Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 05. 2022 Do końca roku: 228 dni
Jakość Powietrza:

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 3 - 6 marca

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 3 - 6 marca

Małopolskie instytucje kultury solidaryzują się z walczącą Ukrainą, organizując specjalne zbiórki i wydarzenia. W weekendowym repertuarze również koncerty, spektakle i premiery filmowe.

Dla Ukrainy: Zbiórki i akcje

Małopolskie instytucje kultury solidaryzują się z narodem ukraińskim, i z myślą o wsparciu uchodźców zza wschodniej granicy, do programu wydarzeń wprowadzają specjalne koncerty oraz inicjatywy.

Filharmonia Krakowska w trakcie najbliższego Koncertu oratoryjnego przeprowadzi zbiórkę na rzecz walczącej Ukrainy. W programie: wykonanie monumentalnego oratorium „The Kingdom” Edwarda Elgara. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi brytyjski dyrygent Paul Goodwin. Na scenie wystąpią soliści i solistki ze Zjednoczonego Królestwa - Elizabeth Watts, Christine Rice, Toby Spence i Mark Stone.

Kiedy? Piątek 4 marca, godz. 19.30, sobota 5 marca – godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach organizuje zbiórkę przed niedzielnym Koncertem pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie poprowadzi Paweł Kotła. Program wieczoru wypełnią utwory ukraińskich kompozytorów oraz jedna z symfonii Ludwiga van Beethovena.

Kiedy? Niedziela 6 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce do 7 marca prowadzi przed swoim budynkiem zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów: żywności z długą datą przydatności do spożycia, butelkowanej wody mineralnej, koców, śpiworów, karimat, termosów, powerbanków, latarek oraz środków higieny osobistej, artykułów medycznych.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie wprowadziło bezpłatne bilety dla wszystkich obywateli i obywatelek Ukrainy.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Koncerty: Haydn i Bach

Filharmonia Krakowska w najbliższy weekend zaprasza także na dwa inne wydarzenia koncertowe:

  • koncert orkiestry Capella Cracoviensis, którą poprowadzi włoski skrzypek Alessandro Moccia. W repertuarze utwory Josepha Haydna.

Kiedy? Czwartek 3 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

  • Koncert kameralny, który tym razem wypełnią kompozycje J. S. Bacha. Przed publicznością wystąpią skrzypek Piotr Pławner i klawesynista Marek Toporowski.

Kiedy? Niedziela 6 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Spektakle: Współczesny Agamemnon i klasyczna Carmen

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomni w ten weekend dwie inscenizacje:

  • „Agamemnon”. To uwspółcześniona wersja opowieści o tytułowej antycznej postaci. Bohater sztuki to nie tylko władca, dowódca, ale też mąż i ojciec robiący zakupy, który nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. W postać na scenie wciela się Marcin Kalisz. Sztukę autorstwa Rodrigo Garcii reżyseruje Szymon Kaczmarek.

Kiedy? Scena Dom Machin, piątek 4 marca – niedziela 6 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

  • „Imię róży" w reż. Radosława Rychcika to inscenizacja powieści Umberta Eco jako historii zakazanej miłości - do kobiety, książek, mądrości, miłości braterskiej, wreszcie do Boga. W obsadzie m.in. Karol Kubasiewicz, Pola Błasik, Feliks Szajnert i Marcin Sianko, a także zastępujący grającego jedną z głównych ról Rafała Dziwisza – dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski.

Kiedy? Duża Scena, czwartek 3 marca – sobota 5 marca – godz.19.00, niedziela 6 marca – godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na cztery spektakle:

  • „Nietoperz czyli dwoistość” to inscenizacja przygotowana w ramach Sceny Propozycji Aktorskich przez aktorskie duo – Joanna Banasik i Krzysztof Najbor. Przedstawienie zapoznaje widzów z twórczością i sylwetką niezwykłej, niedocenionej poetki, pisarki, autorki librett, aktorki – Joanny Kulmowej. Utwory poetyckie są tu przeplatane piosenkami z muzyką kompozytora Jerzego Chruścińskiego.

Kiedy? Scena A. Bazakbala – czwartek 3 marca, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

  • „Nieprzyjaciel” wg Juliena Greena to niezwykły dramat miłości, który determinuje wkroczenie obcego, postaci dwuznacznej, zesłanego równie dobrze przez niebo, jak i przez piekło. Reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie: Emilia Nagórka, Dominik Piejko oraz Piotr Łakomik.

Kiedy? Dwór Tetmajerów w Łopusznej – czwartek 3 marca, godz. 19.30.

Więcej informacji na stronie teatru.

  • „Spiski-Hej!” to porywająca adaptacja prozy Wojciecha Kuczoka, zrealizowana przez Andrzeja St. Dziuka jako trzecia część cyklu Tatrzańskie. Oniryczno-magiczne przygody głównego bohatera z okresu późnego PRL-u są tu przedstawione na tle „dzikiej” podhalańskiej przyrody i wydarzeń politycznych oraz sportowych. W obsadzie m.in. Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Katarzyna Pietrzyk i Dominik Piejko.

Kiedy? Scena Witkacego – piątek 4 marca, godz.19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

  • „Wiśniowy sad” - nowa adaptacja ponadczasowej sztuki Antoniego Czechowa. To spektakl o ludziach, którzy boją się podejmować decyzje, którzy chowają się przed problemami, w nadziei, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale posłusznie przyjmują ciosy losu. Twórcą spektaklu jest rosyjski dramatopisarz i reżyser Nikołaj Kolada. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Agnieszka Michalik, Joanna Banasik, Adrianna Jerzmanowska i Andrzej Bienias.

Kiedy? Scena Witkacego – sobota 5 marca, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska przypomina inscenizację dzieła, uznanego za archetyp gatunku operowego. "Carmen" Georgesa Bizeta to feeryczna i mroczna zarazem muzyka, której towarzyszy pełna emocji i namiętności historia miłosna. Krakowska publiczność obejrzy całość w adaptacji Laco Adamika, która miała swoją premierę w 2010 roku. Od tamtej pory cieszy się nieprzemijającym zainteresowaniem widzów. Tym razem w tytułową postać wciela się Monika Korybalska. W obsadzie także m.in. Tomasz Kuk, Iwona Socha, Adam Szerszeń i Paula Maciołek.

Kiedy? Piątek 4 marca/niedziela 6 marca – godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie opery.

Centrum Sztuki Mościce proponuje przebojową farsę w gwiazdorskiej obsadzie. Przed tarnowską publicznością wystąpi gościnnie ekipa ze stołecznego Teatru Capitol. Spektakl „Kochane pieniążki” w reż. Jerzego Bończaka to zawrotne tempo, komiczne sytuacje i przezabawne dialogi. W obsadzie m.in. Anna Korcz, Waldemar Obłoza, Lesław Żurek i Robert Wabich.

Kiedy? Niedziela 6 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie centrum.


Wydarzenia: Teatralne Posiady i filmowa prapremiera

W Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce rusza 9. edycja Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich - Posiady Teatralne na Orawie. Konkurs jest adresowany do młodzieżowych i dorosłych teatrów amatorskich z województwa małopolskiego, które działają w środowisku wiejskim oraz małych ośrodkach miejskich. Najlepsze grupy rekomendowane są do udziału w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Tegoroczna edycja potrwa od 4 do 6 marca. Przebieg konkursu będzie można śledzić online za pośrednictwem profilu FB pod adresem www.facebook.com/OrawskieCentrumKultury

Organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

W Centrum Sztuki Mościce okazja do przedpremierowego obejrzenia filmu, który został zrealizowany w ramach Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie. „Sonata” w reż. Bartosza Blaschke to wzruszający film o więzach rodzinnych i sile ducha. Jedną z głównych ról zagrała Małgorzata Foremniak, która będzie specjalnym gościem tarnowskiej projekcji. Spotkanie z aktorką poprowadzi Łukasz Maciejewski.

Kiedy? Czwartek 3 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie centrum.

Na Scenie MOS Teatru im. J. Słowackiego kolejne spotkanie z Grupą Impro Krk, która w swojej pracy bazuje na metodzie opracowanej przez Keitha Johnstone'a, jednego z prekursorów teatru improwizowanego na świecie. Inspiracją do przedstawień grupy są często sugestie padające z widowni, a scenariusz jako taki nie istnieje. Przedstawienia nie zawsze jednak bywają komediowe, zdarza się że widzowie mogą oglądać sceny wzruszające, inspirowane rzeczywistością.

Kiedy? Niedziela 6 marca, godz. 20.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować