Rozpoczął się czwarty sezon badań archeologicznych na wzgórzu zamkowym w Nowym Sączu

Rozpoczął się czwarty sezon badań archeologicznych na wzgórzu zamkowym w Nowym Sączu. Prezydent Ludomir Handzel odwiedził archeologów.

Rozpoczął się czwarty sezon badań archeologicznych na wzgórzu zamkowym w Nowym Sączu

Od kilku lat Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego, kierowana przez mec. Jarosława Suwałę, organizuje badania archeologiczne w okolicach ruin zamku. Prezydent Ludomir Handzel podkreśla, że Nowy Sącz to miasto z wielowiekową tradycją historyczną, a jego władze kładą duży nacisk na historię i politykę historyczną.


Odkrywanie historii Nowego Sącza to nasza misja - mówi prezydent. Krok po kroku zbliżamy się do odkrycia pełnej prawdy o zamku i wzgórzu zamkowym oraz do ostatecznego celu, czyli rekonstrukcji tego terenu.


Badaniami archeologicznymi kieruje Bartłomiej Urbański. Jak wyjaśnia, tegoroczny sezon badawczy ma na celu usystematyzowanie wiedzy o dokładnych rozmiarach zamku oraz jego murach obwodowych. Już na samym początku wykopalisk natrafiono na pozostałości muru, które wskazują, że przed zamkiem mógł znajdować się bastion obronny.


Systematyczne poszukiwania archeologiczne to etap wstępny zmierzający do utworzenia w przyszłości Muzeum Miasta Nowego Sącza.


Źródło: UMNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować