Porady policjantów dotyczące bezpieczeństwa podczas Wszystkich Świętych

Nad bezpieczeństwem podróżujących i odwiedzających cmentarze na Sądecczyźnie, będzie dbała liczna grupa sądeckich policjantów, jednak niezależnie od tego należy mieć świadomość, że bezpieczne dotarcie do celu podróży, właściwe zabezpieczenie mienia oraz bezpieczeństwo własne i bliskich, w dużym stopniu zależy również od nas samych.

Porady policjantów dotyczące bezpieczeństwa podczas Wszystkich Świętych

Przed wyjazdem zabezpiecz swoje mieszkanie

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu lub mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy czy pokrętła w kuchence są zakręcone, piecyki elektryczne, żelazko i inne tego typu urządzenia są wyłączone oraz czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, za doniczką na parapecie lub framugą drzwi. Złodziej zazwyczaj zna te miejsca. Jeśli posiadasz system alarmowy, włącz go. Nie zamieszczaj informacji w mediach społecznościowych o swoim planowanym wyjeździe. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom lub mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.


Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze

W związku ze wzmożonymi kontrolami policjanci radzą, by każdy kierowca przed wyjazdem przygotował samochód do podróży, sprawdził sprawność hamulców, działanie świateł, jak również ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych. Kierowca bezwzględnie powinien być trzeźwy, a podczas jazdy stosować się do limitów prędkości i przepisów ruchu drogowego, zachowując szczególną ostrożność w rejonie cmentarzy. Trzeba pamiętać również o zmianach organizacji ruchu i stosować się do poleceń funkcjonariuszy. Samochód należy zaparkować na wyznaczonym parkingu i nie zostawiać w nim wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu.


O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać również piesi stosując podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Należy pamiętać, by nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd ani nie wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Policjanci przypominają również, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego i tym samym pomoże ustrzec przed tragedią na drodze.


Uważaj na kieszonkowców

Ostrożności nie należy tracić także na cmentarzu, w środkach komunikacji miejskiej czy podczas zakupów w pobliżu nekropolii. Ważne, by w miarę możliwości unikać tłoku i z ograniczonym zaufaniem podchodzić do nowo poznanych osób, szczególnie gdy wykazują zbyt duże zainteresowanie naszymi sprawami czy nachalną chęć pomocy.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy. Warto mieć odliczoną gotówkę na zakupy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty, a w trakcie płacenia za zakupy w sklepie czy na przycmentarnym stoisku, nie pokazywać ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce, by nie ułatwiać pracy złodziejom.

Gdy w rejon cmentarza przyjedziemy własnym samochodem, nie należy zostawiać wewnątrz żadnych wartościowych przedmiotów tj. torebki, laptopy czy telefony komórkowe. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy je schować, np. w bagażniku. Często zdarza się, że skradziony z samochodu przedmiot jest o wiele mniej wart w porównaniu do ceny nowej szyby.


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować