Pogoda - Sądeckie.pl18

Dzisiaj jest: 18. 04. 2021
Do końca roku: 257 dni
Jakość Powietrza

W Cyganowicach powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Cyganowicach powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych gmina Stary Sącz zainwestuje w rozbudowę Środowiskowego Domu Samopomocy w Cyganowicach. Powstanie tam Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.
 

Na wniosek burmistrza Jacka Lelka Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Stary Sącz do realizacji projektu „Centra opiekuńczo - mieszkalne”. Gmina będzie mogła teraz wystąpić o dofinansowanie 2,6 mln zł na utworzenie takiego centrum.

 

Centrum ma powstać na bazie Środowiskowego Domu Samopomocy w Cyganowicach prowadzonego przez Stowarzyszenie Gniazdo. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne prócz funkcji dotychczasowych będzie mogło przyjąć 20 osób do opieki całodobowej.

 

Środowiskowy Dom Samopomocy od dawna sygnalizuje trudności lokalowe. Widzimy także potrzebę całodobowego obiektu. Ten projekt będzie pełnił aż trzy funkcje. Pierwsza to centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób niepełnosprawnych. Druga funkcja to dalsza działalność ŚDS w rozbudowanej części Środowiskowego Domu Samopomocy o piętro i dodatkowe skrzydło. Trzecia funkcja to budowa dużej kuchni, która przejmie obowiązki kuchni zewnętrznej dla innych jednostek na terenie gminy. Taką jedną kuchnie zbiorczą mamy w przedszkolu gminnym. Obsługuje ona 6 szkół i świetnie się sprawdza, ale nie możemy już dołączyć kolejnych szkół ponieważ jest ona za mała. Dlatego budowa dużej kuchni będzie jak najbardziej uzasadniona. Występujemy o dofinansowanie rzędu 2,6 miliona złotych. Potem możemy liczyć na comiesięczne dofinansowanie opieki z budżetu państwa . To 5 tysięcy miesięcznie na każdą osobę niepełnosprawną. Te pieniądze będą potrzebne na zatrudnienie w centrumlekarzy, pielęgniarek, czy rehabilitantów – wyjaśnia burmistrz Jacek Lelek

 

Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu stworzenie odpowiednich warunków dla jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, które umożliwią na tworzenie i utrzymanie placówek pobytu osób niepełnosprawnych. Centra opiekuńczo-mieszkalne skierowane są dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, gdzie takie osoby również powinny mieć zapewnioną możliwość samodzielnego i niezależnego funkcjonowania na miarę własnych potrzeb. Program pracy Centrum przewiduje rehabilitację społeczną, terapie zajęciowe, zabiegi fizjoterapii oraz opiekę całodobową.

 

Źródło i Fot. UMSS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować