Mieszkanka Sądecczyzny oszukana metodą na "Blika". Fałszywy mąż wyłudził od niej 800 zł

Cyberprzestępcy nie ustają w poszukiwaniu nowych sposobów wyłudzania pieniędzy od naiwnych ofiar. Jednym z nich jest podszywanie się pod bliskie osoby i proszenie o kody BLIK do opłacenia rzekomych przesyłek. Taką sytuację przeżyła kobieta z powiatu nowosądeckiego, która straciła 800 złotych, zanim zorientowała się, że nie rozmawia ze swoim mężem, lecz z oszustem. Policjanci ostrzegają przed tego typu zagrożeniem i radzą, jak się przed nim uchronić.

Mieszkanka Sądecczyzny oszukana metodą na "Blika". Fałszywy mąż wyłudził od niej 800 zł

Kobieta otrzymała wiadomość na portalu społecznościowym od konta należącego do jej męża. W wiadomości była prośba o przesłanie dwóch kodów BLIK na kwotę 800 złotych, ponieważ mąż potrzebował zapłacić za dwie paczki. Kobieta nie podejrzewała niczego złego, ponieważ często pomagała mężowi w ten sposób. Przesłała więc kody i potwierdziła transakcje.


Zdziwiła się dopiero, gdy dostała kolejną prośbę o kod BLIK na 1000 złotych. Zobaczyła wtedy, że pieniądze mają być wypłacone w bankomacie, a nie przeznaczone na przesyłkę. Sprawdziła poprzednie transakcje i okazało się, że ktoś wykorzystał jej kody BLIK do wypłaty gotówki w innym województwie. Kobieta zdążyła anulować ostatnią transakcję, ale straciła już 800 złotych.


Okazało się, że konto jej męża na portalu społecznościowym zostało zhakowane i przejęte przez cyberprzestępcę, który podszywał się pod niego i wyłudzał kody BLIK. Kobieta zgłosiła sprawę na policję, która prowadzi śledztwo. Policjanci apelują jednak o ostrożność i rozwagę przy korzystaniu z płatności bezgotówkowych. Radzą, aby zawsze sprawdzać, komu i na co przekazujemy kody BLIK, a w razie wątpliwości kontaktować się telefonicznie z osobą, która prosi o pomoc.


W jaki sposób uchronić się przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą „na BLIKa”?

  • Należy przede wszystkim szczególnie chronić swój PIN do aplikacji mobilnej banku, a także dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
  • Nie należy udostępniać wygenerowanych kodów BLIK. Trzeba dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej.
  • W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała wiadomość. Wystarczy zadzwonić, aby upewnić się, czy faktycznie krewny czy znajomy znalazł się w potrzebie.


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować