylko okazją do nauki języka i poznania nowych ludzi, ale także do rozwoju osobistego i kulturowego.


Młodzież z ZSZ Grybów nie tylko poznawała historię i kulturę Litwy, ale także podziwiała jej piękno i urok. W Kownie, gdzie spędzili pierwszy dzień, zwiedzili zabytkową starówkę, zobaczyli gotycki zamek i kościół św. Michała Archanioła. Nie zabrakło też wizyty w domu Adama Mickiewicza, gdzie młodzi ludzie mogli poczuć atmosferę epoki romantyzmu i usłyszeć o życiu i twórczości wielkiego poety. W Wilnie, stolicy Litwy, grupa odwiedziła najważniejsze miejsca związane z polską historią i kulturą. Zobaczyli Ostrą Bramę z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, katedrę wileńską z grobami królewskimi i arrasami Zygmunta Augusta, kościół św. Anny - perłę gotyku, kościół św. Piotra i Pawła - arcydzieło baroku, a także pałac Wielkich Książąt Litewskich - rezydencję władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Nie zapomnieli też o cmentarzu na Rossie, gdzie złożyli hołd polskim bohaterom i zmarłym. W Trokach, malowniczym miasteczku nad jeziorem Galve, podziwiali średniowieczny zamek obronny, który był siedzibą książąt litewskich i miejscem spotkań sejmików szlacheckich.


W Trokach uczniowie mieli okazję zwiedzić zabytkowy zamek nad jeziorem Galve, poznać kulturę i historię karaimów, odwiedzić ich domy i kenesę, a także popłynąć statkiem po malowniczym jeziorze. Z pokładu podziwiali pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu i piękne krajobrazy. Ostatnim punktem projektu było wspólne tworzenie krótkich filmów zatytułowanych „Litwa moimi oczami” na podstawie zdjęć zrobionych podczas wycieczki. Filmy zostały pokazane podczas uroczystego pożegnania i wręczenia dyplomów uczestnikom projektu.


Źródło: SPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować