Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 09. 2021 Do końca roku: 105 dni
Jakość Powietrza

Zdobywcy GRAND PRIX XXVI Powiatowego Konkursu Młodych Muzyków – Instrumentalistów nagrodzeni

Zdobywcy GRAND PRIX XXVI Powiatowego Konkursu Młodych Muzyków – Instrumentalistów nagrodzeni

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył nagrody dwóm muzykom, którzy zdobyli GRAND PRIX XXVI Powiatowego Konkursu Młodych Muzyków – Instrumentalistów. To Sebastian Hejmej grający na skrzypcach (który dał koncert w gabinecie starosty) i Mikołaj Sokołowski grający na fortepianie.

Osiągnięcie tak wysokiego poziomu w muzyce wymaga wielu godzin pracy i wytrwałości - powiedział starosta Marek Kwiatkowski. - Cieszę się, że rozwijacie swoje pasje i prezentujecie swoje możliwości podczas konkursów w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu. Gratuluję!


Sebastian Hejmej (12 lat) od najmłodszych lat fascynował się folklorem podhalańskim i grą na skrzypcach. Zaszczepił to w nim śp. dziadek Jerzy Hejmej, który przez długie lata kultywował folklor lachowski i podhalański będąc aktywnym członkiem zespołu Dolina Dunajca. We krwi Sebastiana są również geny góralskie, ponieważ jego pradziadek pochodził z Koniówki na Podhalu. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u znanego piewcy folkloru Marka Zięby ze Starego Sącza. Nieustannie godzinami ćwiczył w domu, co z resztą sprawiało mu wielką frajdę. Od dłuższego czasu uczy się w PMDK u Piotra Krzywdzińskiego, który wziął go pod swoje skrzydła i obecnie szkoli go również z gry na kontrabasie. Sebastian jest członkiem kapeli Młodzi muzykanci ze Starego Sącza pod przewodnictwem jego babci Danuty Hejmej. Wśród sukcesów Sebastiana można wymienić: III miejsce w XXXVI Muzykowaniu na Duchową Nutę w Czarnym Dunajcu i II miejsce w XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach.


Mikołaj Sokołowski (17 lat) od najmłodszych lat wzrastał w muzycznej atmosferze. Jego tata - zapalony matematyk/programista, a zarazem wieloletni amator chórzysta, często śpiewał Mikołajowi różne piosenki. Zanim Mikołaj zaczął naukę w szkole podstawowej, jego dziadek - Mieczysław Sokołowski - emerytowany chórmistrz, kompozytor i nauczyciel muzyki w PSM w Nowym Sączu, zwrócił rodzicom Mikołaja uwagę na talent muzyczny, objawiający się wyjątkowo czystym śpiewem i bezbłędnym rozpoznawaniem współbrzmień (interwałów, niebanalnych trójdźwięków, a nawet czterodźwięków). Przyszłemu, już wtedy 7-letniemu, wirtuozowi zaproponowano naukę gry na pianinie i tak się zaczęło. Mikołaj zaczął naukę muzyki w PSM I i II st. w Nowym Sączu w roku szkolnym 2010/11, a obecnie jest już w piątej klasie II-go stopnia i za rok dyplom! przymierza się do studiów medycznych (stomatologia).


Źródło: SPNS, fot. Maria Olszowska

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować