ANS piątą Uczelnią w Polsce posiadającą uprawnienia trenerskie
W środę 17 lipca 2024 roku w Sali Senackiej Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu podpisano Umowę o współpracy Uczelni z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej w Krakowie. Porozumienie dotyczy przede wszystkim: organizacji kursów trenerskich UEFA dla studentów, konferencji trenerskich i różnych innych działań wspierających rozwój piłki nożnej na Sądecczyźnie i w Małopolsce. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu będzie piątą Uczelnią w Polsce posiadającą takie uprawnienia!
W podpisaniu Porozumienia, któremu towarzyszyła konferencja prasowa, uczestniczyli: dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu – Rektor-elekt, dr inż. Witold Bodziony – Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie ANS w Nowym Sączu, Zbigniew Małek – Wykładowca Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie ANS w Nowym Sączu, trener edukator PZPN, Ryszard Kołtun – Prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, Jerzy Nagawiecki – Wiceprezes ds. organizacyjnych MZPN oraz Dariusz Wójtowicz – Wojewódzki koordynator kształcenia i licencjonowania trenerów MZPN.
- To dla nas wielki zaszczyt, a także ważny krok w rozwoju naszej Uczelni w obszarze współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Już wcześniej realizowaliśmy wspólne projekty z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej w Krakowie, a teraz nasza współpraca będzie mieć charakter dwustronnej umowy. Są w niej konkretne zapisy, m.in. na współorganizowanie kursów trenerskich UEFA – zaznacza dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu – Rektor-elekt.
- Nasza współpraca między Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej w Krakowie a Okręgiem Nowosądeckim trwa od lat, a teraz jeszcze bardziej się zacieśnia, czego przykładem są wspominane kursy pod egidą UEFA, które dadzą absolwentom sądeckiej Uczelni wymagane uprawnienia trenerskie C oraz B – wskazuje Dariusz Wójtowicz, Wojewódzki koordynator kształcenia i licencjonowania trenerów MZPN.
Co daje kurs trenerski UEFA C i UEFA B?
Kursy trenerskie UEFA C są podstawową licencją, która uprawnia do prowadzenia drużyn z A-C klasy (najniższa klasa rozgrywkowa). Ponadto licencja UEFA C uprawnia m.in. do trenowania dzieci do ukończenia 12 roku życia. Kurs UEFA B uprawnia do prowadzenia Okręgowej Ligi / kl. A, B, C oraz drużyn młodzieżowych w kat. Skrzat / Żak / Orlik / Młodzik / Trampkarz / Junior Młodszy / Junior Starszy.
W jaki sposób będą realizowane kursy trenerskie dla studentów Wychowania fizycznego ANS w Nowym Sączu?
- Od przyszłego roku akademickiego studenci Wychowania fizycznego na II stopniu kształcenia będą realizować kurs UEFA C, zaś od następnego roku akademickiego planujemy, aby na I stopniu kształcenia realizować kurs UEFA C, zaś na studiach magisterskich kurs certyfikowany UEFA B – wyjaśnia dr inż. Witold Bodziony, Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie ANS w Nowym Sączu.
Podpisane 17 lipca porozumienie między Uczelnią a MZPN w Krakowie to m.in. zasługa Zbigniewa Małka, Wykładowcy Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie ANS w Nowym Sączu, trenera edukator PZPN oraz Prezes Akademickiego Związku Sportowego.
- Od lat na sercu leży mi szkolenie kadry trenerskiej. Na naszej Uczelni do tej pory funkcjonowała specjalizacja instruktorska, która fizycznie nie dawała żadnych uprawnień, bo nie funkcjonuje już takie pojęcie jak instruktor piłki nożnej. Aby prowadzić szkolenie i być trenerem, trzeba mieć licencję – zaznacza Małek. – Zapraszam na studia wszystkich młodych piłkarzy, którzy kończą szkołę średnią i zdają maturę. Mogą zdobyć zawód nauczyciela wychowania fizycznego oraz nabyć uprawnienia trenerskie. Mamy na Uczelni bardzo prężnie działający Akademicki Związek Sportowy, który co roku bierze udział w Akademickich Mistrzostwach Małopolski, a następnie Polski. Mamy tytuły dwukrotnych wicemistrzów Polski w piłce nożnej i futsalu. Teraz jesteśmy piątą Uczelnią w Polsce, której studenci będą mogli realizować kursy trenerskie UEFA C i UEFA B! – dodaje.
Ze strony Prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Umowę podpisał Prezes Ryszard Kołtun oraz Jerzy Nagawiecki – Wiceprezes ds. organizacyjnych MZPN w Krakowie.
- Bardzo cieszę się z podpisania tej umowy. Po Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, to druga uczelnia w Małopolsce, która nabywa takie uprawnienia. Powracamy do korzeni, bo przed laty trenerów kształciło się właśnie na uczelniach, zaś później kompetencje te w całości przejęła UEFA. W moim odczuciu kształcenie trenerów w cyklu pięcioletnim daje większą wiedzę i umiejętności niż w na kursie, który trwa kilka miesięcy – zaznacza Prezes Kołtun.
- Mamy ogromne potrzeby, lawinowo rośnie ilość szkółek certyfikowanych przez PZPN. Ziemia Sądecka od lat wychowuje dużo utalentowanych piłkarzy. Mam nadzieję, że podpisane dziś porozumienie to duży krok w obszarze szkolenia i sprawi, że Sądecczyzna wzbogaci się o jeszcze lepsze drużyny. Pamiętajmy, że im mamy więcej piłkarzy, więcej trenerów, to mamy większe szanse, że wychowamy drugiego Roberta Lewandowskiego, trzeciego czy piątego. Mam nadzieję, że ta współpraca przysłuży się nie tylko nam, ale całej polskiej piłce możnej – dodaje Ryszard Kołtun.
W ramach Umowy Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu również obejmie patronatem naukowym dziecięce i młodzieżowe drużyny Akademii Sandecja Nowy Sącz i Akademii Dunajec Nowy Sącz, w których to studenci Uczelni – uczestnicy kursu, realizować będą praktyki trenerskie (staże) oraz prowadzić będą badania naukowe do prac dyplomowych realizowanych w ramach studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Źródło: ANS
Komentarze