Wolontariusze po raz czwarty posprzątali Stary Cmentarz w Nowym Sączu

Pogoda ich nie wystraszyła. W minioną sobotę, 9 kwietnia odbyło się kolejne sprzątanie Starego Cmentarza w Nowym Sączu. W akcji wzięło udział ponad 30 osób, które zebrały 6 worków śmieci, a także uprzątnęły cały teren nekropoli z suchych gałęzi.

Wolontariusze po raz czwarty posprzątali Stary Cmentarz w Nowym Sączu
Było to już czwarte społeczne sprzątanie Starego Cmentarza. Najwięcej śmieci zebraliśmy jesienią 2021 roku, bo aż 17 worków. Tym razem zebraliśmy najmniej śmieci w historii akcji. To nas ucieszyło, ale nadal bulwersuje fakt, że wśród odpadów dominują butelki i puszki po alkoholu – mówi Bartosz Niemiec, wolontariusz Fundacji Nowe Kierunki.


W akcji uczestniczyło blisko 30 osób m.in. dziewczęta ze Scholi Radosne Duszki z parafii Św. Jana Pawła II w Nowym Sączu, prowadzonej przez Elżbietę Zygmunt. - Dołączyliśmy do akcji, ponieważ uważamy, że trzeba dbać o nasze wspólne dziedzictwo. Tu spoczywają mieszkańcy Nowego Sącza, którzy kiedyś tworzyli nasze miasto. Niestety nie wszyscy traktują to miejsce z należytym szacunkiem, więc postanowiliśmy wesprzeć Fundację Nowe Kierunki, która stara się przywrócić pamięć temu miejscu – mówi Elżbieta Zygmunt.


Wiosenne porządki na Starym Cmentarzu odbyły się pod patronatem ogólnopolskiej akcji #KręciNasRecykling. Jej organizatorzy, podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski oraz firma Oponeo, wsparli sądeckich aktywistów workami i rękawiczkami.


Przypomnijmy, że wolontariusze Fundacji Nowe Kierunki wspólnie z proboszczem parafii św. Kazimierza starają się również odnowić XIX – wieczne nagrobki, które dotrwały do naszych czasów na Starym Cmentarzu. W ubiegłym roku udało się przygotować programy konserwatorskie dla wszystkich pomników, a na początku tego roku w sądeckiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków ruszyła procedura wpisu nagrobków do rejestru zabytków. - Procedura potrwa jeszcze kilka tygodni. Gdy nagrobki znajdą się na tej liście, będziemy mogli rozpocząć ich renowację. Liczymy, że w II połowie tego roku uda się nam odnowić pierwszy z pomników dzięki zebranym wśród sądeczan datkom. Wpis na listę zabytków pozwoli także w przyszłości starać się o dotację na renowację pomników – dodaje Bartosz Niemiec.


Osoby, które chcą wesprzeć inicjatywę mogą wpłacać datki przez portal zrzutaka.pl https://zrzutka.pl/akjtvw


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji - Fundacja Nowe Kierunki

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować