Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych w Krakowie już działa

Gdzie jest mój paszport? To pytanie niestety często pada na lotnisku tuż przed odlotem na wymarzone wakacje. Bywa, że ktoś zapomniał zabrać dokument z domu albo został on skradziony.

Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych w Krakowie już działa

Zdarzają się podróżni, którzy w ostatniej chwili odkrywają, że ich paszport stracił ważność. Co wtedy? Czy wyjazd jest stracony? Aby oszczędzić podróżującym takiego stresu, z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, dziś w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice zaczął działać Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych.

W uroczystym otwarciu Punktu udział wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, któremu towarzyszyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: zastępca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich Cezary Maliszewski oraz naczelnik Wydziału Paszportów Paweł Sierocki.

W wydarzeniu uczestniczyli także dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, p.o. prezesa Zarządu Spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice Łukasz Strutyński oraz zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich MUW w Krakowie Ewelina Leka-Curyło.

Dzięki nowo otwartemu Punktowi Wydawania Paszportów Tymczasowych, podróżni, którzy zapomnieli paszportu, stracili go lub mają nieważny dokument, mogą na miejscu szybko i sprawnie uzyskać tymczasowy paszport, ratując w ten sposób swoje plany podróżne.

Drugi punkt w Polsce. Będą kolejne

- Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice jest drugim takim punktem w Polsce (po Lotnisku Chopina w Warszawie). Dzięki koordynacji działań i zaangażowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji udało się zmienić przepisy tak, aby zwiększyć liczbę takich punktów. Jak w piątek na konferencji prasowej wskazał Minister Tomasz Siemoniak, po Balicach takie rozwiązania powstaną także w Gdańsku i Katowicach. Wychodzimy naprzeciw potrzebom podróżujących. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że czas przed podróżą np. na wyczekiwane wakacje potrafi być stresujący. Zdarza się, że pośród elementów, które musimy zabrać do bagażu, zapomnimy o najważniejszym, czyli o dokumencie tożsamości. Załatwienie tej sprawy umożliwi dziś otwarty punkt, gdzie wyrobimy paszport tymczasowy. To szansa na wylot z kraju i nierezygnowanie z planów wakacyjnych czy służbowych – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.  

Kto może otrzymać paszport tymczasowy w porcie lotniczym?

O paszport tymczasowy w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice może starać się wyłącznie osoba będąca polskim obywatelem, która spełnia poniższe warunki:
  1.  Dysponuje ważnym biletem lotniczym.
  2.  Przed wylotem:

utraciła lub zapomniała zabrać ze sobą dokument tożsamości uprawniający do wejścia na pokład samolotu,

zorientowała się, że posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub jego okres ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju.

O paszport tymczasowy można wystąpić nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowanym wylotem. Ponadto, jeśli na 48 godzin przed odlotem zorientujemy się, że nie mamy ważnego dokumentu tożsamości, należy udać się do wybranego punktu paszportowego i złożyć wniosek o wydanie paszportu biometrycznego – niezależnie od skorzystania z Punktu Wydawania Paszportów Tymczasowych.

O dokument potwierdzający tożsamość na lotnisku należy wystąpić nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowanym wylotem. Ponadto, jeśli na 48 godzin przed odlotem zorientujemy się, że nie mamy ważnego dokumentu, należy udać się do wybranego przez siebie punktu paszportowego i złożyć wniosek o wydanie paszportu biometrycznego – niezależnie od skorzystania z Punktu Wydawania Paszportów Tymczasowych.

- Pamiętajmy, że przed udaniem się do punktu wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku należy sprawdzić, czy kraj do którego się udajemy dopuszcza wjazd na podstawie paszportu tymczasowego. Informacje te można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub poprzez kontakt z konsulatem danego kraju – przypomina dyrektor generalna MUW Lucyna Gajda.

Do wydania szybkiego paszportu tymczasowego potrzebne będą:

  1. dokument potwierdzający tożsamość (jeśli posiadasz),
  2. ważny bilet lotniczy na podróż zagraniczną,
  3. fotografia do paszportu (jeśli nie posiadasz aktualnej fotografii, to wykona ją urzędnik w punkcie paszportowym na lotnisku),
  4. dowód uiszczenia opłaty paszportowej w wysokości 30 zł (opłatę można uiścić w punkcie paszportowym wyłącznie przy użyciu karty płatniczej). 

Termin ważności szybkiego paszportu tymczasowego ustali urzędnik biorąc pod uwagę wymagania kraju, do którego udaje się obywatel. Termin ten może wynosić od 1 do 365 dni - wyjaśnia dyrektor Lucyna Gajda.

Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na Lotnisku Kraków-Balice

Punkt wydawania paszportów tymczasowych w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice (ul. kpt. Mieczysława Medweckiego 1, 32-083 Balice) znajduje się w terminalu pasażerskim na poziomie +1. Punkt będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.

 Pilotażowy Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych w Warszawie

Pierwszy punkt wydawania paszportów tymczasowych został uruchomiony 20 kwietnia 2023 roku na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od otwarcia punktu do końca roku wydano blisko 11 tys. paszportów tymczasowych.

Największe zainteresowanie pasażerów paszportami było w okresie wakacyjnym – w lipcu wydano 1894 dokumenty, a w sierpniu 1846. Po świętach przez trzy kolejne dni wydawano ponad 100 dokumentów dziennie. Rekordowy pod względem liczby wydanych paszportów był 14 sierpnia 2023 r., kiedy wydano 125 paszportów tymczasowych.

Warto Pamiętać

Nieotrzymanie Paszportu: Szybkiego paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, która nigdy nie posiadała paszportu lub dowodu osobistego z numerem PESEL. Dokumentu nie otrzyma również osoba, która wyrobiła już wcześniej szybki paszport tymczasowy i nie dopełniła starań w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula, oraz gdy posiada ważny dokument uprawniający do odbycia podróży, np. dowód osobisty.

Dzieci: Szybki paszport tymczasowy nie zostanie wydany dziecku bez zgody drugiego rodzica. Zgodę można wyrazić przez internet za pomocą e-usługi dostępnej pod adresem [https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu](https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu), przed notariuszem lub w dowolnym organie paszportowym w kraju lub za granicą.

Numer PESEL: W punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Kraków-Balice nie będzie nadawany numer PESEL dla dziecka.


Źródło oraz fot: MUW Kraków

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować