Zmarł ks. kanonik Stefan Tokarz rezydent i emerytowany proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach

Zmarł ks. kanonik Stefan Tokarz rezydent i emerytowany proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach

Śp. Ks. Kanonik Stefan Tokarz – rezydent i emerytowany proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach zmarł w niedzielę. Wprowadzenie ciała śp. księdza kanonika do kościoła parafialnego w Gołkowicach w środę (7 października) o g. 16.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Gołkowicach w czwartek (8 października) o g. 13.00.

 

Ks. Stefan Tokarz urodził się 20 sierpnia 1934 roku w Ociece, jako syn Adama i Zofii z d. Cyran. W roku 1953 złożył egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 29 czerwca 1958 roku, w Tarnowie.

 

Jako wikariusz pracował w parafiach: Tęgoborze (od 15 lipca 1958 roku), Nowy Sącz – św. Małgorzaty (od 10 października 1961 roku), Tymbark (od 18 czerwca 1966 roku), Piwniczna -Zdrój (od 16 lipca 1968 roku) oraz Wierchomla Wielka (od 11 sierpnia 1970 roku)

 

W dniu 9 marca 1977 roku został mianowany proboszczem parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach. Urząd proboszcza parafii Gołkowice pełnił aż do 20 sierpnia 2004 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta.

 

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1977 diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w roku 1983 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto W 2018 roku świętował diamentowy jubileusz 60-lecia posługi kapłańskiej. Zasłynął jako zdecydowany przeciwnik systemu komunistycznego i patriotyczny kaznodzieja. Nie bał się głośno mówić prawdy, niejednokrotnie z ambony rozbrzmiewała dobitna krytyka komunistycznej rzeczywistości. Służba bezpieczeństwa oraz lokalni funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej wielokrotnie grozili mu aresztowaniem. Nie pozwolił się zastraszyć. Fundator i organizator budowy pomnika Ofiar Faszyzmu i Komunizmu w Gołkowicach. Przez wiernych szanowany za otwartość na drugiego człowieka i pomoc najbardziej potrzebującym.

 

Dwa lata temu, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości uhonorowango go medalem Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej, przyznanym przez Radę Powiatu Nowosądeckiego i Medalem Honorowym Zasłużony dla Starego Sącza. przyznanym przez Radę Miejską w Starym Sączu na wniosek burmistrza Jacka Lelka.

 

Źródło i fot. UMSS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować