Pogoda - Sądeckie.pl6

Dzisiaj jest: 06. 05. 2021
Do końca roku: 239 dni
Jakość Powietrza

„Czyste Powietrze” – dofinansowanie na realizację uchwały antysmogowej

„Czyste Powietrze” – dofinansowanie na realizację uchwały antysmogowej

Ciężar finansowy realizacji uchwały antysmogowej w Małopolsce został przerzucony na użytkowników kotłów i kominków, które nie spełniają wymogów określonych w uchwale. Użytkownicy tzw. „kopciuchów” mogą jednak uzyskać dofinansowanie na zakup nowego pieca.

 

Nabór wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze” rozpoczął się we wrześniu 2018 r. W jego ramach są proponowane dotacje i pożyczki przeznaczone w wymianie kotłów i pieców na paliwa stałe, montaż odnawialnych źródeł energii i termomodernizację budynków jednorodzinnych, w tym ocieplenie ścian, stropów, wymianę okien i drzwi. Dofinansowanie może wynieść nawet 90% kosztów kwalifikowanych, w praktyce od 7000 zł do 53 000 zł. 

 

Zgodnie z uchwałą antysmogową wszyscy mieszkańcy Małopolski mają obowiązek użytkowania kotłów, w przypadku których emisja pyłów nie przekracza 40 mg/m3. Za niedostosowanie się do treści uchwały antysmogowej grozi mandat w wysokości do 500 zł. Jeżeli naruszenie będzie powtarzalne, sprawa może zakończyć się w sądzie ukaraniem grzywną w wysokości 5000 zł. 

 

Mieszkańcy Małopolski powinni wymienić stare kotły, których parametry emisji są gorsze niż wskazane wyżej, najpóźniej do 2022 r. Natomiast już od 1 stycznia 2023 r. nie będzie możliwe użytkowanie bezklasowych kotłów na węgiel i drewno. Powinny być one wymienione do tego czasu na kotły gazowe, olejowe lub kotły na paliwo stałe spełniające wymogi ekoprojektu.

 

Od 1 stycznia 2023 roku nie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno, czyli tzw. kopciuchów. Należy je wymienić na kocioł gazowy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu.

 

Źródło: Gmina Gróek nad Dunajcem

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować