Zaduszkowa refleksja nad Lachowskim Dziedzictwem

W piątek, 22 listopada, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu stało się miejscem niezwykłej celebracji – II Lachowskich Zadusków, które po raz kolejny przyciągnęły miłośników kultury Lachów Sądeckich. Wydarzenie, zorganizowane przez MCK SOKÓŁ we współpracy ze Stowarzyszeniem Lachów Sądeckich, miało na celu uhonorowanie wybitnych postaci, które przez swoją pasję i pracę wzbogaciły muzyczną i taneczną tradycję regionu.

Zaduszkowa refleksja nad Lachowskim Dziedzictwem
Zaduszkowa refleksja nad Lachowskim Dziedzictwem. Fot. Kinga Ptak, MCK Sokół

Uroczystość rozpoczęła się od powitań. Dyrektor MCK SOKÓŁ, Andrzej Zarych, oraz prezes Stowarzyszenia Lachów Sądeckich, Jan Smoleń, podkreślili znaczenie przekazywania tradycji kolejnym pokoleniom i pielęgnowania pamięci o tych, którzy przyczynili się do kształtowania lachowskiego dziedzictwa.

Spotkanie miało wyjątkowy charakter, a uczestnicy mieli okazję wysłuchać wspomnień osób związanych z lachowskimi zespołami – Józefa Unolda, Jana Lorka, Zofii Skwarło i Czesława Majewskiego. Ich opowieści o niezapomnianych instruktorach i artystach ukazały głębię i emocjonalną siłę lachowskiej tradycji. Część wieczoru poświęcona była również archiwalnym nagraniom, które stanowiły pomost między przeszłością a teraźniejszością, przywracając dźwięki dawnych kapel i interpretacji, które przez lata wzbogacały sceny i festiwale regionu.

II Lachowskie Zaduski to wydarzenie, które połączyło uczestników w duchu wspomnień, refleksji i szacunku dla kultury Lachów Sądeckich. Atmosfera pełna wzruszeń i serdeczności sprawiła, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.

Więcej zdjęć tutaj.

Źródło: Fot. Kinga Ptak, MCK Sokół

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować