Małopolska: Wydarzenia kulturalne na koniec karnawału

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższe dni.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na koniec karnawału

Małopolska kultura na koniec tygodnia

Festiwale: Fun and Classic i Góralski Karnawał

Muzyczną zabawę pełną humorystycznych akcentów przygotowało na koniec karnawału Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. A to za sprawą kolejnej edycji Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego Fun and Classic, którego dyrektorem artystycznym jest, znany z wybornego poczucia humoru, pianista Waldemar Malicki.

Tegoroczny festiwal wypełnią wydarzenia:

 • „Concerto a Tempo d'Umore” – spektakl katalońskiej orkiestry Orthemis, prezentującej na scenie zwariowane sytuacje, które przełamują schemat wykonywania muzyki klasycznej.

Kiedy? Czwartek 8 lutego, godz. 19.00.

 • koncert zespołu José Torres & Havana Dreams, który zabierze publiczność w podróż po krainie latynoskich rytmów, pełnych słońca, kolorów i dźwięków Kuby oraz Ameryki Łacińskiej.

Kiedy? Sobota 10 lutego, godz. 19.00.

 • premierowy program „Epitafioły, kompozycje i inne rozrywki dla inteligentnych”, który razem z Waldemarem Malickim, maestro fortepianu poprowadzi mistrz słowa - Michał Rusinek.

Kiedy? Niedziela 11 lutego, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie Centrum.

W Bukowinie Tatrzańskiej ostatnie dni karnawału upłyną pod znakiem ogólnopolskiego święta kultury góralskiej, które co roku przyciąga na Podhale rzesze turystów, miłośników kultury ludowej, a przede wszystkim - najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski i tancerzy z subregionów górskich.

Coroczny Góralski Karnawał rozpocznie, zgodnie z tradycją, przejazd banderii konnej oraz zaprzęgów z kapelami i zaproszonymi gośćmi. W programie wydarzenia, obok konkursu wspomnianych grup kolędniczych, zaplanowano także coroczny wieczorny konkurs tańca zbójnickiego oraz przegląd par tanecznych. 52. Góralski Karnawał to także szereg innych spotkań, koncertów i wystaw w Domu Ludowym, a także niedzielne wydarzenia plenerowe na terenie Stacji Narciarskiej Rusiń-ski.

Wydarzenie potrwa od 7 do 11 lutego. Głównym Partnerem jest Województwo Małopolskie.

Więcej informacji tutaj.

Koncerty: Kultura dla Seniora i symfoniczne zakończenie karnawału

W Tarnowie odbędzie się kolejne wydarzenie muzyczne w ramach programu Kultura dla Seniora, który Województwo Małopolskie realizuje od 2022 roku. To koncerty dedykowane seniorom, dostępne dla nich bezpłatne lub za symboliczna opłatą 5 zł. Ich ideą jest umożliwienie obcowania z kulturą wysoką w całej Małopolsce. Podczas najbliższego koncertu na scenie Centrum Sztuki Mościce zagra Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod przewodnictwem Sławomira Chrzanowskiego, a dla publiczności zaśpiewają soliści: Grażyna Brodzińska, Paulina Janczaruk i Łukasz Milewski. Pod hasłem „Od Wiednia do Budpesztu” zabrzmią m.in. słynne walce Johanna Straussa i arie z opery „Wesele Figara”. Całość poprowadzi Łukasz Lech.

Kiedy? Centrum Sztuki Mościce, czwartek 9 lutego, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie Kultura dla Seniora.

Filharmonia Krakowska zaprasza na dwa wydarzenia koncertowe:

 • Koncerty symfoniczne na zakończenie karnawału, podczas których Orkiestrę Filharmonii poprowadzi zwycięzca najnowszej edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach - 23-letni chiński dyrygent - Jong-Jie Yin. Na scenie wystąpi także jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów – Aleksander Dębicz. W programie koncertów znajdzie się m.in. słynna „Błękitna rapsodia” Gershwina, świętująca w tym roku stulecie prawykonania.

Kiedy? Piątek 9 lutego, godz. 19.30/Sobota 10 lutego, godz. 18.00.

 • Koncert z cyklu Wieczorów w Saskim, który odbędzie się w zabytkowej części Hotelu Saskiego - sali, gdzie występowały tak sławne postaci świata muzyki, jak Franciszek Liszt, Johannes Brahms czy Ignacy Jan Paderewski. Podczas najbliższego, niedzielnego koncertu oboista Paweł Nyklewicz razem z Instrumentalistami Filharmonii Krakowskiej wykona kompozycje Mozarta, Vivaldiego i Albinoniego.

Kiedy? Niedziela 11 lutego, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego organizuje specjalny koncert symfoniczny Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Michała Szymanowskiego. Tego wieczoru na scenie w Lusławicach wraz z orkiestrą wystąpią laureaci III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie oraz zdobywcy "Złotych Parnasów” Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, prezentując dzieła m.in. Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Wieniawskiego, Miłosza Magina czy Henryka Mikołaja Góreckiego.

Kiedy? Sobota 10 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza również na piątkowe koncerty Zimowej Akademii Muzyki. Wydarzenie stało się w ostatnich latach jednym z najważniejszych kursów mistrzowskich w Polsce skierowanych do muzycznej młodzieży szkolnej. Grono wspaniałych pedagogów prowadzących, warunki i atmosfera lusławickiego centrum, a także spotkania i wspólnie spędzony czas z rówieśnikami z całej Polski - wszystko to stanowi o wyjątkowej aurze i wysokim poziomie artystycznym Zimowej Akademii Muzyki. Piątkowe koncerty finałowe są niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć wielu utalentowanych młodych muzyków.

Kiedy? Piątek 9 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Wyjątkowe wydarzenie dla melomanów przygotowało Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Do 9 lutego potrwa XXXI edycja Mistrzowskich Kursów Muzycznych. Jak co roku, towarzyszą im specjalne koncerty uczestników i wykładowców. Wydarzenie zamknie tradycyjne wieczorne Classic Session w gorlickiej Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów.

Kiedy? Czwartek 8 lutego, godz. 17.00/ Piątek 9 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Spektakle: Szymborska, O!peretka, Cyrulik sewilski

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina swoje dwa przedstawienia teatralne:

 • spektakl związany z ubiegłoroczną 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” to surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej wystąpi Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Piątek 9 lutego, godz. 11.00 i 19.00/Sobota 10 lutego, godz. 19.00/Niedziela 11 lutego, godz. 16.00.

 • „Szczeliny istnienia” - przedstawienie zainspirowane eseistyczną książką pod tym samym tytułem autorstwa filozofki i pisarki Jolanty Brach-Czainy. W obsadzie występują: Dorota Godzic, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska. Reżyseruje Iwona Kempa.

Kiedy? Piątek 9 lutego - sobota 10 lutego, godz. 19.00/Niedziela, 11 lutego, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje cztery inscenizacje:

 • „AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” to spektakl powstały z inspiracji dramaturgią Tadeusza Różewicza. Sztuka dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego (współczesnego) człowieka, tzw. "małej stabilizacji" oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Kiedy? Czwartek 9 lutego, godz. 19.15.

 • „CCY - WITKAC-Y Menażeria” w reż. Andrzeja Dziuka to spektakl, który powstał w 70. rocznicę śmierci oraz 125. rocznicę urodzin patrona instytucji. Sztuka stanowi próbę pokazania, jak kształtowała się młodzieńcza wrażliwość jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Piotr Łakomik, Dominik Piejko i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Piątek 10 lutego, godz. 19.15.

 • „O!peretka” to nowa odsłona słynnej adaptacji dramatu Witolda Gombrowicza w reż. Andrzeja Dziuka. Historia XX wieku jest przedstawiona w sztuce jako swoista rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzką wolność (podmiotowość) dyktatury ideologii. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Marek Wrona, Andrzej Bienias i Agnieszka Michalik.

Kiedy? Sobota 10 lutego, godz. 19.15.

 •  „Traktat o łuskaniu fasoli” jest najnowszą premierą działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Kiedy? Niedziela 11 lutego, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska na zakończenie karnawału proponuje brawurową inscenizację „Cyrulika sewilskiego”. Tryskające humorem i żywiołową muzyką dzieło Gioacchina Rossiniego jest uznawane za niedościgniony wzór opery komicznej. Na krakowskiej scenie operowej prezentowane jest od 1957 roku. „Cyrulik sewilski” w dużej mierze opowiada o żądzy pieniądza i o tym, że pieniądz rządzi światem – zarówno Figaro, jak i Don Basilio są przekupni, prawie wszyscy są zapatrzeni w pieniądze, poza Almavivą, który potrafi wszystko oddać, aby zdobyć ukochaną - wyjaśnia Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej. Reżyserem najnowszej adaptacji utworu jest Jerzy Stuhr. W obsadzie m.in. Jarosław Bielecki, Robert Gierlach, Monika Korybalska i Magdalena Barylak.

Kiedy? Piątek 9 lutego/Sobota 10 lutego/Niedziela 11 lutego, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie opery.

Spotkania: Zakochani w muzeum i Złoty Medalu Olimpijski z Zakopanego

Muzeum Etnograficzne w Krakowie przed zbliżającym się świętem zakochanych zaprasza do udziału w warsztatowej sesji zdjęciowej inspirowanej wystawą „CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku” – z wyjątkową, bliską osobą, w ramach prezentu walentynkowego, urozmaicenia niedzielnej wizyty w muzeum, pomysłu na utrwalenie szczególnej relacji w czasie przygody przed i za obiektywem aparatu fotograficznego. W przestrzeni wystawy będą czekać ponadto specjalne stanowiska do gry we „flirt towarzyski”. Teksty na kartach pochodzą z literatury, życia oraz międzywojennej wersji gry zachowanej w zbiorach MEK.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem organizuje kolejne ze Spotkań górskich. Tym razem będzie można wysłuchać niezwykłej opowieści o złotym medalu zdobytym w 1972 roku na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo przez 19-letniego skoczka narciarskiego z Podhala – Wojciecha Fortunę.

Kiedy? Sobota 10 lutego, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Mam wam coś do powiedzenia”, które poprowadzi Marcin Kudasik. Razem z nim wystąpią muzycy oraz zespół Śwarni.

Kiedy? Piątek 9 lutego, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Małopolska kultura na początek tygodnia

Koncerty: Walentynkowe walce i akustyczne Kombii

Filharmonia Krakowska w przeddzień święta zakochanych zaprasza na specjalny Koncert walentynkowy. Pod hasłem „Od Wiednia do Budpesztu” zabrzmią m.in. słynne walce Johanna Straussa i arie z opery „Wesele Figara”. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wystąpi pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, a dla publiczności zaśpiewają soliści: Grażyna Brodzińska, Paulina Janczaruk i Łukasz Milewski. Całość poprowadzi Łukasz Lech.

Kiedy? Wtorek 13 lutego, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Na scenie Centrum Sztuki Mościce wyjątkowy akustyczny koncert zagra zespół Kombii. To doskonała okazja, aby usłyszeć zarówno słynne hity zespołu, jak i premierowe piosenki z ostatniej studyjnej płyty w zupełnie nowym wydaniu. Podczas koncertu zabrzmią m.in. oryginalne wersje takich przebojów jak „Nasze Rendez-Vous”, „Black And White”, „Pokolenie”, czy „Słodkiego, miłego życia”.

Kiedy? Wtorek 13 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Spektakle i spotkania: O!peretka i pamięci Janusza Majewskiego

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na „O!peretkę” - nową odsłonę słynnej adaptacji dramatu Witolda Gombrowicza w reż. Andrzeja Dziuka. Historia XX wieku jest przedstawiona w sztuce jako swoista rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzką wolność (podmiotowość) dyktatury ideologii. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Marek Wrona, Andrzej Bienias i Agnieszka Michalik.

Kiedy? Środa 14 lutego, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina spektakl związany z ubiegłoroczną 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” to surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej wystąpi Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Wtorek 13 lutego/Środa 14 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie organizuje również wyjątkowe spotkanie w ramach cyklu Przywrócone arcydzieła w MOS. Będzie one poświęcone pamięci niedawno zmarłego reżysera Janusza Majewskiego. Publiczność obejrzy jego słynną komedię „C.K. Dezerterzy”, a po projekcji Łukasz Maciejewski porozmawia ze specjalnymi gośćmi: Ewą Braun, Anną Dymną, Andrzejem Halińskim i Pawłem Delągiem.

Kiedy? Poniedziałek 12 lutego, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować