Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Wystawa „Jej Portret. Bolesław Barbacki (1891-1941)” od 30 kwietnia w Gmachu Głównym sądeckiego Muzeum Okręgowego

Wystawa „Jej Portret. Bolesław Barbacki (1891-1941)” od 30 kwietnia w Gmachu Głównym sądeckiego Muzeum Okręgowego

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przygotowało wystawę poświęconą twórczości wybitnego sądeckiego malarza Bolesława Barbackiego. Jej tematem są kobiety. Piękne portrety wykonane przez artystę, pochodzące z kolekcji prywatnych oraz zbiorów sądeckiego muzeum i Muzeum Narodowego w Krakowie, będą prezentowane od 30 kwietnia 2021 r. w Gmachu Głównym.

Tematem wystawy są portrety kobiet w twórczości Bolesława Barbackiego. W odróżnieniu od obrazów przedstawiających mężczyzn były one bardziej dekoracyjne, kolorowe i swobodniejsze w podejściu do ujęcia modelki. Jako malarz realista Barbacki kładł ogromny nacisk na wierne oddanie portretowanej osoby, bez upiększeń i idealizacji oraz na ukazanie jej strony psychologicznej, co osiągał poprzez uchwycenie odpowiedniego wyrazu twarzy, spojrzenia czy gestu.Klientkami artysty były w dużej mierze żony znanych i szanowanych mieszczan, wysokich urzędników, ziemian czy lekarzy. Drugą grupę portretowanych stanowiły kobiety z najbliższego otoczenia artysty, połączone z nim relacjami rodzinnymi, uczuciowymi i przyjacielskimi. Zwraca uwagę fakt, że im ściślejsze to były związki, a jego stosunek do modelki bardziej osobisty, tym lepszy i doskonalszy malował obraz.


Kontakt i relacja między artystą a modelką były dla Barbackiego bardzo znaczące. Zdarzały się bowiem sytuacje, że po namalowaniu klientce oficjalnego portretu zapraszał ją ponownie do pracowni, gdzie wykonywał kolejny obraz, tym razem przeznaczony wyłącznie dla niego. Mógł wówczas bardziej skupić się na interesujących go aspektach malarskich oraz wydobyć intrygujące cechy osobowości modelki.


Oprócz obrazów Bolesława Barbackiego na wystawie zaprezentowane zostaną również prace jego akademickiego nauczyciela Teodora Axentowicza oraz kilku innych portrecistów jego pokolenia: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zbigniewa Pronaszki czy Romualda Reguły. To zestawienie ukazuje malarstwo Barbackiego w kontekście sztuki dwudziestolecia międzywojennego.


Pokazywane obrazy pochodzą ze zbiorów prywatnych, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.


Wystawę „Jej portret. Bolesław Barbacki (1891-1941)” będzie można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu na ul. Jagiellońskiej 56. Ekspozycja będzie czynna od 30 kwietnia do 19 września 2021 r.


Źródło: Muzeum Okręgowe NS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować