Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 03. 2021
Do końca roku: 299 dniRadny Maciej Rogóż podsumowuje akcję #budżetdlamieszkańców

Radny Maciej Rogóż podsumowuje akcję #budżetdlamieszkańców

Podczas wczorajszej konferencji radny Maciej Rogóż podsumował akcję #budżetdlamieszkańców, której celem była aktywizacja mieszkańców. Grupa młodych ludzi założyła specjalny e-mail, na którego można było składać do końca września br. swoje propozycje do planowanego budżetu na rok przyszły.


Zgodnie z zarządzeniem prezydenta nie tylko radni, zarządy osiedli, ale też przedsiębiorcy, organizacje społeczne, stowarzyszenia a także inne instytucje działające na terenie Nowego Sącza oraz mieszkańcy mieli prawo do tego, aby przesłać swoje pomysły czy też uwagi. Jak się okazuje akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. 


Zebrano 77 propozycji, a w tym możemy znaleźć propozycje inwestycji infrastrukturalnych, budowę chodników, remontu dróg, a także kilka uwag i sugestii ze strony mieszkańców – najliczniej poruszany był temat podwyżki cen za odpady komunalne oraz temat smogu – informuje Maciej Rogóż.


Radny przesłał już interpelację w tej sprawie do prezydenta.

Maciej Rogóż omówił też dwie kwestie najczęściej poruszane przez mieszkańców. Pierwsza z nich to temat smogu w mieście. Sądeczanie chcą, aby miasto postawiło i zadeklarowało program, który faktycznie będzie walczył z zanieczyszczeniami w Nowym Sączu i regonie.


Mieszkańcy przypominają, że w 2018 roku ówczesny kandydat na prezydenta Ludomir Handzel deklarował iż posiada program, w którym będzie walczył ze smogiem i zanieczyszczeniami i że posiada grupę ekspertów, która jest przygotowana do tego wydarzenia. Dodatkowo prezydent podpisał Akt Czystego Powietrza dla Sądecczyzny. Powinniśmy zadać sobie pytanie, ile z tych punktów udało się faktycznie zrealizować.

Niektóre z tych działań były wdrażane, ale zdaniem radnego są tylko mniejsze zabiegi, które nie pomogą w walce z zanieczyszczeniem powietrza na Sądecczyźnie. W zeszłym roku miasto postawiło na błękitny węgiel. Według radnego ten pomysł nie był do końca trafiony. Jego cena była duża stąd niewielu mieszkańców było stać na jego zakup. Sprzedano około 40 ton. W dodatku RIO zakwestionowało dopłaty z budżetu miasta dla zakupu tego surowca.


Drugi temat dotyczył wprowadzonej uchwały dotyczącej podwyżek za odbiór odpadów komunalnych.


Ten projekt uchwały nie został wcześniej skonsultowany. Radni nie doczekali się fachowej i merytorycznej analizy finansowej, która wskazałaby dlaczego taka cena, a nie inna. Władze mówiły, że ceny muszą się bilansować. 19 zł bilansuje się w tych cenach, to dlaczego wcześniej miasto przedstawiło ofertę 24 zł. Na co te pozostałe miliony miały być wydatkowane jeżeli przy tych 19 zł miało się bilansować? – pyta Maciej Rogóż.


Radny przypomniał sytuacje w Gminie Korzenna. Tam władze miasta najpierw zorganizowały przetarg, dostały oferty i potem uchwalono odpowiedni projekt uchwały i tam cena wynosi 16 zł.  


U nas było odwrotnie najpierw debata o cenach. Przyszli oferenci znali już ceny o których my debatujemy. Jedna ze spółek miejskich wystosowała w przetargu kwotę większą niż miasto założyło do realizacji tego zadania, więc nie wiemy co z tym tak naprawdę przetargiem. Władze miasta niedługo powinny dać jasny przekaz jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłym roku.


Radny zabiegał także o to, aby ewentualne zmiany były konsultowane ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi oraz wprowadzane od nowego kwartału. 


Niestety wprowadzona uchwała dotknie mieszkańców spółdzielni, którzy zapłacą za niepotrzebną aktualizację książeczek czynszowych. Warto wspomnieć, iż sam fakt wypełniania deklaracji w związku z obliczaniem ulg jest bardzo skomplikowany z czym mieszkańcy mają spore problemy – dodaje.

 

Fot. Radny Maciej Rogóż

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować