Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 05. 2022 Do końca roku: 228 dni
Jakość Powietrza:

Nowe ekspozycje w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu

Nowe ekspozycje w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu

W Muzeum Regionalnym w Starym Sączu przeprowadzono remont dwóch sal wystawienniczych. Korzystając z tej okazji, wykonano nowe ekspozycje – poświęconą Adzie Sari oraz dawnej sztuce religijnej.

W związku z obserwowanym wzrostem zainteresowania postacią Ady Sari, na potrzeby ekspozycji oddano większą salę, w której utworzono wystawę pt. „Salon Ady Sari”. Znajdują się tutaj meble z lat 20. XX w. w tym oryginalne lustro artystki tzw. tremo z kolumnami i obraz „Faust”, który znajdował się w jej warszawskim mieszkaniu, a który rok temu przekazał do muzeum jej bratanek Piotr Szayer.


Salon uzupełniają: witryna, w której umieszczone są osobiste pamiątki po Maestrze: płyty, foldery, filiżanki do kawy i herbaty, lornetka, z której korzystała do końca życia, kasetka oraz archiwum Ady Sari i rodziny Szayerów, listy pisane do rodziców w Starym Sączu w latach 1907-1927. Te listy odnalezione zostały w 1975 w skrytce sekretarzyka, który przejął jej brat, podobnym do eksponowanego w jej salonie w muzeum.


Mamy tutaj też pianino z krzesłem obrotowym, stare stoliki, patefon z tubą, radio amerykańskie sprzed 1939 r. oraz zabytkowy aparat telefoniczny – mówi Andrzej Długosz, kustosz muzeum. – Uzupełnieniem jest kupiony specjalnie na potrzeby wystawy antyczny stolik owalny z 4 krzesłami. Całość uzupełniają fotografie: powiększone reprodukcje zdjęć rodzinnych oraz Maestry w różnych rolach operowych, a także inne w oryginałach, w tym jej uczennic i uczniów. W sali drugiej umieszczone zostały obrazy i rzeźby sakralne. Ekspozycja zyskała na prezentacji, gdyż pogrupowano tematy: Jezus Chrystus, Matka Boża, święci. Zapraszamy do obejrzenia nowych wystaw.


Źródło: UMSS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować