Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 18-21 listopada

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 18-21 listopada

„Dziady” w rocznicę inscenizacji Wyspiańskiego, bajki symfoniczną muzyką pisane, Michał Bajor we włosko-francuskim repertuarze - sprawdź wydarzenia kulturalne, jakie na najbliższy weekend przygotowały instytucje kultury województwa małopolskiego.

Koncerty: Bajki muzyką pisane, jazzowa gala, Bajor w Kolor Cafe

Filharmonia Krakowska na ten weekend przygotowała muzyczne wydarzenia i dla młodych i dla dorosłych melomanów:

  • podczas drugiego w tym sezonie koncertu z cyklu Musica-ars amanda, organizatorzy zachęcą do wysłuchania „muzyki przy świecach”, czyli tych utworów, które w XVII i XVIII wieku towarzyszyły szlacheckim rodom podczas tanecznych zabaw lub wspólnego muzykowania w wolnym czasie. Muzycznym ogniwem łączącym salony arystokracji we Francji, Anglii oraz w Niemczech będzie suita. Na spotkanie zapraszają instrumentaliści Filharmonii Krakowskiej – oboista Paweł Nyklewicz i grający na klawesynie Aleksander Mocek (czwartek 18 listopada, godz. 18.00);
  • program Koncertu Uniwersyteckiego, organizowanego na terenie Collegium Novum UJ, wypełnią utwory napisane z myślą o kwartecie smyczkowym. Kompozycje m.in. Donta, Hofmanna i Makrisa zaprezentuje smyczkowy zespół w składzie: Barbara Mglej, Elżbieta Mudlaff, Jakub Żurek, Szymon Naściszewski (czwartek 18 listopada, godz. 19.00);
  • w ramach cyklu „Bajki muzyką pisane” dziecięca publiczność wyruszy tropem krakowskich legend z Panem Twardowskim na czele. Twórcami koncertu są Jerzy Łysiński (tekst, reżyseria) i Marek Pawełek (muzyka). Na scenie wystąpią m.in. Tomasz Świerczek, Karolina Pawula- Szponder i Magdalena Drozd (sobota 20 listopada, godz. 10.00, 12.00);
  • podczas finałowego koncertu 4. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany pojawią się wielkie osobowości nie tylko polskiego jazzu. Wieczór rozpocznie krótki występ zwycięzców tegorocznego konkursu, następnie zagra jeden z czołowych gitarzystów europejskich - Wolfgang Muthspiel z zespołem. Po nim na publiczność czeka specjalny show niemieckiego wirtuoza gitary Giovanni Weiss z grupą Hot Swing oraz wspólny występ gwiazd polskiego jazzu – dawnych współpracowników Śmietany: Stanisława Sojki, Marka Napiórkowskiego, Piotra Barona, Antoniego Dębskiego oraz Adama Czerwińskiego (sobota 20 listopada, godz. 20.00);
  • we współpracy z Muzeum AK w Krakowie odbędzie się kolejny koncert Kameralnej Sceny Patriotycznej. W sali muzeum utwory Chopina zagrają pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski, a wybrane wiersze Mickiewicza, Słowackiego i Norwida wyrecytuje dla słuchaczy Piotr Urbaniak (niedziela 21 listopada, godz. 19.00).

Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie kontynuuje rozpoczętą w zeszłym sezonie współpracę artystyczną z orkiestrą Capella Cracoviensis. Tym razem, w ramach tej współpracy melomani usłyszą kameralne pieśni operowe w wykonaniu sopranistki Joanny Freszel. Artystce będzie towarzyszył na fortepianie Bartłomiej Kominek.

Koncert odbędzie się w sobotę 20 listopada o godz. 16.00. Więcej informacji na stronie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

W sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce czeka nas tymczasem prawdziwa uczta dla miłośników piosenki aktorskiej i poetyckiej. Przed publicznością wystąpi niepowtarzalny Michał Bajor. Artysta zaprezentuje utwory ze swojej ostatniej, wyjątkowej płyty – „Kolor Cafe”. Postanowił na niej przemieszać swoje muzyczne włosko-francuskie fascynacje i z kilkuset piosenek wybrał 19, które w większości nagrał po raz pierwszy. To bardzo zróżnicowany repertuar, od “Je suis malade” Dalidy, przez “Couleur cafe” Gainsburga , czy “Quando, quando”, aż po “Hymn miłości“ Edith Piaf.

Koncert odbędzie się w niedzielę 21 listopada, o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Centrum Sztuki Mościce.


Spektakle: Dziady i pojedynek Mozarta z Salinierim

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przygotował wyjątkowe wydarzenie związane ze 120- rocznicą prapremierowej inscenizacji „Dziadów”, którą na krakowskiej scenie przygotował Stanisław Wyspiański. Nową adaptację dramatu Adama Mickiewicza zaprezentuje głośna reżyserka teatralna Maja Kleczewska. Jak zapowiadają twórcy: „Dziady” anno domini 2021 będą przedstawieniem o Polsce. Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach.

W obsadzie m.in. Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Jan Peszek, Feliks Szajnert i Katarzyna Zawiślak- Dolny.

Premiera inscenizacji odbędzie się w piątek 19 listopada, o godz. 19.00. Kolejne spektakle – sobota 20 listopada, godz. 19.00 oraz niedziela 21 listopada, godz. 18.00.

„Dziady” będą również punktem odniesienia kolejnego spotkania cyklu „Myślnik” na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki, w niedzielę 21 listopada o godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend przypomni także tegoroczną adaptację utworu „Debil”, uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Sztuka autorstwa Maliny Prześlugi w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Spektakl jest próbą oddania głosu właśnie takiej osobie, ale ze świadomością, że nie ma się dostępu do świata jej wyobraźni i wrażliwości. Sztukę reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie wystąpią Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.

Spektakl będzie można zobaczyć na Scenie Dom Machin w dniach piątek 19 listopada/sobota 20 listopada/niedziela 21 listopada o godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

W najbliższy weekend premierę obejrzymy także w Operze Krakowskiej. Na scenie kameralnej zadebiutuje sztuka „Mozart i Salieri” - jednoaktowa opera Rimskiego-Korsakowa, której za libretto posłużyła jedna z "małych tragedii" Aleksandra Puszkina o tym samym tytule. Treść nawiązuje do rzekomych okoliczności śmierci Mozarta - według legendy miał otruć go zazdrosny o jego talent rywal, Antonio Salieri. W spektaklu reżyserowanym przez Freda Apke będzie można podziwiać dwa zespoły obsadowe. W jednym w kompozytorów wcielą się Sebastian Marszałowicz i Jarosław Bielecki, w drugim – Wołodymyr Pańkiw i Adrian Domarecki.

Premiera odbędzie się w sobotę 20 listopada o godz. 18.30. Kolejny spektakl dzień później o tej samej godzinie. Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej.

Cricoteka prezentuje kolejne odsłony kuratorskiego projektu pod hasłem „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”. To program prezentacji tańca współczesnego, realizowany od 2018 roku. Spektakle wybrane przez kuratorów – Pawła Łyskawę i Eryka Makohona – z założenia odmienne pod względem estetyki i formy, konsekwentnie wpisują się w hasła porządkujące program kolejnych edycji. W tym roku są to „Młodzi kreatorzy wrażeń”.

W najbliższy weekend publiczność obejrzy dwa przedstawienia: premierę „Liberi” w reż. Katarzyny Kostrzewy, z udziałem Agnieszki Bednarz-Tyran (sobota 20 listopada, godz. 18.30) oraz „Cornerstone” – autorski spektakl Mikołaja Karczewskiego (niedziela 21 listopada, godz. 18.30).

Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Wystawy: Zapomniany artysta i plener malarski

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje dwie nowe wystawy czasowe:

  • „Zapomniany artysta Antoni Hybel” to autorska ekspozycja dokumentacyjno-fotograficzna Bogdana Klimczyka obejmująca eksponaty ze zbiorów prywatnych i muzealnych. Jej celem jest przedstawienie tytułowej postaci przez pryzmat całej historii jego życia. Opierając się o dostępne materiały, wspomnienia osób, opracowania i publikacje, fotografie archiwalne i rodzinne pamiątki, prezentując w miarę możliwości część prac artysty ze zbiorów prywatnych i muzealnych przedstawiona została postać Bogdana Klimczyka w szerszej perspektywie, nie tylko przez pryzmat jego twórczości plastycznej;
  • „Cmentarze Ziemi Gorlickiej" to prezentacja fotografii ze zbiorów Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, wykonane przez jego pracowników w gorlickich nekropoliach.

Otwarcie obu wystaw nastąpi w piątek 19 listopada o godz. 18.00. w Galerii Dworu Karwacjanów. Ekspozycje można oglądać do połowy grudnia.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu przedstawia wystawę poplenerową XVII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2021. Wydarzenie odbyło się na przełomie lipca i sierpnia. Do Olkusza przyjechało wówczas 23 artystów z: Polski, Białorusi, Gruzji, Słowacji i Słowenii. Artyści zwiedzili m.in. Bazylikę pw. św. Andrzeja, Podziemny Olkusz, zamek w Rabsztynie, odbyli także jednodniową wycieczkę do Krakowa. Wyniki ich pracy artystycznej będzie można teraz podziwiać na ekspozycji, której wernisaż zaplanowano na piątek 19 listopada, o godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować