55 lat tradycji i kultury. Jubileusz Zespołu Regionalnego "Lipniczanie"

Zespół Regionalny "Lipniczanie" obchodził dziś wyjątkowy jubileusz 55-lecia swojej działalności artystycznej. Z tej okazji zorganizowano uroczystość, na której uhonorowano członków zespołu oraz osoby zasłużone dla zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.

55 lat tradycji i kultury. Jubileusz Zespołu Regionalnego "Lipniczanie"

W trakcie obchodów starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba wręczył dwa Złote oraz siedem Srebrnych Jabłek Sądeckich, przyznanych osobom, które przez lata przyczyniały się do kultywowania tradycji Pogórza Sądeckiego. Złote Jabłka otrzymali Marcin Wąs i Krzysztof Piotrowski, natomiast Srebrnymi wyróżniono Karolinę Piotrowską, Justynę Tarasek, Klaudię Oracz-Kasieczkę, Justynę Oracz, Tomasza Jurka, Adama Miłkowskiego oraz Mariusza Bulandę. Nagrody te stanowią wyraz uznania za wieloletnią pracę i zaangażowanie w popularyzację regionalnych tańców i obrzędów.

W trakcie uroczystości wręczono także nagrodę finansową w wysokości 5.500 zł, którą Zespołowi przekazał Franciszek Kantor, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego. Dodatkowo, starosta przyznał nagrody Ewie Bulandzie i Stanisławowi Szczepańskiemu za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz ochrony kultury.

Z gratulacjami do Lipnicy Wielkiej przybyli przedstawiciele lokalnych władz, w tym wójt gminy Korzenna Leszek Skowron oraz radna powiatowa Zofia Nika, a także zespoły regionalne z Sądecczyzny i Ziemi Gorlickiej. Wszyscy byli pod wrażeniem jubileuszowego występu, który odbył się w pięknych wnętrzach Muzycznego Dworu w Lipnicy Wielkiej.

Zespół "Lipniczanie", założony w 1969 roku przez Jana Bulandę, przez ponad pół wieku kultywuje folklor autentyczny, prezentując tańce i zwyczaje Pogórza Sądeckiego w ich pierwotnej, nieprzystosowanej do scenicznych potrzeb formie. Jego działalność jest ceniona przez etnografów i etnomuzykologów, którzy doceniają wierne odwzorowanie tradycji regionu. Obchody jubileuszu były nie tylko okazją do świętowania, ale także do podziękowań za wkład zespołu w ochronę i upowszechnianie kulturowego dziedzictwa Sądecczyzny.

Źródło: Fot. Paweł Szeliga

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować