Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 14 - 20 marca

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższe dni.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 14 - 20 marca

Małopolska kultura na koniec tygodnia
Koncerty: Wielkanocny Festiwal Beethovena, Anita Lipnicka, Vołosami

Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów aż cztery wyjątkowe wydarzenia koncertowe:

 • koncert w ramach projektu Muzyczne Mosty, podczas orkiestrę Capella Cracoviensis poprowadzi jeden z najbardziej znanych brytyjskich dyrygentów wywodzących się z nurtu historycznego wykonawstwa muzyki dawnej – Paul Goodwin.

Kiedy? Czwartek 14 marca, godz. 18.00.

 • Koncert oratoryjny, którego program wypełni wykonanie „Stabat Mater” Antonina Dvoraka. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej razem z solistami wystąpią pod batutą Przemysława Neumanna.

Kiedy? Piątek 15 marca, godz. 19.30/Sobota 16 marca, godz. 18.00.

 • specjalny koncert pasyjny w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie z udziałem sekstetu wokalnego Sei Terre oraz zespołu muzycznego pod przewodnictwem Pawła Wajraka.

Kiedy? Zespół Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie - niedziela 17 marca, godz. 18.00.

 • Koncert w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga Van Beethovena, na którym wystąpi Luxembourg Philharmonic Orchestra prowadzona przez Gustavo Gimeno, a na fortepianie zagra włoska pianistka Beatrice Rana. W programie kompozycje Beethovena i Schumanna.

Kiedy? Niedziela 17 marca, godz. 18.00.

 • kolejny z Wieczorów Wawelskich. Tym razem w Sali senatorskiej na Wawelu zabrzmią kompozycje Bacha, Vivaldiego i Haendla. Dla publiczności zaśpiewa sopranistka Joanna Stawarska z towarzyszeniem kameralnego zespołu w składzie: Violetta Szopa-Tomczyk, Paweł Stawarski, Justyna Grabowska, Monika Hartman i Aleksander Tomczyk.

Kiedy? Niedziela 17 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu żegna zimę Wiosennym Festiwalem Artystów Piosenki. To już XIX edycja imprezy organizowanej pod hasłem Pamiętajcie o ogrodach. Na festiwalu króluje piosenka aktorska i poezja śpiewana, ale nie tylko z kręgu Krainy Łagodności. Imprezę w tym roku otworzy występ Anity Lipnickiej. Artystka będzie promowała swój najnowszy, wydany po 6-letniej przerwie solowy album „Śnienie”.

Kiedy? Niedziela 17 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Na scenie Centrum Sztuki Mościce zagości wyjątkowy projekt muzyczny mościckiej orkiestry Rondine (pod batutą Katarzyny Wrony) z Vołosami, nazwanym przez krytyków jednym z najbardziej ekscytujących zespołów na współczesnej scenie - hipnotyzującym zderzeniem tradycji ze współczesnością.

Kiedy? Sobota 16 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Spektakle: Premierowe Wesele i Nabucco

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza na nową inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W Państwa Młodych wcielą się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzyszofik. W obsadzie wystąpią ponadto m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.

Kiedy? Premiera – sobota 16 marca, godz. 18.00/niedziela 17 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska prezentuje nową inscenizację „Nabucco”, słynnego młodzieńczego dzieła Giuseppe Verdiego. Motywem przewodnim są tutaj walka o władzę, rozlewy krwi i konflikty natury religijnej, politycznej i rodzinnej. To opera pełna uniesień, zemsty, miłości, nienawiści i szantażu, które prowadzą do przebaczenia i przemiany bohaterów. Trójkąt miłosny między zakochaną w Ismaelu Abigaille, a jego wybranką serca Feneną, rodzi wiele emocji. Reżyserką nowej adaptacji dzieła jest Maria Sartova. W obsadzie wystąpią m.in. Andrzej Dobber/Leszek Skrla/Adam Zaremba, Oksana Nosatova/Jolanta Wagner/Iga Caban, Monika Korybalska/Elżbieta Wróblewska oraz Tomasz Kuk i Łukasz Gaj.

Kiedy? Czwartek 14 marca - sobota 16 marca, godz. 18.30/Niedziela 17 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie opery.

Teatr Witkacego w Zakopanem przypomni widzom swoje dwie inscenizacje:

 • „Rzeźnia” to sztuka oparta na słuchowisku Sławomira Mrożka. Bohaterem jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Kamil Joński i Krzysztof Najbor.

Kiedy? Czwartek 14 marca/Piątek 15 marca, godz. 19.15.

 •  „Wiśniowy sad” jest adaptacją ponadczasowej sztuki Antoniego Czechowa. To spektakl o ludziach, którzy boją się podejmować decyzje, którzy chowają się przed problemami, w nadziei, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale posłusznie przyjmują ciosy losu. Twórcą inscenizacji jest Nikołaj Kolada, w obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Agnieszka Michalik, Joanna Banasik, Adrianna Jerzmanowska i Andrzej Bienias.

Kiedy? Sobota 16 marca, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Centrum Sztuki Mościce prezentuje kolejny spektakl w ramach Teatru Młodych Widzów. Dzieci obejrzą przedstawienie „Kiedy Króla boli ząb” przygotowane przez Teatr Rabcio. Przed spektaklem odbędą się skierowane do najmłodszych widzów warsztaty Zaczarowanego Teatru Wyobraźni.

Kiedy? Niedziela 17 marca, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, wspólnie z Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, zapraszają na 11. edycję Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich pod nazwą POSIADY TEATRALNE na Orawie. Wydarzenie ma charakter konkursu i adresowane jest do amatorskich zespołów teatralnych skupiających osoby dorosłe z województwa małopolskiego, działających w środowisku wiejskim i miastach do 40 000 mieszkańców.

Kiedy? Piątek 15 marca (od godz. 16.30), sobota 16 marca (od godz. 10.00) i niedziela 17 marca (od godz. 10.00). Więcej informacji na stronie centrum.

Wydarzenia: Jarmark wielkanocny i komik iluzjonista

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Zagrody Maziarskiej na Łemkowsko-Pogórzański Jarmark Wielkanocny. W programie m.in. warsztaty i zabawy wielkanocne, kiermasz kuchni łemkowskiej oraz pokaz prac plastycznych dzieci i młodzieży z miejscowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

Kiedy? Niedziela 17 marca, od godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje także nową wystawę czasową w Dworze Karwacjanów. „#serialnawegierskiej Mariusza Brodowskiego - Mgr Mors” to dokumentacja cyklu murali „odcinków” krótkotrwałych, malowanych na jednej ścianie pod wiaduktem w Nowym Sączy przy ul. Węgierskiej. Tematy obrazów są zróżnicowane, często nawiązują do aktualnych spraw w Polsce lub na świecie.

Kiedy? Od 14 marca. Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce w ramach Festiwalu Humoru Fun Fest zaprosi na spotkanie z Panem Li. - Podobno jestem najlepszym komikiem wśród iluzjonistów i najlepszym iluzjonistą wśród komików. Czy to prawda? Nie wiem. Jedyne co mogę powiedzieć to, że żaden komik w Polsce nie wie, jak robię swoje sztuczki, a żaden magik, skąd biorę żarty – mówi o sobie artysta.

Kiedy? Piątek 15 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza również na wykład o „Jadalnych chwastach”. Prowadzący Renata Stono-Ciołkowska i Arkadiusz Ciołkowski opowiedzą, jak na co dzień można wykorzystać zioła i rośliny z najbliższego otoczenia. Wiele z nich skrywa w sobie cenne witaminy, sole mineralne i mikroelementy wpływające pozytywnie na ludzkie zdrowie.

Kiedy? Sobota 16 marca, godz. 10.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej włączy się w obchody 230. rocznicy urodzin generała Józefa Bema oraz 175. rocznicy bitwy pod Sybinem. Podczas specjalnej uroczystości zaprezentowany zostanie kolejny w zbiorach Muzeum fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Odbędą się także prelekcje poświęcone postaci generała Bema oraz samej panoramy.

Kiedy? Sobota 15 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Warsztaty: Szkoła Miejskich Ogrodników, potęga kolorów, palmy wielkanocne

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zachęca do spędzenia soboty na dwóch wyjątkowych zajęciach warsztatowych:

 • kolejnym spotkaniu w ramach Szkoły Miejskich Ogrodników. Uczestnicy spojrzą świeżym okiem na rośliny, które kiedyś pozwalały oszukać przednówkowy głód. Sięgną po zanotowane przez Oskara Kolberga jadłospisy dawnych krakowian. Przygotują także harmonogram prac ogrodniczych na pierwsze dni wiosny. Na koniec każdy z uczestników wysieje rzeżuchę i owies, używając do tego powtórnie wykorzystanych opakowań w duchu zero waste, i zabierze je ze sobą.

Kiedy? Sobota 16 marca, godz. 11.00.

 • warsztacie mistrzowskim z dr Marzeną Kolarz, który pozwoli zapoznać się z XIX-wieczną techniką mokrego kolodionu, a konkretniej z jej pozytywową odmianą – ambrotypią. Uczestniczki i uczestnicy, niczym XIX-wieczni pionierzy fotografii, uczniowie na praktyce u mistrzyni, sięgną po tę szlachetną, srebrową technikę. To nie lada gratka dla osób zainteresowanych fotografią analogową i historią fotografii.

Kiedy? Sobota 16 marca, godz. 9.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Filharmonia Krakowska przygotowała dla najmłodszych melomanów kolejną odsłonę cyklu „Przygody w Muzogrodzie”, prowadzonego przez Magdalenę Drozd. Bohaterka cyklu - Kantylenka wraz z filharmonikami krakowskimi zabiera słuchaczy w zaczarowaną podróż po dźwiękach Nutostrady, która biegnie przez krainę Muzogrodu. W czasie spotkań na dzieci czekają muzyczne zagadki i kreatywne zabawy. Każdy koncert to niezapomniana przygoda, opowiedziana z piosenką na ustach przy akompaniamencie instrumentów. Tematem najbliższych zajęć będą piosenka aktorska i musical.

Kiedy? Filharmonia Krakowska - sobota 16 marca/Fort Borek – niedziela 17 marca, godz. 10.30 i 12.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.

W Operze Krakowskiej pod hasłem „Duszek w Operze” również trwa cykl spotkań muzyczno-edukacyjnych skierowany do najmłodszych melomanów. Mali uczestnicy w towarzystwie tytułowego Duszka Operowego przez starą szafę trafiają do zaczarowanej krainy, w której odkrywają muzyczne tajemnice. Tym razem znakiem przewodnim z alfabetu muzyki będzie litera „B” jak balet. Duszkowi Operowemu pomagają piraci Zrimka i jego brat Srimka oraz zaproszony gość – Odetta, czyli tancerka z Krainy Muzyki znająca wszystkie tańce świata i posiadająca zaczarowane pointy.

Kiedy? Niedziela 17 marca, godz. 10.00, 11.30 i 13.00. Więcej informacji na stronie opery.

Cricoteka w Krakowie zaprasza wszystkie dzieci na kreatywne warsztaty – w każdy piątek pod hasłem Kalejdoskop Sztuki, a w soboty - Machina Sztuki. W marcu odbywają się one pod hasłem "Potęga kolorów". Uczestnicy zajęć odkryją je na wszelkie sposoby: swobodne linie, chaotyczne punkty i ich połączenia, malarstwo gestu, wielobarwne kompozycje, odważnie zakreślone kształty, kolory. Przetestują możliwości władania narzędziami na nietypowych podłożach, kreślenia w przestrzeni i wielkoformatowego działania.

Kiedy? Kalejdoskop sztuki – piątek 15 marca, godz. 11.00 – 12.00/Machina Sztuki – sobota 16 marca, godz. 11.30 – 12.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza do udziału w rodzinnym warsztacie tworzenia wielkanocnych palm.

Kiedy? Sobota 16 marca, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Na sobotnie warsztaty wielkanocne zaprasza wszystkie dzieci także Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Uczestnicy, dowiedzą się jak wyglądały przygotowania i obchody Wielkanocy na Podhalu, a następnie własnoręcznie wykonają świąteczne ozdoby, które zabiorą ze sobą do domu.

Kiedy? Sobota 16 marca, godz. 10.30. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na niedzielne warsztaty rodzinne pod hasłem „Świat wierzeń i magii”. Tym razem tematem spotkania będzie mitologia Azteków. Mieszkańcy Mezameryki wierzyli, że świat (nazywany „Słońcem”) kilkukrotnie był tworzony i niszczony przez bogów, dlatego robili wszystko by obłaskawić kapryśne bóstwa, nawet jeśli wymagało to ogromnych poświęceń. Jakie były poprzednie światy i kto, tak naprawdę, zakończył cywilizację aztecką?

Kiedy? Niedziela 17 marca, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje dla młodzieży warsztaty z rysunku architektonicznego. Ich celem jest nabycie umiejętności obserwacji natury, wykształcenie indywidualnej wyobraźni przestrzennej, wyrażanej przez zręczność tworzenia kompozycji przestrzennych. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone elementom fauny i flory w architekturze.

Kiedy? Sobota 16 marca, godz. 9.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Małopolska kultura na początek tygodnia
Koncerty i spektakle: Kayah, Piwnica Pod Baranami, Waldemar Malicki

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zapowiada wiosnę kolejnymi koncertami Festiwalu Pamiętajcie o Ogrodach. W ramach XIX edycji imprezy na scenie wystąpią:

 • Kayah i Royal String Quartet. To wyjątkowy i odważny w aranżacjach projekt łączący akustyczne, klasyczne brzmienie kwartetu smyczkowego z popowym repertuarem jednej z najbardziej charyzmatycznych artystek polskiej sceny muzycznej. Utwory, które wybrała do tego projektu, są bardzo osobiste i najbliższe jej sercu, a zaśpiewane w tak niezwykły sposób, że słuchacz na nowo je odkrywa.

Kiedy? Poniedziałek 18 marca, godz. 19.00.

 • artyści Piwnicy pod Baranami, którzy zaprezentują specjalny program „Czy Pamiętasz?”, poświęcony Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie. Na scenie wystąpią m.in. Ola Maurer, Tamara Kalinowska, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Tadeusz Kwinta, Rafał Jędrzejczyk, Maciek Półtorak i Leszek Wójtowicz.

Kiedy? Środa 20 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska zaprasza na spotkanie z Waldemarem Malickim. Obdarzony poczuciem humoru pianista przedstawi publiczności własną historię muzyki, zabierając słuchaczy w podróż przez różne muzyczne epoki. W programie koncertu znajdą się m.in. wyrafinowana wersję „Czterech pór roku” Vivaldiego pióra Dariusza Zbocha, fragmenty „Sekstetu” Antoniego Kątskiego (wybitnego pianisty i kompozytora pochodzącego z Krakowa), czy najbardziej znane kompozycje Astora Piazzolli.

Kiedy? Poniedziałek 18 marca, godz. 19.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prezentuje nową inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W Państwa Młodych wcielą się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzyszofik. W obsadzie wystąpią ponadto m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.

Kiedy? Wtorek 19 marca, godz. 19.00/Środa 20 marca, godz. 20.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Spotkania: Kwiaty z bibuły i przywrócone arcydzieło

Muzeum Etnograficzne w Krakowie z myślą o wszystkich nauczycielkach i nauczycielach organizuje dedykowane im warsztaty. Bohaterami marcowego spotkania będą rośliny, które nie pochodzą wprost z natury. W oczekiwaniu na rozpoczęcie astronomicznej i kalendarzowej wiosny uczestnicy przyjrzą się wykrojnikom, kulkom i nożykom wchodzącym w skład zestawu do wyrobu kwiatków z materiału z I połowy XX wieku. Zajrzą do archiwalnych notatek z rysunkami, instrukcjami i podpowiedziami ułatwiającymi ich wykonywanie. Odkryją różnorodność bibułkowych kwiatów z kolekcji muzeum i dowiedzą się, jak odtworzyć je na własny użytek – w praktycznym działaniu.

Kiedy? Poniedziałek 18 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie organizuje cykl wtorkowych spotkań z zabytkiem. Starannie wybrany obiekt wydobyty z muzealnych magazynów lub gablot, staje się okazją do omówienia różnych aspektów pradziejów. Bohaterem najbliższych zajęć będzie skarb Wiślan z ulicy Kanoniczej.

Kiedy? Wtorek 19 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem kontynuuje marcowy cykl spotkań śladami postaci związanych z historią podhalańskiego miasta. Tym razem Wojciech Szatkowski opowie o Mieczysławie Karłowiczu, który należał do pokolenia zdobywców Tatr. Na nartach, z liną i czekanem wchodził na tatrzańskie szczyty i przełęcze szukając dróg długich i estetycznych. Szanował ciszę gór. Fotografował Tatry.

Kiedy? Środa 20 marca, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

W ramach kolejnego spotkania pod hasłem Przywrócone arcydzieła w MOS publiczność obejrzy film „Wojaczek” z 1999 roku w reż. Lecha Majewskiego. Po projekcji gościem Łukasza Maciejewskiego będzie odtwórca tytułowej roli – Krzysztof Siwczyk.

Kiedy? Wtorek 19 marca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Teatru im. J. Słowackiego.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować