Pogoda - Sądeckie.pl

23

Dzisiaj jest: 23. 10. 2021 Do końca roku: 69 dni
Jakość Powietrza:

Zabytkowy Kościół w Muszynie czeka remont

Zabytkowy Kościół w Muszynie czeka remont

Kościół pw. św Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie zostanie odnowiony. Wczoraj umowę gwarantującą unijne dofinansowanie na ten cel podpisali marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz ks. prałat Paweł Stabach.

 

Parafia w Muszynie istnieje od XIV wieku. Obecny kościół został wybudowany w stylu barokowym w latach 1676-1728. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w regionie. To rzadki przykład sakralnego budownictwa obronnego. We wnętrzu kościoła znajdują się liczne dzieła sztuki pochodzące z XV-XIX wieku.

 

W ramach przedsięwzięcia w kościele przeprowadzone zostaną roboty budowlane oraz prace konserwatorskie, które zabezpieczą zarówno świątynię jak i zabytki, które się w niej znajdują przed zniszczeniem. Do prac remontowych mają zostać wykorzystane najlepsze rozwiązania technologiczne nie naruszające zabytkowego charakteru obiektu.

 

Dotacja jaka została przyznana na renowację kościoła w Muszynie jest jedną z największych jeśli chodzi o fundusze Europejskie przeznaczone na tego typu cel.

 

Koszt inwestycji to blisko 11 mln zł, z czego ponad 6 mln zł to kwota uzyskanego dofinansowania z UE. 

 

kościół w Muszynie kościół w Muszynie kościół w Muszynie kościół w Muszynie

 

Fot. UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować