Kulturalna Małopolska na weekend 11 - 14 lipca

Plenerowe wydarzenia, festiwale muzyczne, wernisaże! Sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury!

Kulturalna Małopolska na weekend 11 - 14 lipca

Wydarzenia: ETNOmania, partyzanckie opowieści, warsztaty ogrodnicze

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza na największą etno-imprezę w Małopolsce! W ramach dwunastej edycji Festiwalu ETNOmania na terenie skansenu pojawi się ponad 150 wystawców rzemiosła, rękodzieła, lokalnych produktów, dizajnu oraz produktów eko. Nie zabraknie także ETNOsmaków – regionalnej kuchni, wegetariańskich dań, slow food, street food, produktów tradycyjnych i zdrowych przetworów. W tym roku do festiwalu dołączą także targi szkół, pracowni i ośrodków edukacyjnych związanych z nauką rzemiosła.

Kiedy? Niedziela, 14 lipca, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na pierwsze spotkanie w ramach cyklu SOKÓŁ NA SZLAKACH NIEPODLEGŁOŚCI pt. „Partyzancka ścieżka”. Na stokach Przełęczy pod Ostrą, na dłuższy moment będzie można przenieść się w okres niezwykłego bohaterstwa i poświęcenia - usłyszeć opowieści o lokalnych historiach z okresu konspiracji, przeczytać oryginalne zapiski konspiratorów przebywających pod Ostrą, a także uczestniczyć w oficjalnym odsłonięciu tablicy edukacyjnej na wzgórzu Wilcze Doły. Dla uczestników przewidziany jest także „partyzancki” poczęstunek, a program wydarzenia obejmuje ponadto patriotyczne śpiewanie i quiz historyczny.

Kiedy? Niedziela, 14 lipca, od godz. 13.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie przygotowało dwa specjalne spotkania warsztatowe:

  • otwarte spotkanie ogrodnicze inspirowane nową wystawą czasową w Muzeum – „Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci”. W kameralnej przestrzeni podwórka przy Domu Esterki, uczestnicy podzielą się sadzonkami pomidorków koktajlowych z muzealnego ogrodu i stworzą butelki-konewki samonawadniające domowe uprawy. Do działania będzie można dołączyć w dowolnym momencie między 16.00 a 17.30, w miarę wolnych miejsc.

Kiedy? Czwartek, 11 lipca, godz. 16.00.

  • wakacyjne rodzinne warsztaty z cyklu „Na szlaku”, podczas których Muzeum uchyli drzwi do szafy globtroterki i globtrotera. Uczestnicy warsztatów zastanowią się, jakie ubrania warto mieć przy sobie w podróży, poznają stroje z muzealnej kolekcji – z naturalnych materiałów chroniących przed różnymi warunkami w terenie, zaprojektują i wykonają nadruki, które zamienią zwykłe koszulki w kreacje wprawiające w wakacyjny nastrój i przywołujące turystyczne wspomnienia.

Kiedy? Sobota, 13 lipca, godz. 11.30 i 15.00.

Więcej informacji na stronie Muzeum.

Koncerty: Żeleński String Quartet, Lazy Swing Band, Grzeczni Chłopcy

Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów na dwa wyjątkowe wydarzenia koncertowe:

  • drugą odsłonę tegorocznej edycji wakacyjnego cyklu Philharmonic Music Summer, która odbędzie się w Ogrodzie Konsulatu Generalnego Austrii przy ulicy Krupniczej 42. Dla publiczności wystąpi żeński kwartet smyczkowy Żeleński String Quartet. Artystki wykonają popularne utwory m.in. Mozarta, Brahmsa, Manciniego czy Scotta Joplina.

Kiedy? Sobota, 13 lipca, godz. 18.00.

  • koncert specjalny w ramach projektu Muzyczne Mosty, związany z przypadającymi na ten rok aż trzema rocznicami dotyczącymi św. Jadwigi - patronki Polski: 650. urodzin, 640. koronacji oraz 625. rocznicy śmierci. Z tej okazji Stowarzyszenie Muzyki Polskiej przygotowało wyjątkową koncertową wersję zapomnianej opery historycznej „Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego. Tytułową rolę zaśpiewa sopranistka Edyta Piasecka. Obok niej na scenie wystąpią m.in. Stanisław Napierała, Michał Janicki i Regimantas Gabsys. Orkiestrę Sinfonietta Cracovia poprowadzi Ilona Dobaszy-Mesko, a Chór Katedry Wawelskiej i Chór Filharmonii – Andrzej Korzeniowski.

Kiedy? Piątek, 12 lipca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska wspólnie z Operą Krakowską zaprasza także na kolejne wydarzenie w ramach wakacyjnego Royal Opera Festival. Jego program wypełni sceniczne wykonanie operowego arcydzieła Rossiniego „Hrabia Ory”. To błyskotliwa, dwuaktowa komedia pomyłek, której akcja rozgrywa się podczas wypraw krzyżowych około roku 1200. W tytułową postać wcieli się Patrick Kabongo. Obok niego na scenie wystąpią m.in. Sophia Mchedlishvili, Camilla Carol Faria, Fabio Capitanucci i Yo Otahara. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi włoski dyrygent Antonino Fogliani.

Kiedy? Czwartek, 11 lipca, godz. 19.00/Sobota, 13 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach kontynuuje wakacyjny Festiwal Emanacje. Tegoroczna, 12. edycja upływa pod hasłem „Współbrzmienia”. Podczas dwóch sobotnich koncertów wystąpią uczestnicy programu promocji młodych talentów PREZENTACJE. Jedni z najbardziej obiecujących instrumentalistów młodego pokolenia zaprezentują swoje umiejętności we wnętrzach Dworu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich na zakończenie tygodniowych kursów mistrzowskich.

Kiedy? Sobota, 13 lipca, godz. 12.00 i 16.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu na najbliższe dni przygotowało dwa wydarzenia muzyczne:

  • koncert zamykający tegoroczny XXII Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA. W nowosądeckiej Bazylice św. Małgorzaty wystąpi Marek Stefański. Program recitalu „Kolor w muzyce” wypełnią kompozycje m.in. Bacha, Krebsa i Haydna.

Kiedy? Czwartek, 11 lipca, godz. 19.00.

  • organizowany na dziedzińcu MCK SOKÓŁ Koncert Nocy Letniej z udziałem zespołu Lazy Swing Band, w którego programie znajdują się przeboje złotej ery swingu. Tuż przed występem na publiczność czeka specjalna wspólna nauka tańca lindy hop.

Kiedy? Sobota, 13 lipca, godz. 19.30.

Więcej informacji na stronie Centrum.

Muzyka do tańca zabrzmi także podczas kolejnego koncertu Letniego Festiwalu Muzyczne Tarasy w Centrum Sztuki Mościce. Dla publiczności zagra zespół Grzeczni Chłopcy. To prawdziwi specjaliści od „prywatek w stylu bigbitu”, podczas których wykonują polskie utwory w retro-aranżacjach a’ la swing, rock'n'roll, dixie i tango. W repertuarze mają najlepsze piosenki m.in. Kombi, Lady Pank, Krzysztof Krawczyk czy Elektrycznych Gitar.

Kiedy? Czwartek, 11 lipca, godz. 20.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Wystawy: Jacek Malczewski i malarska narracja

W związku z 170. rocznicą urodzin i 95. rocznicą śmierci Jacka Malczewskiego, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego inauguruje wyjątkową wystawę czasową poświęconą artyście. W przestrzeniach instytucji, wypełnionej na co dzień dźwiękami muzyki, w otoczeniu piękna natury komponowanego przez Maestro Pendereckiego Arboretum, organizatorzy ekspozycji zachęcają do odkrywania wielowymiarowego piękna arcydzieł Jacka Malczewskiego. Otwarciu wystawy będą towarzyszyły: konferencja poświęcona twórczości artysty oraz spotkanie słowno-muzyczne w lusławickim Dworze.

Kiedy? Niedziela, 14 lipca, od godz. 14.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Galeria BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na nową wystawę czasową. „Ścieżki narracji” to prezentacja twórczości Roberta Bubla. Pochodzący z Żarek koło Częstochowy artysta zajmuje się malarstwem i rysunkiem. - Podkreślam znaczenie doświadczenia w narracji malarskiej – mówi o swojej twórczości. Rozumiem je dość szeroko – to zarówno przeżycie, wspomnienie, jak i obserwacja. Wierzę, że oparcie na tej wartości buduje płaszczyznę porozumienia między artystą i odbiorcą. Bo nie sądzę, że sztuka powinna być rozumiana, powinna być raczej przeżywana. Na tej płaszczyźnie to, co jednostkowo doświadczane i przekazywane przez twórcę, staje się doświadczeniem wspólnym.

Kiedy? Wernisaż - piątek, 12 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem organizuje dwa wydarzenia związane z wystawami prezentowanymi w Galerii Władysława Hasiora:

  • spotkanie z fotografem Pawłem Bownikiem.

Kiedy? Piątek, 12 lipca, godz. 18.00.

  • oprowadzanie po galerii oraz pokaz filmu „Solspann”.

Kiedy? Niedziela, 14 lipca, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie Muzeum.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować