Wykład „Martwa natura europejska – dzieje, rozwój i przemiany malarskiego gatunku (na przestrzeni stuleci)” dr. Filipa Chmielewskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zachęca do udziału w wykładzie „Martwa natura europejska – dzieje, rozwój i przemiany malarskiego gatunku (na przestrzeni stuleci)” dr. Filipa Chmielewskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wykład „Martwa natura europejska – dzieje, rozwój i przemiany malarskiego gatunku (na przestrzeni stuleci)” dr. Filipa Chmielewskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie
Wykład „Martwa natura europejska – dzieje, rozwój i przemiany malarskiego gatunku (na przestrzeni stuleci)” dr. Filipa Chmielewskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie.

9 września 2022 r.

Gmach Główny

godz. 16.30

Jagiellońska 56

Nowy Sącz

Udział w wykładzie – bez opłat


Wykład jest rozwinięciem tematu wystawy „Świat zatrzymany – Martwa natura na przestrzeni wieków”, która prezentowana jest od 5 sierpnia w Gmachu Głównym. Można obejrzeć 54 prace obejmujące ten interesujący gatunek malarski. Wśród wystawionych dzieł są płótna cenionych i znanych artystów, takich jak Maksymilian Gierymski, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Makowski czy Wojciech Fangor. Wystawa jest czynna do 30 października 2022.


***

dr Filip Chmielewski (ur. w 1984 r. w Krakowie), historyk sztuki, pracownik merytoryczny – kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, ponadto wykładowca akademicki w Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II; Absolwent kierunku historia sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (2003-2008) oraz podyplomowych studiów muzealniczych UJ; od 2010 roku pracownik MNK, od 2012 r. w Dziale Europejskiego Malarstwa i Rzeźby (w Muz. Czartoryskich, następnie w OKE Europeum, jako kurator); od 2016 r. – w Dziale Grafiki i Rysunku MNK.


Od 2019 roku, doktor nauk humanistycznych, w dyscyplinie historia sztuki (przewód doktorski w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie), na podstawie rozprawy: „Martwa natura środkowoeuropejskiego baroku na tle malarstwa gatunku w Europie Zachodniej (ok. 1590 – ok. 1730)”. Pracownik naukowy (min. ekspert w MNK-LANBOZ) specjalizujący się w dziejach nowożytnego oraz nowoczesnego europejskiego malarstwa i rzeźby; badacz min. sztuki i kultury środkowoeuropejskiego baroku, ponadto gatunku martwej natury, zwłaszcza jej przemian w czasach nowożytnych i XIX stuleciu. Pozostałe zainteresowania badawcze Filipa Chmielewskiego skupiają się wokół dziejów nowożytnego i nowoczesnego kolekcjonerstwa sztuki europejskiej w d. Rzeczpospolitej oraz w czasach zaborów, do początku stulecia XX; ponadto, atrybucjonista dzieł dawnych mistrzów w polskich zbiorach muzealnych i innych kolekcjach (min. odkrycia naukowe obrazów G. Honthorsta, B. Cavallino, T. Saliniego, L. Tristana, G. Cerutiego, J. B. Jongkinda).


Źródło: Muzeum Okręgowe NS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować