Wielki finał akcji "Dbam o sądeckie". Uczestnicy posprzątali szlak prowadzący z Obidzy na Radziejową

6 czerwca br. na finał akcji „Dbam o Sądeckie” posprzątany został szlak prowadzący z Obidzy na Radziejową (1266 m n.p.m.) ale nie tylko. Część rodzin z dziećmi zdecydowała się wybrać dużo łatwiejszy szlak na Eliaszówkę (1023 m n.p.m.). Wszystkim dopisała piękna pogoda i wspaniałe widoki. Z obu wież widać było cały Beskid Sądecki, Pieniny i Tatry, a z Radziejowej dodatkowo jeszcze Gorce i Beskid Wyspowy.

Wielki finał akcji "Dbam o sądeckie". Uczestnicy posprzątali szlak prowadzący z Obidzy na Radziejową

Obie grupy pokonały w sumie ponad 20 kilometrów i zebrały 10 worków śmieci o pojemności 80 litrów. Tym razem sprzątających zaskoczyła mała ilość szklanych butelek. Głównie zebrano puszki po napojach, opakowania po słodyczach, ale znalazły się również podeszwy od butów, maseczki, podkoszulek i inne elementy odzieży. Oczywiście obydwie grupy spotkały się na wspólnym grillu.


Uczestników akcji przywitał Burmistrz Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój – Dariusz Chorużyk, który wręczył wszystkim drobne upominki. Pan Burmistrz również pomógł sprzątać szlak na Radziejową. Prezenty przekazał także dyrektor Popradzkiego Parku Krajobrazowego Marek Kroczek. Oczywiście każdy z uczestników otrzymał również wodę od partnera akcji Kryniczanki - Naturalnej Wody Mineralnej, a kawę i herbatę przy ognisku serwował Pan Zdrówko. Przewodnikiem podczas wszystkich wędrówek była Zuzanna Długosz, czyli Baba z gór. Tego dnia nie mogła się rozdwoić, dlatego grupę na Eliaszówkę prowadziła znana na Sądecczyźnie artystka ludowa Małgorzata Polańska-Kubiak.


Podsumowując – podczas wiosennej edycji akcji „Dbam o Sądeckie 2021” posprzątano sześć szlaków. Uczestnicy akcji wędrowali na Jaworze, Polanę Jaworynki, Halę Łabowską, Przehybę, Radziejową i dodatkowo na Eliaszówkę. W sumie przemierzyli około 80 kilometrów i zebrali 57 worków o pojemności 80 litrów.


W akcję włączyły się następujące podmioty i instytucje: Nadleśnictwo Nawojowa, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Stary Sącz, Urząd Gminy Łabowa, Marta Słaby - Wójt Gminy Łabowa, Stowarzyszenie Światełko Nadziei, Fundacja Bratnia Dusza, Spółka Sądeckie Wodociągi, Pasieka BARĆ im. ks. dra Henryka Ostacha - Emilia i Jacek Nowak, Gmina Stary Sącz, Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza, Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój, Dariusz Chorużyk, Kryniczanka - Naturalna Woda Mineralna, Popradzki Park Krajobrazowy Marek Kroczek baba z gór, Pan Zdrówko, Schronisko PTTK Przehyba, Hala Łabowska Schronisko PTTK, a także rodziny z dziećmi i wolontariusze Fundacji Nowe Kierunki.


Projekt „Dbam o Sądeckie” był realizowany w ramach konkursu „Kocham Sądeckie”, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Sądeckie zaprasza. Szczegóły na stronie https://dbamosadeckie.pl/


Źródło: Fundacja Nowe Kierunki

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować