Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 13-16 stycznia

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 13-16 stycznia

Recitale uznanych pianistów jazzowych, noworoczna gala z Wiednia, fotograficzny projekt o małopolskich kapliczkach – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Koncerty: Jazzowe kolędy i noworoczna gala z Wiednia

Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów trzy wydarzenia koncertowe:

  • w ramach projektu Muzyczne Mosty na historycznych instrumentach zagra orkiestra Capella Cracoviensis, wraz ze specjalnym gościem – włoskim koncertmistrzem i skrzypkiem Alessandro Tampieri. W programie koncertu zabrzmią kompozycje Haydna i Schuberta (czwartek 13 stycznia, godz. 18.00);
  • najbliższy Koncert oratoryjny zostanie poświęcony pamięci Krzysztofa Missony, II dyrygenta Filharmonii Krakowskiej w latach 1960-1968, w 30. rocznicę jego śmierci. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi Łukasz Borowicz, na scenie pojawią się soliści: Katarzyna Hołysz, Marta Boberska, Rafał Bartmiński i Piotr Piwko. Program koncertu wypełnią symfonie Felixa Mendelssohna (piątek 14 stycznia, godz. 19.30/sobota 15 stycznia, godz. 18.00);
  • jazzowe improwizacje na tematy z najpopularniejszych polskich kolęd zaprezentuje Włodek Pawlik – pianista i kompozytor, laureat jedynej w historii nagrody Grammy dla polskiego wykonawcy jazzowego. Kolędy w jego wykonaniu są kreacją artystycznej osobowości, która wymyka się jakimkolwiek znanym w muzycznym świecie podziałom na style, gatunki, epoki (niedziela 16 stycznia, godz. 18.00).

Więcej informacji o repertuarze na stronie Filharmonii Krakowskiej.

Spotkanie z innym cenionym polskim jazzowym pianistą proponuje w najbliższy weekend także Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Na scenie wystąpi wystąpi Leszek Możdżer – odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym.

Koncert artysty odbędzie się w sobotę 15 stycznia o godz. 19.30. Więcej informacji na stronie Centrum.

Na muzyczną podróż do baśniowej krainy walca zaprasza Centrum Sztuki Mościce. Johann Strauss Show to jedyna w swoim rodzaju gala noworoczna – koncert, który zachwycił już tysiące widzów. W jego programie znajdą się cudowne walce oraz zabawne polki w wykonaniu solistów Narodowego Lwowskiego Teatru, Opery i Baletu. Ponad 30-osobowy zespół zabierze publiczność do krainy baśniowego Wiednia. Wirtuozerskie arie w wykonaniu gwiazd K&K Berliner Philharmoniker oraz piękna dekoracja w połączeniu z choreografią sprawią, że widowisko będzie dla widzów artystycznym przeżyciem.

Koncert odbędzie się w sobotę 15 stycznia o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Centrum Sztuki Mościce.


Spektakle: Wiktoriańska opowieść, klasyka baletu i teatr dla dzieci

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina swoje trzy ubiegłoroczne premiery:

  • na Scenie MOS - „Opowieść wigilijna” w reż. Jakuba Krofty i Marii Wojtyszko. Wiktoriańska historia o skąpcu nawiedzanym przez duchy staje się pretekstem do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka, który nie kocha samego siebie. W tym ujęciu bohater słynnego utworu Dickensa jest bardziej ofiarą warunków, w których przyszło mu żyć niż czarnym charakterem. W obsadzie przedstawienia występują Agnieszka Judycka, Magdalena Osińska, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Tomasz Wysocki oraz gościnnie Katarzyna Kiziorek (sobota 15 stycznia – godz. 16.00, 17.45/niedziela 16 stycznia, godz. 16.00);
  • na Scenie Dom Machin - „Debil”, adaptacja utworu uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Sztuka autorstwa Maliny Prześlugi w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Sztukę reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie wystąpią Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek (piątek 14 stycznia, godz. 19.00/sobota 15 stycznia, godz. 19.30);
  • na Dużej Scenie - „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej. Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach – wyjaśniają twórcy nowej adaptacji dzieła Mickiewicza, w której występują m.in. Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Jan Peszek, Feliks Szajnert i Katarzyna Zawiślak-Dolny (sobota 15 stycznia, godz. 19.00/niedziela 16 stycznia, godz. 18.00).

Więcej informacji o repertuarze na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem prezentuję sztukę „AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” powstałą z inspiracji dramaturgią Tadeusza Różewicza. Spektakl dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego (współczesnego) człowieka, tzw. "małej stabilizacji" oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Spektakl można oglądać w czwartek 13 stycznia i piątek 14 stycznia, o godz. 19.15. Więcej informacji na stronie Teatru.

Opera Krakowska przypomina klasykę baletu bez ograniczeń wiekowych. Od ponad pół wieku "Dziadek do orzechów", z muzyką Piotra Czajkowskiego i choreografią Emila Wesołowskiego, zachwyca polską publiczność. W krakowskim przedstawieniu przez baśniowe światy prowadzi widza dodatkowo malarska, wykorzystująca współczesne techniki komponowania obrazów scenografia Marka Grabowskiego. Za ponad 200 fantazyjnych, bajecznie kolorowych kostiumów odpowiada pracownia krawiecka Marii Balcerek. Na scenie - Balet Opery Krakowskiej.

Spektakl będzie można zobaczyć w dniach sobota 15 stycznia – niedziela 16 stycznia o godz. 19.30. Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.

Centrum Sztuki Mościce w ramach Teatru Młodych Widzów zaprasza wszystkie dzieci na sztukę „Zimowa przygoda”. Noworoczny spektakl o przygodach Bałwanka zaprezentują artyści Teatru Lalek Rabcio.

Przedstawienie będzie można zobaczyć w niedzielę 16 stycznia o godz. 15.00. Wydarzenie poprzedzą rodzinne warsztaty teatralne "Zaczarowany Teatr Wyobraźni" w godz. 13:30-14:30. Więcej informacji na stronie Centrum.


Wystawy: Małopolskie kapliczki i afrykańskie wyprawy

Na pierwszy w tym roku wernisaż zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wystawa „Axis mundi: kapliczki i krzyże przydrożne” to rezultat wieloletniego projektu dokumentalnego, realizowanego przez Krzysztofa Ligęzę. Działania twórcze zostały ukierunkowane na rejestrację aktywności lokalnych społeczności na terenie Małopolski, w kontekście zanikającego zwyczaju modlitw przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych. Istotę cyklu stanowi refleksja nad relacją: człowiek-natura-sacrum. Ważną rolę pełni w nim temat oddziaływania przestrzeni, w tym zagadnienie krajobrazu, jako czynnika kształtującego przeżycia duchowe oraz więzy wspólnotowe.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 14 stycznia, o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje wystawę rysunku Mateusza Otręby, artysty i pedagoga, który od roku 2007 prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów I roku Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na swoim koncie ma m.in. wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie na Rysunek im. Andriollego.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 14 stycznia o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do Galerii Władysława Hasiora na wernisaż indywidualnej wystawy nowosądeckiego artysty Andrzeja Szarka. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną jego instalacje, rysunki, a także dokumentacja akcji happeningowych.

Wernisaż odbędzie się w sobotę 15 stycznia o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Do 28 stycznia w głównej siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie można oglądać wystawę zrealizowaną dzięki współpracy z Małopolską Fundacją Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Dotyczy wybranych prac z kolekcji tworzonej od 2004 roku w ramach Narodowego Programu Kultury. Wtedy to zaczęto gromadzić dzieła powstałe po 1989 roku, dotyczące ważnych zjawisk w sztuce współczesnej Małopolski, Polski i Europy Środkowowschodniej. Znalazły się w niej prace nie tylko polskich artystów, ale także m.in. z Białorusi, Czech, Łotwy, Chorwacji, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Kolekcja oprócz wartości artystycznej posiada również walory edukacyjne, a to za sprawą m.in. różnorodności tematycznej i zastosowanych technik (rysunek, malarstwo, rzeźba, wideo, obiekt, instalacja, fotografia cyfrowa).

Więcej informacji na stronie muzeum.

Na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie można oglądać dwie ciekawe wystawy:

  • „Rwanda” to czynna do 15 lutego wystawa fotografii Andrzeja Kalinowskiego, który podróżował po jednym z najmniejszych państw współczesnej Afryki. Wyjazd, poza okazją do poznania ludzi, kultury, zwyczajów, zaowocował zdjęciami pokazującymi piękno afrykańskiej przyrody oraz życie codzienne tamtejszych ludzi. Na wystawie można podziwiać zwierzęta oglądane w Parku Narodowym Akagera, lasy tropikalne, jezioro metanowe Kivu oraz Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho, gdzie w 1981 roku miały miejsce pierwsze objawienia w Afryce.
  • „Twarze literatury” to cykl portretów osób związanych autorstwa Ewy Mańkowskiej. Krakowska artystka specjalizuje się w portretach ludzi malowanych w technice olejnej na płótnie. Przez lata powstało kilkadziesiąt portretów ludzi literatury, które teraz znajdą swoje najwłaściwsze przeznaczenie: zaistnieją wśród czytelników i bibliotekarzy. Na płótnach można więc spotkać między innymi Olgę Tokarczuk, Ryszarda Krynickiego, Marcina Świetlickiego i Joannę Kornaś-Warwas. Wystawa jest czynna do 26 lutego.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować