Pogoda - Sądeckie.pl

20

Dzisiaj jest: 20. 09. 2021 Do końca roku: 102 dni
Jakość Powietrza

Zmienne i trudne warunki na drogach. Policjanci apelują o ostrożność

Zmienne i trudne warunki na drogach. Policjanci apelują o ostrożność

Zmienna pogoda, w tym prognozowane różnice temperatury, odwilż, opady śniegu i deszczu, niestety nie sprzyjają użytkownikom drogi. W tak zmiennych i trudnych warunkach atmosferycznych należy zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie doprowadzać do sytuacji niebezpiecznych.

Opady śniegu czy deszczu, a przy tym zmienna temperatura powodują, że na drodze jest niebezpiecznie. Gdy jezdnia jest śliska, warto zachować większy niż zwykle odstęp od poprzedzającego pojazdu. Umożliwi to bezpieczne hamowanie w warunkach obniżonej przyczepności opon do podłoża.


Niezwyle ważne jest także odpowiednie przygotowanie pojazdu - wielu kierowców zapomina o obowiązku odśnieżenia pojazdu przed podróżą lub robi to niestarannie. Jazda z warstwą śniegu na dachu czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego.


Kierujący pojazdmi, w zmiennych i trudnych warunkach atmosferycznych, powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego, w tym jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem. Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący pojazdami powinni zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.


Policjanci apelują również do pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym noszenie elementów odblaskowych w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu), jak również, by nie wchodzili na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.


Źródło: Biuro Ruchu Drogowego KGP, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować