Pogoda - Sądeckie.pl

23

Dzisiaj jest: 23. 10. 2021 Do końca roku: 69 dni
Jakość Powietrza:

Nowy Sącz uczcił 130. urodziny znanego sądeckiego artysty

Nowy Sącz uczcił 130. urodziny znanego sądeckiego artysty

Dokładnie w 130 rocznicę urodzin wybitnego sądeckiego malarza, społecznika i pedagoga Bolesława Barbackiego odbyło się niezwykłe, okolicznościowe spotkanie. W wydarzeniu, w imieniu marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego, uczestniczyła przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej, a zarazem wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska.

Po spacerze śladami miłości i przyjaźni sądeckiego artysty, w historycznej, niedostępnej na co dzień Willi Marya, w której niegdyś znajdowała się pracownia Bolesława Barbackiego, aktorzy Teatru Nomina Rosae i tancerze Kings Town Dancers zaprezentowali happening „Sztuka, moja miłość”. Temu artystycznemu przedsięwzięciu towarzyszył plener malarski. Nie zabrakło również urodzinowego tortu oraz okazjonalnego toastu.


Obchody 130. rocznicy urodzin Bolesława Barbackiego zostały zorganizowane przez: Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką, Muzeum Okręgowe, Fundację Nomina Rosae, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” oraz Zespół Szkół nr 3 im. B. Barbackiego w Nowym Sączu.


Bolesław Barbacki (10 października 1891 r. - 21 sierpnia 1941 r.) był rodowitym sądeczaninem. Studiował w krakowskiej ASP w pracowni Teodora Axentowicza. Zasłynął jako portrecista, kładący szczególny nacisk na realistyczne oddanie cech osoby portretowanej. Malował także pejzaże i obrazy religijne. W swoim dorobku ma około 750 prac sztalugowych. Był wielokrotnie nagradzany przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Polskich w Warszawie, którego w 1938 r. został honorowym członkiem. Zorganizował w Nowym Sączu amatorskie Towarzystwo Dramatyczne, w którym działał aktywnie do wybuchu II wojny światowej jako aktor, reżyser, scenograf i charakteryzator. Aresztowany przez gestapo, zginął rozstrzelany przez Niemców w zbiorowej egzekucji 21 sierpnia 1941 r. w Biegonicach pod Nowym Sączem.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować