Podróż przez historię. 'Iskry Niepodległej' oczarowały Łososinę Dolną

Jestem „Iskrą Niepodległej”! Tak mogą czuć się wszyscy widzowie, którzy w dniach 13-14 września 2024 roku mieli okazję obejrzeć mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” na placu Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna. Ekspozycję podziwiało niemal 500 osób.

Podróż przez historię. 'Iskry Niepodległej' oczarowały Łososinę Dolną

Spektakl przybliżył sylwetki wybitnych Polaków, którzy swoimi wynalazkami, odkryciami i osiągnięciami sportowymi sławią Polskę na świecie. Dzięki ich pasji i doświadczeniu, dzisiaj z ich dokonań korzysta cały świat. Widzowie mogli poznać bohaterów, którzy tworzą naszą codzienność i osiągali sukcesy w różnych dziedzinach życia, stanowiąc inspirację dla każdego.

Narratorem opowieści, którą można było usłyszeć w naczepie, była cyfrowa postać poruszająca się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. Wraz z nią można było odbyć podróż przez losy takich wynalazców jak Ludwik Hirszfeld, który wprowadził oznaczenia grup krwi i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego; Jan Czochralski, którego prace nad metodą otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiły produkcję układów scalonych; Irena Sendlerowa, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej; Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza himalaistka, która jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2; Mieczysław Bekker, współpracujący z NASA przy technologiach kosmicznych; oraz Jan Szczepanik, konstruktor kamizelki kuloodpornej, która uratowała króla Hiszpanii przed zamachem.

W piątek prawie wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy uczestniczyły w tym niecodziennym wydarzeniu. Młodzież, wychodząc z multimedialnej naczepy, była pod wielkim wrażeniem. Nowoczesne technologie i design widowiska w pełni angażowały zmysły i z pewnością pozostaną w pamięci na długo. Specjalnie zaprojektowane grafiki oraz interaktywne elementy, takie jak stół umożliwiający tworzenie iskier i aktywowanie energii, wprowadziły uczestników w atmosferę kosmosu. Opiekunowie grup również wyrazili swoje zadowolenie z tej kreatywnej lekcji historii bohaterów „Iskier Niepodległej”.

Eksponaty, które uzupełniły prezentację, obejmowały:

Piłkę z podpisami reprezentantów Polski w siatkówce, Mistrzów Europy z 2023 roku,

Kolce lekkoatletyczne Natalii Kaczmarek, mistrzyni olimpijskiej w sztafecie mieszanej podczas IO w Tokio 2020,

Order Orła Białego,

Order Virtuti Militari,

Kamizelkę kuloodporną opracowaną przez Jana Szczepanika,

Chwytak ADRexp do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.

W wydarzeniu wzięli również udział Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, Pan Marek Pławiak, Zastępca Wójta Gminy, Pan Mariusz Karpierz, Zespoły Regionalne, Koła Gospodyń Wiejskich, Seniorzy z Klubu Seniora oraz mieszkańcy gminy i okolic.

Trasa „Iskier Niepodległej” w Gminie Łososina Dolna okazała się ogromnym sukcesem. Nie byłoby to możliwe bez inicjatywy, motywacji i zaangażowania Pani Ireny Pławiak.

„Cieszę się, że widowisko „Iskry Niepodległej” miało tak fantastyczny odbiór. Wspaniale, że tak wiele osób odwiedziło naczepę, mimo trudnych warunków pogodowych. Ten spektakl odgrywa istotną rolę w procesie dydaktycznym. Jest to inwestycja w naszą kulturę, nasze dziedzictwo i naszą przyszłość” - podsumowuje Pani Irena Pławiak, nauczyciel i pedagog.

Źródło: Gm. Łososina Dolna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować