Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 11 - 14 maja

Noce Muzeów, Dni Otwarte Funduszy Europejskich, finał konkursu im. Ady Sari, nowa wystawa o twórczości Marii Stangret – poznaj małopolskie wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 11 - 14 maja

Małopolskie Noce Muzeów w Gorlicach, Tarnowie i Wadowicach

Moc wrażeń płynących z wędrówki po niezwykłych obiektach i symboliczna opłata za wstęp. W maju jak co roku powraca Noc Muzeów - z bogatym, często przygotowanym specjalnie na to wydarzenie programem atrakcji. Na tydzień przez edycją krakowską i nowosądecką, do swoich siedzib zapraszają instytucje kultury z Gorlic, Tarnowa i Wadowic:

 • Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach w piątek 12 maja zaprosi do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na zwiedzanie wystaw czasowych w promocyjnej cenie oraz Kasztelu w Szymbarku na Noc Muzeów pod Znakiem Nietoperza, związaną z zamieszkującymi strych dworu stworzeniami.

Więcej informacji na stronie muzeum.

 • Centrum Sztuki Mościce i Muzeum Okręgowe w Tarnowie dołączyły do organizowanej w stolicy powiatu tarnowskiego Międzynarodowej Nocy Muzeów. Centrum zaprosi do zwiedzania wystaw prac Artura Smoły i Marty Dunal, prezentowanych w holu instytucji oraz galerii Red Gallery. Muzeum Okręgowe w Tarnowie obok wydarzeń związanych z ekspozycjami w swoich oddziałach, w sobotę 13 maja zorganizuje V Dzień Hetmański w Tarnowie. W programie m.in. turniej łuczniczy o „Buławę Hetmańską”, korowód hetmański, obozowisko średniowieczne, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej, pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych.

Więcej informacji na stronie muzeum.

 • Muzeum – Dom Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza do swojej siedziby w piątkowy wieczór 12 maja od godz. 19.00. Oprócz możliwości indywidualnego zwiedzania z audioprzewodnikiem, na zwiedzających czekają specjalne wydarzenia: oprowadzanie z udziałem przewodnicy w strojach z epoki (którzy opowiedzą o życiu codziennym rodziny Wojtyłów i przedwojennych Wadowicach) oraz wykład poświęcony wydarzeniom z 13 maja 1981 roku - „Zamach na Jana Pawła II - kontekst i znaczenie”. Bilety w cenie 1 zł.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Jubileuszowe Dni Otwarte Funduszy Europejskich

W ten weekend w całym kraju odbędzie się kolejna edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich - największego w Polsce wydarzenia promującego projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej. Na publiczność czekają m.in. bezpłatne wstępy do obiektów kultury, warsztaty, czy wejściówki do kina.

W jubileuszowej, X edycji wydarzenia biorą udział również małopolskie muzea i centra kultury:

 • Cricoteka w Krakowie zaprosi na specjalnie zwiedzanie Archiwum Tadeusza Kantora przy ulicy Siennej (piątek 12 maja) oraz kuratorskie oprowadzanie po wystawach dostępnych w siedzibie instytucji na ulicy Nadwiślańskiej (sobota 13 maja/niedziela 14 maja).
 • Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaproponuje bilety w specjalnej cenie do funkcjonujących w centrum kina (14 zł) i Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ (1 zł).
 • Muzeum Archeologiczne w Krakowie w piątek 12 maja zaprasza na wydarzenie „Z przewodnikiem po pradziejach Małopolski”. Podczas oprowadzania po wystawie „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” zostaną zaprezentowane efekty realizowanych w Muzeum projektów z Funduszy Europejskich.
 • Muzeum Armii Krajowej w Krakowie w niedzielę 14 maja zaprosi na zwiedzanie wystaw czasowych z przewodnikiem oraz prezentację artefaktów związanych z Twierdzą Kraków, której częścią jest siedziba instytucji.
 • Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach w piątek 12 maja na terenie Kasztelu w Szymbarku organizuje wydarzenie tematycznie powiązane z zamieszkującymi strych szymbarskiego dworu nietoperzami. W programie m.in. animacje, warsztaty, quizy, konkursy, prezentacje, gry i zabawy. Start - godz. 18.00.Muzeum Etnograficzne w Krakowie w dniach 12 – 14 maja zaprasza na specjalną prezentację wybranych oryginalnych zabytkowych fotografii i klisz szklanych oraz zwiedzanie wystawy stałej w promocyjnej cenie 5 zł.Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie na niedzielę 14 maja przygotowało: warsztaty dla najmłodszych: „Jak Wojtek został strażakiem” (podczas których uczestnicy zapoznają się z historią pożarnictwa i rolą OSP) oraz zwiedzanie z przewodnikiem znajdujących się na terenie skansenu zabytkowych, drewnianych obiektów.
 • Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu proponuje odkrywanie tajemnic Sądeckiego Parku Etnograficznego. W piątek 12 maja przygotowano warsztaty i pogadanki dla najmłodszych odbiorców, które przybliżą tajniki ludowych ubiorów, instrumentów muzycznych i roślin. Z kolei w sobotę 13 maja będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień zakamarki drewnianych świątyń z terenu skansenu.
 • Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w piątek 12 maja zaprasza do swojej filii - wyremontowanego Muzeum Kornela Makuszyńskiego na Bajki z projektora oraz opowieść o historii i renowacji siedziby muzeum - zabytkowej wilii Opolanka.
 • Teatr Witkacego w Zakopanem w piątek 12 maja przygotował dla młodych widzów specjalne oprowadzenie po kulisach teatru oraz warsztaty charakteryzatorskie i teatralne

Więcej informacji o wydarzeniach w ramach akcji można znaleźć na oficjalnej stronie Dni Otwartych Funduszy Europejskich.


Koncerty: Finał konkursu im. Ady Sari i wielcy kompozytorzy z Małopolski

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wielki finał jubileuszowej XX edycję Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Wydarzenie promuje sztukę operową nie tylko lokalnie, ale i na poziomie krajowym i międzynarodowym. To na konkursowej scenie swoje kariery zaczynali tacy artyści jak m.in. Piotr Beczała, Andrzej Dobber, Milijana Nikolić, Anna Simińska, Anna Lubańska czy Arnold Rutkowski.

W tegorocznej edycji wzięło udział 77 młodych śpiewaków z 19 krajów. Śpiewaków oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej. Na zakończenie zmagań konkursowych odbędą się:

 • Koncert finalistów w Operze Krakowskiej – piątek 12 maja, godz. 18.30.
 • Koncert laureatów w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – sobota 13 maja, godz. 18.00.

Bezpłatne wejściówki na koncerty do odebrania w kasach instytucji. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ

Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów trzy wydarzenia koncertowe:

 • kolejną odsłonę cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą, w ramach której do występu z Orkiestrą Sinfonietta Cracovia została zaproszona wschodząca gwiazda brytyjskiej dyrygentury - Lee Reynolds. Program koncertu to podróż przez muzykę XX wieku i odległe od siebie światy muzyczne: od Appalachów, poprzez impresjonistyczną Europę aż po minimalistyczną Japonię i Australię. Wszystkie utwory połączy fascynacja światem przyrody.

Kiedy? Czwartek 11 maja, godz. 19.30.

 • Koncert symfoniczny z udziałem laureatki I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. E. Griega 2022 – japońskiej artystki Fuko Ishii. W wykonaniu pianistki zabrzmi zwycięski Koncert a-moll patrona konkursu. W programie koncertów pojawią się ponadto „Uwertura tragiczna” Andrzeja Panufnika i słynna „V Symfonia c-moll” Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi bułgarski Borjan Canev.

Kiedy? Piątek 12 maja, godz. 19.30/Sobota 13 maja, godz. 18.00.

 • koncert inaugurujący nowy cykl muzyczny pod hasłem „Wielcy z Małopolski”, przywracający świadomości melomanów wybitnych twórców związanych z naszym regionem. Pierwszy koncert skupiony będzie na osobie urodzonego w Krakowie XX-wiecznego kompozytora Antoniego Kątskiego. Przykłady jego szerokiej twórczości zaprezentują kameraliści na co dzień występujący w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Wydarzenie poprowadzi Agnieszka Malatyńska.

Kiedy? Niedziela 14 maja, godz. 18.00.

Więcej informacji o koncertach na stronie filharmonii.

Specjalny koncert dla melomanów proponuje w ten weekend również Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. W ramach cyklu Capella in Theatrum zabrzmią utwory J. S. Bacha oraz Vivaldiego, m.in. słynne „Cztery pory roku”. Z orkiestrą Capella Cracoviensis wystąpi koncertmistrz Robert Bachara.

Kiedy? Niedziela 14 maja, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Spektakle: Współczesna dramaturgia i wczesna sztuka Witkacego

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomni widzom trzy inscenizacje związane z współczesną dramaturgią:

 • na Scenie Dom Machin „Spóźnione odwiedziny” - sztuka niezwykle cenionego na całym świecie młodego kanadyjskiego artysty – Jordana Tannahilla. Wykluczenie, hejt w Internecie, wreszcie samobójstwo – to problemy, które autor porusza w swoim dziele. Spektakl reżyseruje Iwona Kempa, a w obsadzie występują: Dominika Bednarczyk, Natalia Strzelecka, Marcin Sianko, Maciej Jackowski oraz, gościnnie, studenci krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych: Aleksander Gałązka i Jakub Suwiński.

Kiedy? Czwartek 11 maja – niedziela 14 maja, godz. 19.00.

 • na Dużej Scenie „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979” autorstwa Wojtka Farugi i Magdy Fertacz. To przedstawienie zainspirowane zarówno „Baśniami tysiąca i jednej nocy”, jak i postacią słynnej reporterki Oriany Fallaci. Przez pryzmat starych perskich opowieści, twórcy sztuki spoglądają na wydarzenia rewolucji irańskiej z 1979 roku. Pretekstem jest ówczesna wizyta Fallaci w Teheranie, w celu przeprowadzenia wywiadu z samym Ajatollahem Chomeinim. W te postaci na scenie wcielają się Marta Konarska i Andrzej Grabowski. Ponadto w obsadzie m.in. Jerzy Światłoń, Hanna Bieluszko, Daniel Malchar, Alina Szczegielniak i Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Czwartek 11 maja – sobota 13 maja, godz. 19.00.

 • na Scenie MOS „Zimowla”, będąca inscenizacją powieści Dominiki Słowik, okrzykniętej wydarzeniem literackim roku 2019 roku. Niezwykły utwór określany mianem polskiego Twin Peaks zaadaptował na potrzeby sceny i wyreżyserował Jakub Roszkowski. Spektakl przenosi publiczność w klimat polskiej transformacji i początków lat dwutysięcznych, by w niezwykle wciągający, momentami groźny, ale też pełen ironii i humoru sposób przyglądać się magicznej codzienności małego miasteczka. W obsadzie spektaklu występują m.in. Agnieszka Judycka, Feliks Szajnert, Agnieszka Przepiórska, Anna Tomaszewska i Marcin Kalisz.

Kiedy? Czwartek 11 maja – sobota 13 maja, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem przypomina adaptację wczesnego dramatu z dorobku patrona instytucji „Metafizyka dwugłowego cielęcia”. Bohaterem spektaklu w reżyserii Andrzeja St. Dziuka jest młody człowiek, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias.

Kiedy? Sobota 13 maja, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.


Wydarzenia: Wystawa o Marii Stangret, konkurs Druzbacka, spotkanie z Zanussim

Cricoteka w Krakowie inauguruje nową wystawę czasową poświęconą dokonaniom Marii Stangret, zmarłej w 2020 roku artystki, prywatnie – żony Tadeusza Kantora. Uważała się za malarkę, znana jest przede wszystkim jako wybitna aktorka prowadzonego przez męża Teatru Cricot 2, w wolnych chwilach również pisała. Wszystkie jej twórcze role składają się na jedną barwną osobowość.

Ekspozycja pod hasłem „Gra w miejsca” to gra w odnajdywanie śladów Marii Stangret w miejscach, które zajmowała. Dzięki ich przywołaniu na wystawie, artystka wychodzi z cienia, zajmuje należną jej pozycję w pamięci odbiorców.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 10 maja o godz. 18.00. Ekspozycję można oglądać do 10 grudnia br.

Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 40. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych – DRUZBACKA. Jego celem jest przegląd, ochrona i popularyzacja folkloru muzycznego, zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycyjnym muzykowaniem i śpiewem ludowym, dokumentacja najcenniejszych zjawisk tradycyjnej kultury muzycznej oraz budowanie pokoleniowych i regionalnych więzi. Spośród laureatów Komisja dokona kwalifikacji na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Tegoroczną edycję konkursu zwieńczy ogłoszenie wyników połączone z koncertem laureatów, w niedzielę 14 maja, o godz. 14.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.

Więcej informacji na stronie centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza także na specjalną projekcję w ramach cyklu Rekolekcje filmowe. Tym razem publiczność obejrzy polski dramat „Liczba doskonała” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Po seansie odbędzie się spotkanie z samym reżyserem, podczas którego widzowie poznają kulisy powstawania tego wyjątkowego filmu.

Kiedy? Niedziela 14 maja, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Na Scenie MOS Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie z teatrem improwizowanym. Przed publicznością wystąpi Grupa Impro Krk, która w swojej pracy bazuje na metodzie opracowanej przez Keitha Johnstone'a, jednego z prekursorów teatru improwizowanego na świecie. Inspiracją do przedstawień grupy są często sugestie padające z widowni, a scenariusz jako taki nie istnieje. Przedstawienia nie zawsze jednak bywają komediowe, zdarza się że widzowie mogą oglądać sceny wzruszające, inspirowane rzeczywistością.

Kiedy? Niedziela 15 maja, godz. 20.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować