Święto 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - uroczystości na limanowskim rynku

W nocy z 21 na 22 maja 1944 r. w Wierzbnie koło Proszowic, w czasie akcji „Weller 29” lądowali cichociemni. Wśród nich był przyszły patron 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, gen. bryg. Leopold Okulicki, ps. „Niedźwiadek". Na pamiątkę tamtych wydarzeń 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi swoje święto.

Święto 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - uroczystości na limanowskim rynku

Uroczystości połączone z uroczystą przysięgą wojskową żołnierzy Obrony Terytorialnej odbyły się na limanowskim rynku. Wzięli w nich udział: wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, posłowie: Urszula Nowogórska, Patryk Wicher, Arkadiusz Mularczyk, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz samorządowcy.

Bezpieczeństwo Polski to nasz priorytet

- Racją stanu jest bezpieczeństwo Polski. (…) Chcę dziś podziękować nie tylko Wam, żołnierzom Wojska Polskiego, ale także tym, którzy Was wychowali, Waszym Rodzinom. Dziękuję za to, że nauczyli Was miłości do Ojczyzny, bo tę miłość, oddanie i szacunek do Ojczyzny wynosi się z domu rodzinnego. (...) Przystąpiliśmy do realizacji największej operacji „Tarcza Wschód”. Od 1945 roku takich umocnień, na żadnej z granic Polski, nigdy nie było. Konieczność czasów – odstraszanie i obrona. To jest nasze zobowiązanie i to, do czego jesteśmy powołani. (…) To będzie największa w historii operacja umacniania naszego bezpieczeństwa na wschodniej granicy. To będą fortyfikacje, ale przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt. Powołujemy wojska dronowe - mówił wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Bezpieczeństwo Polski to nasz priorytet. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej stoi na straży bezpieczeństwa lokalnego. Jesteście, zgodnie z Waszą dewizą, „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Chcemy, by nasza Ojczyzna była silna, a Wy jesteście składową tej siły. Dzisiaj przy okazji Waszego święta pragnę podziękować za to, że jesteście tam, gdzie potrzebna jest pomoc drugiemu człowiekowi – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Kolejni rekruci zostali żołnierzami

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić… Te słowa wybrzmiały dzisiaj w Limanowej podczas przysięgi. Szeregi 11 MBOT zasiliło 30 nowych żołnierzy, w tym 7 kobiet.

To trzecia przysięga małopolskich „terytorialsów” w 2024 roku. Ochotnicy to mieszkańcy powiatów: nowosądeckiego, tarnowskiego, krakowskiego i nowotarskiego. Po przysiędze rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania.

- Złożenie przysięgi to szczególny dzień, który zostanie w Waszej pamięci na całe życie. Dzisiaj w słowach przysięgi zobowiązaliście się służyć wiernie naszej Ojczyźnie, nawet z narażeniem własnego życia. Te słowa to zobowiązanie względem całego narodu. Służba, którą rozpoczynacie w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, ma wyjątkowy charakter, bo ukierunkowana jest na pomoc i bezpieczeństwo lokalnej społeczności, której jesteście członkami – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Obecnie w szeregach 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2200 żołnierzy.

Czas świętowania

Po przysiędze rozpoczęła się dalsza część obchodów. Na przybyłych gości czekały atrakcje: prezentacja sprzętu i uzbrojenia jednostek z Garnizonu Kraków, strefa edukacyjno-zabawowa dla dzieci, tradycyjna wojskowa grochówka, a także liczne stoiska promocyjne.

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek zlokalizowana jest w Krakowie-Rząsce. Dziedziczy tradycje zgrupowania AK „Żelbet”. Powstała w styczniu 2018 roku. Brygada składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty: Kraków-Rząska 111blp, Oświęcim 112blp, Tarnów 113blp i Limanowa 114blp.

Zadaniem Brygady jest między innymi obrona, wspieranie lokalnych społeczności oraz reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków w województwie małopolskim.

Aby dołączyć do szeregów Małopolskiej Brygady, wystarczy skontaktować się z rekruterem za pośrednictwem strony: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.

Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować