Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Obchody 729. rocznicy lokacji Królewskiego Miasta Nowego Sącza w nowosądeckim ratuszu

Obchody 729. rocznicy lokacji Królewskiego Miasta Nowego Sącza w nowosądeckim ratuszu

Rocznica lokacji miasta była od lat w Nowym Sączu obchodzona podczas uroczystej sesji Rady Miasta. W tym roku było inaczej.

Prezydent Ludomir Handzel zaprosił radnych i mieszkańców miasta na uroczystość do nowosądeckiego Ratusza. Wydarzenie poprzedziła msza święta w Bazylice Świętej Małgorzaty.


8 listopada 1292 roku, Wacław, król czeski, książę krakowski isandomierski pozwolił wójtom Bertoldowi i Arnoldowi na założenie miasta Nowego Sącza w miejscu, gdzie znajdowała się wieś Kamienica. Świętujemy dziś ten fakt historyczny, który dał początek miastu w którym mieszkamy, które jest bliskie naszemu sercu, którego pomyślność jest dla nas kwestią emocji i uczuć. Przez te wszystkie lata były w historii naszego miasta chwile rozkwitu i upadku, były czasy, gdy miasto cieszyło się przychylnością królów, kwitło i bogaciło się dzięki zaradności mieszkańców i były czasy, gdy wojny, zarazy i pożary niszczyły je, a przede wszystkim destrukcyjną mocą niszczyła je wewnętrzna niezgoda. Zapisujemy dziś nowe karty w dziejach Nowego Sącza, wspólnie z większością Rady Miasta pracujemy nad poprawą infrastruktury drogowej, budujemy nowy stadion i lodowisko. Poprawiamy jakość powietrza w mieście rozbudowując dostęp do systemowego ciepła pochodzącego z MPEC. Podnosimy komfort życia mieszkańców.(...) Wierzę, że nasze dzisiejsze spotkanie jest przejawem powrotu do normalności, a za rok wspólnie spotkamy się na uroczystej sesji Rady Miasta w 730 rocznicę lokacji – powiedział prezydent Ludomir Handzel.


Źródło: UMNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować