Patriotyzm w Limanowej. 90-lecie Pomnika Legionistów i obchody 11 Listopada
11 listopada 2024 roku, w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości, ale w Limanowej tego dnia miały miejsce także szczególne obchody związane z 90-leciem odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Legionistów. Wydarzenie miało wymiar nie tylko patriotyczny, ale także edukacyjny, będąc okazją do przypomnienia burzliwej historii początku XX wieku, kiedy to Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała swoją niepodległość.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej, w którym młodsze pokolenia uczą się o historii swojej ojczyzny, zorganizował szereg działań mających na celu upamiętnienie tego wyjątkowego jubileuszu. Już od początku listopada uczniowie podjęli różnorodne inicjatywy związane z obchodami. Wśród nich znalazły się wycieczki na cmentarze wojenne, podczas których uczniowie zapalali znicze na grobach poległych bohaterów, a także projekcja filmu „Góry zakwitły sadami”, opowiadającego historię legionisty Józefa Marka. Ponadto, przygotowana specjalnie na tę okazję wystawa, przedstawiająca dzieje Łososiny Górnej i parafii, cieszyła się dużym zainteresowaniem i wciąż jest dostępna w głównym holu szkoły.
Kolejnym istotnym punktem obchodów był Międzyszkolny Konkurs Pieśni i Piosenek Niepodległościowych, który zgromadził uczniów z limanowskich szkół i odbył się pod patronatem Burmistrz Miasta Limanowa, Jolanty Juszkiewicz. W planie obchodów znalazły się także Wieczornica Patriotyczna oraz Bieg Niepodległościowy na Orientację, które pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć znaczenie niepodległości i patriotyzmu w polskiej historii.
Główne wydarzenia miały miejsce 8 listopada, w dniu poprzedzającym Święto Niepodległości. Uroczysty Apel Pamięci przy Pomniku Legionistów w Łososińskim Parku był kulminacyjnym punktem obchodów. Rozpoczął go uroczysta Msza Święta, celebrowana przez proboszcza parafii, ks. dr Kazimierza Fąfarę, w koncelebrze z ks. Józefem Wątrobą. Kazanie wygłosił ks. Mateusz Norek, który przypomniał o wartościach, za które walczyli legionistów.
Zaraz po Mszy, zebrani przeszli pod Pomnik Legionistów, gdzie rozpoczęła się część oficjalna obchodów. Obecność Wojskowej Asysty Honorowej, wystawionej przez 5. Pułk Dowodzenia z Krakowa, oraz oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry wojskowej, podkreśliły podniosły charakter uroczystości. Po ceremonii wciągnięcia flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu, głos zabrali zaproszeni goście, w tym dyrektor szkoły, Albert Golonka, Burmistrz Miasta Limanowa, Jolanta Juszkiewicz oraz Starosta Powiatu Limanowskiego, Mieczysław Uryga. W swoich przemówieniach zwrócili uwagę na znaczenie pamięci o tych, którzy walczyli o wolność, oraz na konieczność pielęgnowania tradycji patriotycznych wśród młodszych pokoleń.
Apel Pamięci, przeprowadzony przez ppłk. Krzysztofa Rybickiego, dowódcę Kompanii Honorowej, zakończył się salwą honorową oraz odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Następnie delegacje poszczególnych szkół, instytucji i organizacji złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze w hołdzie poległym.
W uroczystości wzięli udział liczni goście, w tym przedstawiciele władz lokalnych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz delegacje szkół i organizacji z Limanowej i okolic. Była to doskonała okazja do spotkania i integracji społeczności lokalnej, która zjednoczyła się w uczczeniu pamięci o bohaterach narodowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski, Jolanta Juszkiewicz – Burmistrz Miasta Limanowa, Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa oraz przedstawiciele służb mundurowych, jak ppłk Krzysztof Rybicki z 5. Pułku Dowodzenia, a także wielu innych przedstawicieli instytucji i organizacji lokalnych.
Uroczystość zakończył koncert Orkiestry Parafialnej, która zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych, niosąc ze sobą nie tylko dźwięki, ale i emocje związane z historią Polski. Po wydarzeniu goście udali się do szkoły, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów.
Obchody były nie tylko wyjątkowym hołdem dla bohaterów, którzy walczyli o wolność Polski, ale także żywą lekcją patriotyzmu dla młodszych pokoleń. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz społeczności lokalnej, pamięć o wydarzeniach sprzed 90 lat oraz o roli Legionistów w odzyskaniu niepodległości została przekazana w sposób godny i pełen szacunku.
Organizatorami obchodów byli Urząd Miasta Limanowa, parafia pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej, a ich inicjatorem – nauczyciel Stanisław Golonka – zadbał o to, by młodsze pokolenia miały szansę na głębsze zrozumienie historii Polski.
Źródło: Fot. Miasto Limanowa
Komentarze