41. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA. Znamy zwycięzców

Od 8 do 12 maja trwał w tym roku 41. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu.

41. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA. Znamy zwycięzców

„Międzyregionalny konkurs DRUZBACKA od lat odgrywa ważną rolę w podtrzymywaniu i animacji ruchu folklorystycznego w podgórskich terenach Małopolski. Patrząc na historię przeglądu, dostrzegamy nie tylko wzrost liczby uczestników, ale też wysublimowanie wyrazu artystycznego występów, przede wszystkim zaś pogłębienie świadomości merytorycznej osób biorących w nim udział. Wielokrotnie mile zaskakuje bardzo dobra technika wykonawcza i sięganie do archaicznych treści i form prezentacji. To wszystko sprawia, że DRUZBACKA jest konkursem atrakcyjnym, gromadzącym liczną widownię. Tegoroczny konkurs stał na dobrym i bardzo dobrym poziomie, szczególnie w kategoriach muzyk, instrumentalistów i grup śpiewaczych, co uwidoczniło się w przyznaniu wielu nagród równorzędnych.”

Komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska – etnomuzykolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Artur Czesak – językoznawca oraz Benedykt Kafel – etnograf, po przesłuchaniu i gruntownej ocenie 169 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z czterech powiatów województwa małopolskiego (limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) w tym:

  • 31 muzyk (16 dorosłych,8 młodzieżowych i 7 dziecięcych),
  • 56 instrumentalistów (16 dorosłych, 16 młodzieżowych, 24 dziecięcych),
  • 28 grup śpiewaczych dorosłych,
  • 33 śpiewaków solistów (11 dorosłych, 11 młodzieżowych, 11 dziecięcych),
  • 17 mistrzów z uczniami,
  • 4 punktów programu z kategorii drużbów weselnych

główne nagrody przyznała: MUZYCE RODZINNEJ KOŚCIELNIOKI z Olszówki („Złote Basy” w Konkursie Muzyk Ludowych), Kacprowi Kulakowi z Olszany („Złote Skrzypce” w Konkursie Instrumentalistów), Jakubowi Kuczajowi z Lubomierza (Nagroda im. Rudolfa Józefowskiego w Konkursie Instrumentalistów w kategorii młodzieżowej), męskiej grupie śpiewaczej GÓRALE ŁĄCCY z Łącka („Złoty Słowik” w Konkursie Grup Śpiewaczych), Reginie Wicher z Zawoi („Złoty Słowik” w Konkursie Śpiewu Solowego), Władysławowi Obrzutowi ze Stróż z uczniami Oliwierem Górą, Dominikiem Warchołem oraz Kacprem Szyszką („Złoty Listek” w Konkursie Mistrz i Uczeń). Nagrody głównej, „Złotej Siekierki”, w Konkursie Drużbów oraz Mowy Starosty Weselnego nie przyznano.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Pełna treść protokołu do pobrania tutaj.

Źródło: MCK Sokół

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować