Pogoda Nowy Sącz

4

Dzisiaj jest: 04. 12. 2023 Dni od początku roku: 337 Dni do końca roku: 27
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Małopolska silna rodziną! „Piknik rodzinny 800+” w Korzennej

Zespoły regionalne, grupy taneczne, kino plenerowe oraz niezliczone atrakcje dla dzieci, w tym cukierki zrzucane z samolotu, dmuchańce, “Naukobus” i wiele innych. Piknik w Korzennej łączy przyjemne z pożytecznym, ale pokazuje też siłę tradycji regionalnych i moc rodziny – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita o pikniku, który odbył się w Korzennej w powiecie nowosądeckim.

Małopolska silna rodziną! „Piknik rodzinny 800+” w Korzennej

W pikniku uczestniczyła także: marszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, posłowie Barbara Bartuś, Elżbieta Zielińska, Jan Duda oraz wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.


W Korzennej w powiecie nowosądeckim zainaugurowano małopolskie wakacje z „Piknikami rodzinnymi 800+”.


Od 1 stycznia 2024 roku, wysokość świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500+ wzrośnie z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie. W związku z tym, wraz z Urzędami Wojewódzkimi, organizowana jest kampania informacyjna, na którą składać się będą m.in. pikniki rodzinne w każdym województwie. W ich trakcie będzie możliwość zasięgnięcia informacji na temat programu i samego świadczenia wychowawczego – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


W Małopolsce odbędzie się co najmniej dziesięć takich pikników. Kolejny już 29 lipca w Wojniczu, a w planach jeszcze: Lanckorona, Krynica-Zdrój, Trzebinia, Klucze, Stryszów, Laskowa, Nowe Brzesko i Dobczyce. Chcemy pokazać, że Małopolska jest piękna, radosna i silna rodziną – wskazuje wojewoda Kmita.


Pikniki są organizowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wraz z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie, przy wsparciu lokalnych samorządów.


Piknikom towarzyszy akcja informacyjna z wykorzystaniem „busa 800+”, który odwiedzi każdy małopolski powiat. Rada Ministrów przyjęła przepisy, które wprowadzają 800 zł miesięcznie dla każdego dziecka od 1 stycznia 2024 r.


Podwyższenie świadczenia z 500 zł do 800 zł miesięcznie zaproponował premier Jarosław Kaczyński. Po zmianach każde dziecko otrzyma świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł miesięcznie. Dostosowujemy wysokość wsparcia do obecnych potrzeb polskich rodzin. To realna pomoc państwa w wychowywaniu dzieci. To pieniądze, które można przeznaczyć choćby na wyjazd wakacyjny czy zajęcia pozalekcyjne. Zwiększenie kwoty nie byłoby możliwe, gdyby nie dobry stan finansów publicznych naszego państwa – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, do kwietnia 2023 roku małopolskie rodziny otrzymały z programu „Rodzina 500+” 22 mld zł, a wsparciem w ciągu 7 lat jego funkcjonowania objętych zostało prawie 665 tys. dzieci. Rząd zaproponował również inne formy wsparcia dla polskich rodzin, w tym Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Program Mama 4+ i Program Dobry Start. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia, którzy otrzymują w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Program Mama 4+ zapewnia emeryturę rodzicom, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i nie mieli prawa do emerytury. Program Dobry Start to dodatkowe, jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł dla każdego ucznia na początku każdego roku szkolnego.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować