Pogoda - Sądeckie.pl18

Dzisiaj jest: 18. 04. 2021
Do końca roku: 257 dni
Jakość Powietrza

W Nowym Sączu odbyło się spotkanie na temat Miejskich Obszarów Funkcjonalnych

W Nowym Sączu odbyło się spotkanie na temat Miejskich Obszarów Funkcjonalnych

19 marca marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski wziął udział w spotkaniu poświęconym Miejskim Obszarom Funkcjonalnym. W Nowym Sączu, samorządowi liderzy, burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu nowosądeckiego dyskutowali o powstaniu Stowarzyszenia Sądecki Obszar Funkcjonalny.

W pierwszej połowie marca wszystkie gminy powiatu nowosądeckiego podpisały list intencyjny dotyczący utworzenia Stowarzyszenia o nazwie Sądecki Obszar Funkcjonalny. Głównym celem Stowarzyszenia, któremu przewodniczy prezydent Ludomir Handzel, będzie zapewnienie zrównoważonego i długofalowego rozwoju miast i gmin z powiatu nowosądeckiego i miasta Nowy Sącz.


Nasze dzisiejsze spotkanie z Panem prezydentem, burmistrzami i wójtami jest poświęcone tworzeniu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego na tym terenie. Rozmowy mają na celu doprowadzenie do skutecznego powstania MOF-u, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia Sądecczyzny, bowiem MOF-y będą miały dodatkowe środki finansowe, którymi gminy będą mogły zarządzać. Warto je tworzyć i wspólnie pobudzać takie inwestycje, które mają charakter ponad gminny. Porozumienie w zakresie ustalenia głównych zasad statutowych zostało już pomiędzy gminami osiągnięte. Teraz dyskusje toczą się wokół strategii rozwoju i w oparciu o tą strategię gminy będą mogły korzystać ze środków finansowych. Wspólne cele i wspólne inwestycje będą łączyć wszystkie gminy sądeckiej ziemi - mówił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.


Bardzo się cieszę, że mogłem dziś poinformować Pana Marszałka Witolda Kozłowskiego, że wszystkie jednostki samorządu terytorialnego na terenie powiatu nowosądeckiego, razem z miastem Nowym Sączem parafowały statut Stowarzyszenia Sądecki Obszar Funkcjonalny. Będziemy tutaj starać się wspólnie o dodatkowe środki finansowe na rozwój regionu i rozwój poszczególnych samorządów. Rdzeniem będzie oczywiście Nowy Sącz, jako stolica regionu, ale traktujemy się po partnersku i ta współpraca, mam nadzieje, będzie przynosiła efekty dla całego regionu i dla wszystkich mieszkańców - mówił prezydent Ludomir Handzel.


Wśród inwestycji, które są istotne z punktu widzenia całego regionu prezydent wymienił m.in. projekty związane z walką o czyste powietrze. Dzięki dodatkowym środkom będzie można dokonać chociażby wymiany starych pieców tzw. kopciuchów na terenie całej Sądecczyzny.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować