Uwaga na fałszywe SMS-y

„Wymagana dopłata do przesyłki” czy „dostawa prądu zostanie wstrzymana, kliknij w link” – takie wezwania często pojawiają się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze. Każdego takiego SMS-a warto zgłosić do CSIRT NASK.

Uwaga na fałszywe SMS-y

Można to zrobić używając w swoim telefonie funkcji „przekaż dalej” albo „udostępnij i przesyłając treść otrzymanej wiadomości na numer 799 448 084. Trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników!


Pamiętaj:

  • Zapisz numer 799 448 084 w telefonie, aby mieć go zawsze pod ręką.
  • Z jednego numeru możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin.
  • Każde zgłoszenie jest dokumentowane i weryfikowane przez operatorów CERT Polska.
  • Numer służy do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji) - nie przyjmujemy zgłoszeń dotyczących usług SMS premium.
  • Przekaż nam całą wiadomość w oryginalnej formie - nie wycinaj odnośnika ani treści.


W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, warto zgłosić ją jak najszybciej!


Zgłoś złośliwą domenę

Klikając w poniższy link można zgłosić domeny internetowe, które za podstawowy cel swojego działania mają wprowadzenie w błąd użytkowników Internetu i w ten sposób doprowadzenie ich do niekorzystnego rozporządzenia środkami finansowymi albo do wyłudzenia ich danych osobowych.

https://incydent.cert.pl/domena#!/lang=pl


Źródło: www.nask.pl, fot. KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować