Sprawca podpalenia zabytkowego Kościoła w Nowym Sączu w rękach Policji

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu zatrzymali 22-letniego mieszkańca tego miasta, podejrzanego o podpalenie zabytkowego kościoła pw. Świętej Heleny. Mężczyzna usłyszał zarzut, a decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Straty spowodowane jego działaniem przekraczają 1 milion złotych.

Sprawca podpalenia zabytkowego Kościoła w Nowym Sączu w rękach Policji

Do pożaru drewnianego kościoła doszło 16 czerwca br. około godziny 5:00. W wyniku ognia zniszczeniu uległa drewniana konstrukcja budynku wraz z wyposażeniem, w tym zabytkowy ołtarz, rzeźby i obrazy wpisane do rejestru zabytków. Wstępnie straty oszacowano na kwotę przekraczającą 1 milion złotych.

Po ugaszeniu pożaru śledczy pod nadzorem prokuratora przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, przesłuchali świadków i zabezpieczyli zapisy z monitoringu. Dzięki intensywnej pracy kryminalni wytypowali osobę, która mogła spowodować ten pożar.

21 czerwca br. sądeccy kryminalni zatrzymali 22-letniego mieszkańca Nowego Sącza. Po nocy w policyjnej celi mężczyzna został przewieziony do Prokuratury Rejonowej, gdzie usłyszał zarzut sprowadzenia pożaru zabytkowego kościoła, doprowadzając do uszkodzeń przekraczających wartość 1 miliona złotych (art. 163 § 1 pkt. 1 Kodeksu karnego w zw. z art. 108 ust. 1 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami).

Za to przestępstwo grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące.

Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować