Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 24 - 27 listopada

Koncert symfoniczny z ukraińską „Melodią”, Mickiewicz w wersji muzycznej i non-fiction, Andrzejki w branickim dworze – sprawdź, co małopolskie instytucje kultury przygotowały na najbliższy weekend.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 24 - 27 listopada

Koncerty: Melodia z Ukrainy i Opowieści Starej Wierzby

Filharmonia Krakowska zaprasza na trzy wydarzenia koncertowe:

  • koncert w ramach projektu Muzyczne Mosty z udziałem orkiestry Capella Cracoviensis pod przewodnictwem Jana Tomasza Adamusa. W programie kompozycje Haydna, Danziego i von Dittersdrorfa.

Kiedy? Sala Koncertowa Filharmonii – czwartek 24 listopada, godz. 18.00.

  • Koncert uniwersytecki, którego program wypełni wykonanie II Kwintet fortepianowy op. 81 Antonína Dvořáka. Dla publiczności zagrają: Paweł Wajrak – skrzypce, Justyna Dybek-Boczek – skrzypce, Marta Czepielowska – altówka, Marta Nagawiecka – wiolonczela oraz Ireneusz Boczek – fortepian. Wykład na temat ekspresji w muzyce wygłosi prof. Krzysztof Guczalski.

Kiedy? Collegium Novum UJ – czwartek 24 listopada, godz. 19.00.

  • Koncert symfoniczny, podczas którego zabrzmi m.in. „Melodia” (1982) ukraińskiego kompozytora M. Skoryka. Pierwotnie przeznaczona na flet i fortepian, doczekała się aranżacji na różne instrumenty. Wykonywana często jako najpopularniejszy utwór Skoryka, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla wielu melomanów stała się nieformalnym hymnem ojczyzny kompozytora, wyrazem solidarności i hołdem dla ofiar wojny. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Maestro Antoni Wit, a za fortepianem usiądzie Marcin Koziak - laureat licznych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów m.in. półfinalista XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Kiedy? Sala Koncertowa Filharmonii - piątek 25 listopada/sobota 26 listopada, godz. 18.00. Koncerty poprzedzą spotkania dotyczące publikacji książkowych: „Wieniawski” i „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci”.

Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej.

Filharmonia Krakowska pamięta również o najmłodszych melomanach. Z myślą o nich odbędą się kolejne spotkania z cyklu „Muzyczne opowiastki”, tym razem pod hasłem „Opowieści Starej Wierzby”. Ich program nawiązuje do obchodzonego w listopadzie Święta Niepodległości. Zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu najniższego głosu męskiego – basu, utwory fortepianowe Fryderyka Chopina, a szczególne miejsce w tym koncercie zajmie spektakularna, popisowa muzyka skrzypcowa słynnego polskiego wirtuoza i kompozytora Henryka Wieniawskiego, by w ten sposób uczcić wielkie wydarzenie muzyczne minionego miesiąca – odbywający się co pięć lat w Poznaniu Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy jego imienia. Całość poprowadzi Joanna Trafas, a o stronę muzyczną zadba trio: Jakub Żurek – skrzypce, Emilia Bernacka – fortepian i Patryk Wyborski – bas.

Kiedy? Sala Błękitna Filharmonii – sobota 26 listopada, godz. 10.00 i 12.00/Fort Borek – niedziela 27 listopada, godz. 10.00 i 12.00.

Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu organizuje koncert w ramach cyklu „Muzyka Dawna w Kościele Ewangelickim”. Przed publicznością wystąpi Mateusz Kowalski – viola da gamba/śpiew. Recital pod hasłem „Pieśni Lyra Viol” odbędzie się w oddziale muzeum - Domu Gotyckim.

Kiedy? Sobota 26 listopada, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Teatr: Chimeryczny lokator, Dziady non-fiction i mroczna Carmen

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend pokaże dwie inscenizacje:

  • „Act of Killing” jest przedpremierowym pokazem teatralnej adaptacji słynnego, wielokrotnie nagradzanego, nominowanego do Oscara, filmu dokumentalnego Joshu'y Oppenheimera. Spektakl wyreżyseruje Jan Klata, a w roli głównej wystąpi Jan Peszek. Ponadto w obsadzie m.in. Tadeusz Zięba, Marcin Kalisz, Marcin Sianko i Tomasz Wysocki.

Kiedy? Scena Mos – piątek 25 listopada, godz. 19.00/sobota 26 listopada, godz. 18.00/niedziela 27 listopada, godz. 16.00.

  • „Bóg, ja i pieniądze” to monodram Macieja Wojtyszki w mistrzowskim wykonaniu Hanny Bieluszko. Bohaterkę spektaklu widzowie spotykają podczas robienia codziennych zakupów. Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła.

Kiedy? Scena Dom Machin - czwartek 24 listopada/piątek 25 listopada/sobota 26 listopada, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem prezentuje najnowszą ze swoich tegorocznych premier - adaptację głośnej debiutanckiej powieści Rolanda Topora „Chimeryczny lokator”, którą w 1976 roku zekranizował Roman Polański. Bohaterem spektaklu w reż. Andrzeja Dziuka jest trzydziestoletni mężczyzna o nazwisku Trelkovsky, wprowadzający się do mieszkania w kamienicy, którego poprzednia lokatorka imieniem Simone, popełniła samobójstwo. W nowym miejscu zamieszkania zaczynają dziać się dziwne rzeczy. W obsadzie spektaklu występują: Joanna Banasik, Dominik Piejko, Dorota Ficoń, Katarzyna Pietrzyk i Marek Wrona.

Kiedy? Piątek 25 listopada/sobota 26 listopada, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza także na gościnny występ multiinstrumentalisty - Przemka Sokoła. Artysta zaprezentuje specjalne opracowanie II części „Dziadów” Adama Mickiewicza, w którym muzyka pełni rolę równorzędną słowu i snuje własną opowieść. Problem winy i kary osadzony został w tradycji rodzimej. „Dziady” to muzyczne spotkanie trąbki, liry korbowej oraz bębnów ramowych - instrumentów o sakralnej wręcz mocy.

Kiedy? Czwartek 24 listopada, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Mickiewiczowskie „Dziady” zagoszczą w ten weekend także na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Instytucja wspólnie z Fundacją Nomina Rosae zaprasza na niezwykłą edukacyjną i artystyczną wędrówkę w Labiryncie Historii. Jego 17. edycję „Zwierciadło świata – opowieści o mocy teatru” zwieńczy specjalny pokaz spektaklu „Dziady. Non fiction” Teatru Odwróconego w reżyserii Szymona Budzyka. W ramach wydarzenia do końca tygodnia odbędą się również m.in. panel dyskusyjny „Przyszłość Teatru” oraz wystawa „Teatr Kostiumów” w Galerii SOKÓŁ.

17. Labirynt Historii trwa w dniach 21 - 26 listopada. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Opera Krakowska przypomina inscenizację dzieła, uznanego za archetyp gatunku operowego. „Carmen” Georgesa Bizeta to feeryczna i mroczna zarazem muzyka, której towarzyszy pełna emocji i namiętności historia miłosna. Krakowska publiczność obejrzy całość w adaptacji Laco Adamika, która miała swoją premierę w 2010 roku. Od tamtej pory cieszy się nieprzemijającym zainteresowaniem widzów. Tym razem w tytułową postać wciela się Monika Korybalska. W obsadzie także m.in. Tomasz Kuk, Iwona Socha, Adam Szerszeń i Paula Maciołek.

Kiedy? Piątek 25 listopada/Niedziela 27 listopada, godz. 18:30.

Więcej informacji na stronie opery.

Opera Krakowska zaprasza również do siebie dzieci i młodzież na wyjątkowy baśniowy spektakl „Bajka o złotej rybce”. Został on przygotowany przez artystów baletu oraz uczniów Studia Baletowego, działającego przy Operze Krakowskiej. Muzykę skomponowała pianistka, kompozytorka i pedagog Olena Leonova, absolwentka Konserwatorium im. P. Czajkowskiego i Akademii Muzycznej w Kijowie, akompaniatorka Studia Baletowego. Choreografię baletu stworzyła Magdalena Malska, tancerka, pedagog i choreograf, dziś kierownik studia.

Kiedy? Sobota 26 listopada, godz. 16.00 i 18.00.

Więcej informacji na stronie opery.

Cricoteka w Krakowie prezentuje kolejną odsłonę projektu „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”. Publiczność obejrzy cykl tzw. lecture performans Iwony Olszowskiej, z muzyką Marcina Janusa, ukierunkowany na poszukiwania połączenia ciała i umysłu, a za ich pośrednictwem - doświadczania i uczenia się anatomii w ruchu. Tuż po wydarzeniu, specjalny wykład o anatomii, wirtualności i tańcu wygłosi dr Anna Róża Burzyńska.

Kiedy? Czwartek 25 listopada, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Wystawy: Salon Gorlicki i rzeźbiarskie wernisaże

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje dwie nowe wystawy czasowe:

  • doroczną ekspozycję prac artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych z regionu - XXXIX Salon Gorlicki;
  • prezentację dzieł Marka Rogowca – pochodzącego z Zakopanego rzeźbiarza, twórcę unikatowych form użytkowych, autora reklam wizualnych.

Wernisaż obu wystaw odbędzie się w piątek 25 listopada o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Dworu Karwacjanów. Więcej informacji na stronie muzeum.

Nową wystawę czasową inauguruje również Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ zaprezentuje wybór prac z dorobku Jana Kucza, zmarłego w ubiegłym roku wybitnego rzeźbiarza, rysownika i twórcy pomników. Na nowosądecką wystawę trafiły jego rzeźbiarskie dzieła.

Wernisaż odbędzie się w piątek 25 listopada o godz. 18.00. Wydarzeniu towarzyszy kolejne spotkanie z cyklu „Wrzątek”, którego gościem będzie syn bohatera wystawy Konrad Kucz — artysta grafik, instrumentalista i kompozytor specjalizujący się w muzyce elektronicznej.

Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.


Wydarzenia: Andrzejki w branickim dworze i kultura z Grybowa

Nowohucki Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie zaprasza do zespołu dworsko-parkowego w Branicach na „Andrzejki w branickim dworze”.

W programie:

  • wróżby andrzejkowe w klimacie XIX-wiecznego dworu,
  • ekspozycja prac laureatów konkursu fotograficznego „Kwiaty biało-czerwone”,
  • warsztaty artystyczne – samodzielne wykonanie wieńców adwentowych.

Kiedy? Sobota 26 listopada, godz. 14.00-18.00.

Więcej informacji na stronie Muzeum Archeologicznego.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w sobotnie popołudnie organizuje kolejne spotkanie z cyklu Tradycja przez pokolenia. Będzie ono okazją do zapoznania się z dorobkiem kulturalnym gminy Grybów. Wydarzenie uświetnią występy zespołów regionalnych: POGÓRZAŃSKIE DZIECI z Kąclowej, KOWALNIA ze Stróż, ECHO JAWORZA z Ptaszkowej oraz Szkółki muzykowania ludowego z Kąclowej. Całość poprowadzi Małgorzata Broda.

Kiedy? Sobota 26 listopada, godz. 16.00.

Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na drugi z dwóch warsztatów w ramach cyklu „POWERBANK / własnym głosem”. Są one zaproszeniem do procesu tworzenia własnej kompozycji – tej wyśpiewanej własnym głosem, z melodią odnalezioną w sobie oraz tekstem ułożonym z doświadczeń swojego życia. Uczestnicy zostaną poprowadzeni przez twórczy proces w taki sposób by mogli stanąć w miejscu, w którym pieśń się zaczyna. Metodami pracy będzie opowieść praca w kręgu, medytacja, rysunek, wizualizacja, praca z ciałem i z głosem - indywidualna jak i w parach.

Kiedy? Sobota 26 listopada – godz. 10.00/niedziela 27 listopada, godz. 15.30.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować