Ponad 300 wystawców i tłumy zwiedzających na AGRO Nawojowa

Po raz kolejny potwierdziło się stwierdzenie, że w Nawojowej na wystawie AGRO trzeba być! Już pierwszy dzień imprezy pokazał wielkie zainteresowanie mieszkańców Sądecczyzny i Małopolski tym tradycyjnym spotkaniem organizowanym w Nawojowej od ponad 30 lat. Wszystkich gości witał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Ponad 300 wystawców i tłumy zwiedzających na AGRO Nawojowa

- Poprzedni rok pokazał, że wystawa AGRO Nawojowa jest bardzo ważnym elementem sądeckiego kalendarza, nie tylko rolniczego, ale też biznesowego. Komu zależy na świetnej promocji produktów, na zakupie oryginalnych roślin, pysznych wyrobów regionalnych i wszystkiego, co związane jest z rolnictwem – musi tutaj być – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – W tym roku również mamy wielu partnerów, firm i przedsiębiorców, którzy prezentują się podczas imprezy. Zachęcam wszystkich do smakowania, oglądania i kupowania.


Tegoroczną nowością była konferencja „Apiturystyka szansą rozwoju Sądecczyzny”, podczas której można było posłuchać ekspertów „od miodu”, a także Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzeja Guta-Mostowego, prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorza Biedronia, starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego i prezesa Fundacji „Po Zdrowie Do Natury” Renaty Stelmach.


- Spotkaliśmy się zarówno z branżą turystyczną, jak i pszczelarzami i producentami miodów. Nasz teren to miodowe zagłębie – dzięki pracy pszczół i bogactwu różnych gatunków drzew i roślin, możemy korzystać tutaj z wielu różnorodnych miodów, między innymi charakterystycznego, ciemnego miodu spadziowego, lipowego, wielokwiatowego, akacjowego czy gryczanego. Wszystkie one, oprócz walorów smakowych, mają także właściwości lecznicze. I właśnie podczas tegorocznego spotkania AGRO Nawojowa można było sporo dowiedzieć się na ten temat.


Podczas spotkania rozdano także nagrody związane z branżą turystyczną.


Imprezę rozpoczął koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod dyrekcją ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego. Ponadto wystąpiły zespoły regionalne: Lachy, Czarni Górale, Dolina Dunajca, Piecuchy, a na zakończenie odbył się koncert zespołu Bajersi.


- Już dziś zapraszam do udziału w jutrzejszym dniu wystawy - mówi starosta Marek Kwiatkowski. - Będą Dożynki Powiatowe, konkursy na Najsmaczniejszą potrawę przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich, Najładniejszą ekspozycję wystawową i Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu Nowosądeckiego. Na zakończenie dwudniowej imprezy wystąpi zespół taneczny „RADOŚĆ” z miasta Winnica na Ukrainie. Nie zabraknie też pokazu tradycyjnego strzyżenia owiec i wytwarzania oscypków.


Wśród gości, którzy przybyli dzisiaj na uroczyste rozpoczęcie wystawy AGRO Nawojowa byli m.in.: posłowie, Arkadiusz Mularczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Turystyki i Sportu Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu oraz Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa Edward Siarka. Nie zabrakło radnych wojewódzkich: Stanisława Pasonia, Jadwigi Wójtowicz, radnych powiatowych na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Romanem Potońcem, członków Zarządu Powiatu: Zofii Niki, Edwarda Ciągło i Mariana Dobosza, a także szefów służb mundurowych: Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu insp. Krzysztofa Dymury, generała KOSG w Nowym Sączu Stanisława Laciugi. Obecna była również sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk i skarbnik Powiatu Małgorzata Bochenek.


Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Powiat Nowosądecki wraz z Powiatowym Zakładem Aktywności Zawodowej w Nawojowej, Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej i Stowarzyszeniem Nowa Inicjatywa. Współorganizatorami imprezy są miasta i gminy Sądecczyzny oraz: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa, Małopolska Izba Rolnicza, Lasy Państwowe – dyrekcja w Krakowie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Fundacja Sądecka i Polska Smakuje.


Wystawę objęli honorowym patronatem: Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Sekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita i oczywiście starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.


Źródło: SPNS, fot. Maria Olszowska

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować